Ailecek mezun oldular Ailecek mezun oldular

Vali Yıldırım, Trabzon’da mart ayı içerisinde bin 500 olayın meydana geldiğini açıkladı. 876 altı olayın 932 kişi failinin yakalandığını belirten Yıldırım, diğer olayların faillerinin yakalanması için arama çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Yıldırım, “Olayların aydınlatılma seviyesi ise yüzde 90’lara kadar çıkmıştır. Bu olayların bin 362 tanesi asayiş olayıdır. 654’ü şahsa karşı işlenmiştir. 169’u mal varlığına karşı, 405 tanesi de takibi şikâyete bağlı küçük suçlardır.” dedi.

150 BİN ARACA DENETİM
Trafikle ilgili verileri de paylaşan Vali Yıldırım, “150 bin aracın kontrolü yapıldı. Çalışmalarımız devam ediyor. Suç ve suçlara göz açtırmayacağız. 443 aranan şahıs yakalandı. Mart ayında yakalanan kişi sayısı şubat ayına göre artış gösterdi.” şeklinde ifade etti.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞI BİTMİYOR
İnternet ortamından yapılan dolandırıcılığa dikkat çeken Yıldırım, “Bunlar Trabzon dışından telefon dolandırıcılığı şeklinde mesaj yoluyla yapılıyor. Hiçbir kamu kurumu ister adliyeden, ister emniyet, jandarma, valilikten desinler telefondan para istemez. Bu şekilde bir mesaj ya da arama alıyorsanız ilgili kurumlara bildirin. 101 nitelikli dolandırıcılık olayı gelişti mart ayı içerisinde. Bunlardan 37’sinin faili bulundu. Çünkü bunlar dünyanın dört bir yanından yapılabilen ya da yapılmış gösterilen şeylerdir.” dedi.

136 KADIN ŞİDDET İÇİN BAŞVURDU ANCAK…
Yapılan uygulamalarda Trabzon’da 617 kadının KADES uygulamasını telefonlarına yüklediğini söyleyen Yıldırım, “Kadına yönelik şiddet bizim sıfırlamak istediğimiz bir şey. Trabzon’da çok fazla olmamasına rağmen hiç yok da diyemiyoruz. Mücadelemiz sürüyor. KADES uygulamamız var. Mart ayında 136 ihbar almışız. Bunların bir kısmı asılsız. Belki çocukların belki de denemek için yapılmış ihbarlardır.” diye konuştu.

28 GÖÇMEN TRABZON’DAN SINIR DIŞI EDİLDİ
Yıldırım, göçmen kaçakçılığıyla ilgili ise “Mart ayında 14 göçmen olayı meydana geldi. Bunlardan 10 organizatörle ön organizatör gözaltına alındı. 1 tanesi tutuklandı. 30 düzensiz göçmenden 28’i sınır dışı edildi. 2 kişinin işlemleri sınır dışı edilmek üzere devam ediyor.” şeklinde belirtti.

TERÖRE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ
Terör konusunda ise Yıldırım, “Trabzon’u terörden uzak tutmak gayreti içerisindeyiz. Bu güne kadar da halk bizim yanımızda oldu. Terör de bu şehre giremedi. Mart ayında gerek Fetö gerekse diğer terör örgütlerine karşı çalışmalar devam etti. 9 şüpheli yakalandı. Hiçbir teröre göz açtırmayacağız.” ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERDE 9 KAVGAYA MÜDAHALE
Vali Yıldırım, seçimde 3 bin 737 personel ile güvenlik önlemi alındığını söyledi. Trabzon’da toplamda 9 tane küçük çaplı kavganın meydana geldiği bunların da adliyeye yansıdığını açıkladı.