Trabzon Fatih Devlet Hastanesi’nde 5 Temmuz akşamı doktor ile hasta arasında yaşanan arbedede sular durulmuyor. Trabzon Tabip Odası, Hekim Birliği Sendikası ve Hekim-Sen hastane önünde toplanarak darp olayını kınadı. TTO Başkanı Dr. Mehmet Duman, “Bu olay kamu davasıdır. Kamu davası olarak devam etmeli” diye konuştu.

Uzungöl’de insan sapanında yürekleri ağza getiren kaza Uzungöl’de insan sapanında yürekleri ağza getiren kaza

ŞİDDET UYGULAYANLAR DIŞARIDA SERBESTÇE DOLAŞIYOR”

Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Duman, “2012’de Ersin Doktor, 2015’te yine bir arkadaşımızı, 2022’de ise Ekrem Karakaya’yı cinayetle kaybettik. Sağlık çalışanlarının şiddete uğradığı bir gün geçmiyor. 5 Temmuz akşamı Fatih Devlet Hastanesi acil servisinde darp edilen Mehmet Yıldırım arkadaşımız için buradayız. 3 hafta önce Haçkalıbaba Devlet Hastanesinde dahiliye doktoru Onur Bey’e bir saldırı girişimi oldu. Tüm bunların altında yatan sebeplerin irdelenip çözüm önerilerinin etkin şekilde yapılmasını istiyoruz.  Hastalarla karşı karşıya getirilen sistem içerisine girdik. Daha da büyük haksızlık şiddeti oluşturan kişiler veya sebeplerden sonra şiddet taraftarlarının dışarıda hala serbestçe geziyor olmaları. Etkin şiddet yasasının çıkarılmasını istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

“BU NE İLK NE DE SON OLACAK!”

Hekim Birliği Sendikası Trabzon Temsilcisi Hüseyin Ak,  “Amacımız toplumumuzu sağlıkta şiddet olayına karsı dikkat ekerek duyarlılık oluşturmaktır. Bizler hiçbir zaman hastalarımıza hizmet vermekten kalmayan gece saat 03.00 de ameliyata giren, hastayı narkoz verip uyutan servise gelen hastaya 24 saat tedavi yapan sağlık profesyoneller olarak var olmaya devam edeceğiz. Amacımız ülkemizdeki sağlık sistemini düzelterek basta hekimlerimiz olmak üzere diğer sağlık profesyonellerinin yurt dışına beyin göçünü önleyerek ülkemize hizmet etmesini sağlamaktır.

Cuma günü hastanemizde acil servis hekimi olarak görev yapan doktor Mehmet Yıldırım hasta yakınları ile önce sözlü daha sonra fiili şiddete maruz kalmıştır. Meslektaşımıza yapılan bu menfur saldırıyı kınıyoruz ve şunu da biliyoruz ki caydırıcı önlemler alınmadıkça bu hadise ne ilk ne de son şiddet olayı olacaktır. Bugün tek tesellimiz hekim arkadaşımızın yasıyor olmasıdır. Bize ölümü gösterip sıtmaya razı eden bu çarpık salık sistemini reddediyoruz.”

UTANIR HALE GELDİK

“Avmlere araç anahtarları ile dahi girilemeyen bir zamanda, silahla polikliniğe girip sağa sola ateş edebilen kişilerle iç içeyiz. Şiddetin gölgesinde hizmet üretmeye çalışırken, her an bu silahtan çıkan bir kursunla, hatta basımıza indirilen bir oksijen tüpüyle, gelecek bir bıçak darbesiyle ölebiliriz! Şiddeti engellemek için sadece kanunların yeterli olmayacağını biliyoruz! Kanunu uygulayan mercilerin şiddet olayında en üstten ceza vermesini talep ediyoruz. Daha ne kadar dibe vurabiliriz? Artık göğsümüzü gere gere hekimim, hemşireyim, ebeyim, sağlık çalışanıyım demeyi geçtik, çalışanlar olarak memurum demekten utanır hale geldik.” ifadelerine yer verdi.

DUMAN: KAMU DAVASI OLARAK DEVAM ETMELİ

Olayın mobese görüntülerinin izlenip izlenmediği yönündeki soruya Trabzon Tabip Odası Başkanı Mehmet Duman, “Şiddete uğrayan arkadaşımızı hastanede ziyaret ettim, bizzat kendisinden dinledim. Sözlü şiddetle beraber hastane poliklinik odasında başlıyor. Uygunsuz bir talep sonrasında kişi talebini hakaretlere varacak şekle getiriyor. Arkadaşımız peşinden gidiyor.  Peşinden gittiğinde hasta yakınının kendini korumak amaçlı ona doğru hızlıca müdahale ediyor. Sonucunda arbede yaşanıyor. Görüntüler bundan ibaret. Adliyeye hizmet almaya giden bir kişinin bağırarak girdiğini gördünüz mü? Böyle yapınca başına neler geleceğini biliyor musunuz? Biz eşit olmak istiyoruz. Bu bir kamu davasıdır. Kamu hizmetini alıkoymuştur. Ondan sonraki hastalar hizmeti alamamıştır. Arkadaşımız 3-4 ay hizmet veremeyecek belki. Kamu davası olarak devam etmesi gerekir. ” diye konuştu.