Trabzon'un Ortahisar İlçesi Çağlayan Mahallesi'nde uzun yıllardır planlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen kentsel dönüşüm projesi, bu sefer de Milli Eğitim Müdürlüğünün itirazına takıldı. Bölgede yer alan bir eğitim tesis alanının küçüldüğü ve alanın yeniden değerlendirileceği kaydedildi.

Cephe yenilemesine ‘yayla evi gibi’ eleştirisi Cephe yenilemesine ‘yayla evi gibi’ eleştirisi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin 196 sayılı meclis kararı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 197 sayılı meclis kararı ile 1/1000 ölçekli uygulamalı imar planı doğrultusunda, Çağlayan Mahallesi'ndeki 3079 ada 27, 28 ve 32 numaralı parsellerle ilgili iptal davası açıldı. Trabzon İdare Mahkemesi, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nın ilgili kurumlarla koordineli çalışabilmesi amacıyla planın kısmına iade edilmesini önerdi.

TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK

İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Hüseyin Özderya, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün itirazlarını dikkate alarak daha sağlıklı bir değerlendirme yapılması için planın kısmen iade edilmesini uygun gördüklerini belirtti. Özderya, “Bir eğitim tesisin alanı küçüldüğü yönünde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün mahkemeye itirazı var. Bununla ilgili daha sağlıklı çalışma yapılabilmesi amacıyla kısmına iadesini uygun gördük. Tekrar değerlendirilip alanda daha geniş çalışma yapılacak. Ortahisar Belediyesinin bu bölgedeki tasarruf düşüncesi de netleştiğinde değerlendirmek üzere kısmına iadesi uygun görüldü.” dedi.

Bu süreçte, Ortahisar Belediyesi'nin bölgedeki tasarruf düşüncesinin de netleşmesinin beklendiği ifade edilirken Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de Ortahisar Belediyesi ile mahkeme kararı doğrultusunda değerlendirmenin yapılacağını ve nihai karara varılacağını söyledi.

Komisyonun gündem maddesi, meclise sunularak oy birliği ile kabul edildi ve plan kısmen iade edildi.

Editör: Rabia Mollaoğlu