Trabzon'da medikal cihaz üretimi altyapısının kurulması ve geliştirilmesi amacıyla Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) arasında iş birliği başlatıldı.

EXPOMED FUARINDA SEKTÖRÜ İNCELEDİLER, GÖRÜŞMELER YAPTILAR

"Bu Gençlik İyi İş Çıkarabilir” projesi iş sahibi yapıyor "Bu Gençlik İyi İş Çıkarabilir” projesi iş sahibi yapıyor

TTSO Başkanı Yardımcısı Ahmet Kazaz, Yönetim Kurulu Üyesi Cesur Gerigelmez, KTÜ Medikal Cihaz Tasarım ve Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (METAM) Müdürü Doç. Dr. Mustafa Aslan ve KTÜ Farabi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkadir Gündüz, Sağlık, Medikal ve Tıbbi Cihaz Fuarı'na (EXPOMED) katıldı.

TTSO Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz, Teknoloji ve Endüstri Komisyonu çatısı altında çeşitli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak, "Komisyonumuz, teknoloji ve endüstri alanındaki firmalara inceleme ziyaretlerinde bulunmuştur. Ayrıca yenilikçi fikirlerin takip edilmesi ve hayata geçirilmesi noktasında KTÜ Teknoloji Transfer Merkezi ile çalışmalar yürütülmektedir. Bunun yanı sıra KTÜ METAM ile proje hazırlığı içindeyiz. TTSO, METAM, DOKA VE KTÜ TTM iş birliğinde hazırlanan ve bakanlık desteğine sunulacak olan projeyle medikal cihaz tasarımı ve kişiye özel implantlar konusunda şehrin altyapısının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Sürece katkı sağlaması amacıyla hocalarımızla EXPOMED Fuarına katıldık ve sektördeki gelişmeleri inceledik" dedi.

Heyet ayrıca fuarda İstanbul Sağlık Üniversitesi Kümelenmesi Derneği (İSEK) ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda İSEK Başkanı Prof. Dr. Cengizhan Öztürk ve ilgililer ile sağlık endüstrisinin mevcut durumu ve geleceğiyle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Benzeri kümelenmenin Trabzon ve bölgede kurulabilmesi için yapılması gereken çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNE ZİYARET

Heyet ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın'ı da ziyaret etti. Ziyarette özellikle sertifikasyon çalışmaları ve cihaz altyapısının geliştirilmesi konuları ele alındı. Prof. Dr. Aydın, bölgede yapılacak çalışmalara destek vermekten memnuniyet duyacaklarını vurguladı.