Trabzon’da İYİ Parti tek ilçe belediyesi olan Yomra’yı da kaybetti. Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, parti üyeliğinden istifasını yaptığı basın toplantısıyla duyurdu.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları başladı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları başladı

“İLKESİZLİKLERE KARŞI İSTİFA ETTİM”

Partisinden istifasını 3 gerekçeyle açıklayan Başkan Bıyık, “2019’da Yomra Belediye Başkanlığına seçildim. 2024 tarihinde halkımızın desteğiyle tekrar belediye başkanlığına seçildik. Olumlu olumsuz durumda arkamızda duran halkımıza teşekkür ediyorum. Cumartesi günü partimizin olağanüstü kurultay sürecini yaşadık. Yomralı hemşehrimiz İYİ Parti Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı. İlk desteği de ben verdim. Kurultayda seçimi Sayın Bakanımız kaybetti. İYİ Parti üyeliğimden bugün itibariyle ayrılıyorum. Birkaç gerekçesi var. Koray Aydın kaybetti diye tek bir nedene bağlı olarak istifa noktasında değiliz. En önemlisi 31 Mart’tan önce 2019’da kazanmış 20 belediye başkanından 2024’te kazanmış tek belediye başkanıyım İYİ Parti’nin. Partinin son 1 yıl içinde sürdürmüş olduğu politikanın yanlış olduğunu Anadolu’da bu politikanın karşılığı olmadığını gün geçtikçe oy oranının azaldığına dair sert bir şekilde eleştirilerimi partili arkadaşlara ilettim. Gün sonunda parti 3.77 oy oranıyla parti başarısız oldu olağanüstü kurultay kararı aldı. Genel Başkan Akşener tekrar aday olmayacağını açıkladı. Ancak bu süreçte partinin karar alma noktasında olan birçok arkadaşımız genel başkan yardımcısı gibi partili üst düzey arkadaşlarımızın hepsi Genel Kurul İdaresi üyesi olarak seçilmiştir. CHP ya da her hangi bir parti ile işbirliği ve ittifaka karşı çıkıp hür müstakil seçime girilmesini savunan arkadaşlarımızın tamamı ya GİK’te ya parti idaresinde durmaktadır. Tüm bu olumsuzlukları genel başkana yüklediler. Bu arkadaşlarımızın başarısızlıkta hiç. katkısı yokmuş gibi partiyi yine aynı kişilerle aynı yöntemlerle yönetme kararı almaları başarı inancımızı kaybetmiştir. Bizim Sayın Akşener ve seçilen yeni genel başkanla ilgili eleştirimiz yoktur. Sorunumuz ilkeselliktir.
Trabzon’da ciddi bölünme oldu. Buradan çıkmış genel başkan adayı olmasına rağmen delegasyonda bölünmeler Trabzon teşkilatının bütün olarak tek vücut haline Sayın Aydın’ın arkasında durmamış olmasından duyduğum rahatsızlık da istifama etkili oldu. Aydın’a destekte bulunmayan kişilerle bu şehirde aynı masanın etrafında siyaset yapmayı kendime yakıştıramadım. Bu partide ve şehirde o kişilerle yol haritası çizilemeyeceğini ortak karar alınamayacağını beyan etmek istiyorum.

Kurtultayda oy kullanma durumum engellendi. Bir yıl önce de Kurultayda oy kullandım üst kurul delegesiydim. TC kimlik numarası ve baba adının yanlış yazılmasından dolayı oy kullanamadım. Bireysel ya da bilinçli bir hata. Planlanan hatadan kaynaklı oyumuzu kullanamadık.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Sonnur Örnek