Motosiklet sürücülerinin güvenliği artırılıyor Motosiklet sürücülerinin güvenliği artırılıyor

Trabzon Oteller Birliği Başkanı Mustafa Aksu ve beraberinde birçok otel genel müdürü ve sahibi kayıt dışı ile mücadele konusunda Trabzon’da yetkililerin harekete geçmemesini eleştirdi. Kayıt dışılığın Trabzon’un hizmet kalitesini düşürdüğü, obez büyümenin sonunun hastane olduğu vurgulandı.

VATANDAŞIN İKİNCİ İŞİ TURİZM OLMUŞ!

OBB Başkanı Aksu, “Ruhsat olmadan pastane, benzin istasyonu, terzihane, berber dükkan açamaz. Belgesi olmayan özel araçla taksi işletmeciliği yapamaz. Durum bu kadar net ortadayken sabah erken kalkan, evine klima takanın, belediye meclisinde tanıdığı olanın, zabıtada tanıdığı memur olanın dolayısıyla neredeyse bütün meslek gruplarının ikinci işi konaklama işletmeciliği haline gelmiştir. Hiçbir belge, hiçbir izin, hiçbir koşul sağlanmadan konaklama sektöründe faaliyet göstermesine izin verilmesi, sektöre yatırım yapan ciddi yatırımcılara yapılmış büyük haksızlık, büyük günah, büyük hak gaspıdır. Kayıt dışı paranın dönmesi şehre kaybettirir. Bu da memnuniyet oranını düşürdü. Hizmet sektöründe bilgisi olmayanların yaptığı zarardan şehir kaybediyor. Bakıldığında şehre gelen turist sayılarında belirgin düşüş oluyor. Antalya’da yüzlerce kaçak işletme kapatılıyor. Biz kanun istiyoruz. Trabzon’da 280’e yakın otel var. 2 katında kaçak kayıt dışı işletmeler var.” dedi.

VERDİĞİMİZ DİLEKÇELER GÖZARDI EDİLİYOR

Trabzon Oteller Birliği üyesi Mustafa Dündar, “Yeni çıkan kanunun uygulanmasıyla ilgili yetkililere taleplerimiz ilettik. Seçim geçti, bayram geçti, sezonun hareketlenmeye başladığı dönemdeyiz. Yasa dışı tesislerin hepsi faal ve çalışır vaziyetteler. Bize müşteri sağlayan bazı online kanalllar bu konuda kamudan önce insiyatif alıp davrandı. Kamu verdiğimiz dilekçeleri kanuna karşı gözardı ediyor. Antalya’da, Bodrum’da, uygulanmaya başlandı. Trabzon’da tık yok. Bu kanun tüm Türkiye’de geçerli ancak Karadeniz’de geçersiz gibi algılanıyor. Bu sezon gelen turist sayısı geçen yıl ki olmayacak. Tesislerimiz yeterli.” dedi.

BAŞ BAŞA KALIRSAK OTEL ÇÖPLÜĞÜNE DÖNER 

TÜROYD yönetim kurulu üyesi Tuncay Beyaz, “Otel konaklama tesis yatırımı aynı zamanda 57 sektörü destekliyor. Kayıtlı olmayan konaklar şehrin hizmet kalitesini sabun gibi eritiyoruz. Diğer şehre gelecek potansiyel yatırımcıların gelmemesinden tutun da komple Trabzon’un ekonomisi turizmle kalkındığını düşünürsek eğer sürdürülebilir şekilde sağlam yönetebilirsek çok şikayet ettiğimiz sezonun uzamasını sağlayacaktır. Bizim öğretmen evi gibi yerleri konaklamaya açmaya ihtiyacımız yok.  Dünya turizm şehirlerine baktığımızda kota koyuyor. Biz obez büyüyoruz. Obez büyümenin sonu hastanedir. Hastane maliyeti devlete aittir. Birkaç sene sonra baş başa kalırız. Ve burası otel çöplüğüne döner. Kalifiye eleman sorunu o kadar had safhada ki nasıl hizmet sektörünü sahaya yansıtacaksınız. Ortadoğu misafiri memnun tabi ki. 8-10 kişilik gelip bir apartta kalıp bir gecelik oda fiyatı vermesiyle. Ancak bu misafir paradan memnun olup hizmetten memnun olmadığı için bir daha gelmiyor.” diye konuştu.

SERDAR ORTAÇ’A DEMET AKALIN’A VERGİ ÖDÜYORUZ!

Otellerin gecelik fiyatlarının pahalı olduğu söylentilerine karşı Beyaz, “Hayır değil. 55 tane gider kalemine sahibiz. Benim lobimde çaldığım müzik Beethoven.  Bunun teklif hakkı MESAM’da yok. Ama ben yılda 228 bin lira para ödüyorum. Ödediğim para serdar Ortaç’a, Demet Akalın’a ‘o şimdi asker’i söyleyen hanımefendiye gidiyor. Ben bunları çalmıyorum.” diye konuştu.

Editör: Sonnur Örnek