KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı

Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kurulda söz alan meclis üyeleri kırsaldan mahalleye dönen bölgelerde özellikle kanalizasyon sorunu olduğunu çağdışı çözümler yerine modern çözümler bulunması gerektiğine işaret edildi.

KAYA: “KUŞLAR BİLE İÇECEK TEMİZ SU BULAMIYOR”

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Seçim çalışmaları sırasında sıklıkla vatandaşlarımızın bize ilettiği bir konu var. Beldeden mahalleye dönen, köyden mahalleye dönen Ortahisar ilçemizdeki çekilmez hale gelen bir sorun kanalizasyon meselesi. Kanalizasyonlar açıktan mahallelerimizde derelere, göze sularına akıyor. Vatandaşın çarpıcı yorumuna tanık olmuştum. ‘kuşlar içecek temiz su bulamıyor’ demişti. Kanalizasyon atıkları özellikle köyden mahalleye dönen yerlerde bütün sularımız kirleniyor, kötü kokular oluşuyor. Bir planlamayla ivedi olarak çözülmeli.” diye konuştu.

ÇANKYA: “AKÇAABAT’TA KANALİZASYON SORUNU”

TİSKİ görev tanımları içerisinde suların temizliğini sağlamak için her türlü teknik, idari hukuki tedbir almak olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Çankaya, “Akçaabat’ta Yıldızlı’da Akyazı tünelinin öncesinde Sera Gölü Vadisinden gelen kanalizasyon açıktan dereye, oradan denize dökülmektedir. Bunun acilen giderilmesi gerekir. Bölgede turizm vardır. Toplum, halk sağlığı tehlikededir. Akçaabat Salacık’ta turistik ve insanların denize girdiği mevkide kanalizasyon hattı yoktur. 2024 yılında insanlar denizden sonra hasta olmaktadır. Halk sağlığını tehdit eden bir durumdur.” dedi.

KAMULAŞTIRMA MALİYETİ NEDENİYLE

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Ortahisar Belediye Başkanımız Ahmet Bey’in söylediği husus ben Ortahisar Belediye Başkanı iken TİSKİ genel kurulunda sürekli gündem yaptığım husustu. Şu anda o suların akışından ziyade fosseptikle beraber bu çağın çözümü değildir. Önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız ve TİSKİ Genel Müdürümüz mahalleye dönen köylerimizde imar çalışması tamamlanmadığından bahisle yüklü kamulaştırma maliyeti geleceği düşüncesiyle imar çalışmasını beklediler. Kadastrol yollarımızla beraber ana akışlarımızı görelim. Yapımı çok maliyetli değil. Olsa da işlerimiz arasında yapmamız lazım. Bir çalışma yapacağız.” şeklinde konuştu.