Trabzon’un Akçaabat ilçesi Sertkaya Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Karadağ Turizm Tesis alanına otel yapım işi Kültür Turizm Bakanlığı tarafından ihale edildi.

Akçaabat-Karadağ Merkezi içerisinde yer alan Hıdırnebi Yaylası ve yakın çevresi için Turizm Bakanlığı’ndan alınan ön izin ile imar planı çalışmaları başlatılmıştı. Hıdırnebi yakınlarında yer alan bölgede otel tesisi ihalesi sonuçlandı. 99 bin metrekare alana 400 yatak kapasiteli en fazla 2 katlı olmasına izin verilen otelin yapım çalışmalarına başlanacak. Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleşecek otelin işletmesi 49 yıllığına tahsis edilecek. 5 yıldızlı otel yapımının 2024 yılı toplam maliyetinin 279 milyon 669 bin TL olduğu, 4 yıldızlı versiyonunun ise toplamda 193 milyon 262 bin TL maliyetinde olduğu öğrenildi.

HIDIRNEBİ ÇEVRESİNDE MÜLKİYET SORUNU OLUŞTU

Konuya ilişkin açıklama yapan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Turizm Bakanlığı tarafından Hıdırnebi Yaylası turizm alanındaki otel yapım işi ihale edildi. Kesin kabulleri yapılacak. Müteahhitle ilgili bir sıkıntı çıkmazsa yap-işlet-devret yöntemiyle yapılacak. Turizm tesisinin yanı sıra Hıdırnebi çevresinde de sosyal ve kültürel yapılar, yeme içme tesisleri, eğlence ve spor alanları planlanıyor. Ancak mülkiyet sorunu var. Bunun çözümü için de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığıyla görüşmeleri sürdürüyor. Bu sorunu da çözüp orada daha güzel turizm destinasyonu oluşturmayı hedefliyoruz.” diye belirtti.

Otel Projesi Ihale Edildi (2)

Başkan Kaya’dan Örnek Bayram Hediyesi Başkan Kaya’dan Örnek Bayram Hediyesi

PROJE GEÇMİŞ YILLARA DAYANIYOR

Projenin geçmiş yıllara kadar dayandığına işaret eden Başkan Ekim, gelinen süreci şöyle özetledi: “Karadağ Turizm Tesis projesine 95 Bakanlar Kurulu kararıyla beraber başlandı. Bakanlar Kurulu kararından sonra Akçaabat Belediyesi olarak 2019’da imar planını yaptık. İmar planını Kültür ve Turizm Bakanlığı'na onaylattık. Otel alanlarının tahsisleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devroldu. Otelin ihalesi yapıldı. Diğer planın içerisinde kalan bölgelerin mülkiyetini de bakanlık tarafına aldığı zaman sistem çözülüp çalışmalara başlanacak.”

ŞARTLAR ARASINDA O MADDE DİKKAT ÇEKTİ

Karadağ Turizm Tesis alanı yapımı için şart koşulan genel maddeler arasında ise “Tahsis edilen taşınmaz orman vasıflı olduğundan; 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunun 8 inci maddesi hükümleri gereğince turizm yatırımı için tahsis edilen orman alanının üç katı kadar alanın ağaçlandırma bedeli ve bu alanın üç yıllık bakım bedeli, ön izin döneminde yatırımcı tarafından Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırılır.” maddesi dikkat çekti.

Otel Projesi Ihale Edildi (1)