ZOR BİR SÜREÇTEN BÜYÜK BİR BELEDİYECİLİĞE

Başkan Koçhan: “2014’te Maçka’da büyük bir oy oranı ile AK Belediyeciliğin başlangıcını yaptık. O zaman düşünün büyük borç altında, makine parkı olmayan bir belediye devir almıştık. İlk olarak CHP Belediyesinden kalan yüklü borçları ödeyerek işe başladık. İlk projemiz olarak da makine parkı kurduk. Bugün geldiğimiz noktada Trabzon Büyükşehir Belediyemiz ve Ortahisar Belediyemizden sonra en büyük makine parkına sahip belediye konumuzdayız. 75 mahalle 75 proje ile başladığımız hizmet yolunda bugün 100’ün üzerinde projemizi hayata geçirdik. Maçka’da ilk olarak alt yapımızı, kültür, sosyal alanlarımızı oluşturduk. Düşünün o zamanlar Maçka’da düğün salonu yoktu. Gazetelerde Maçka’da düğün salonu sorunu diye haberler çıkıyordu. İlçemizin girişinde1000 kişilik açık ve kapalı alanları olan bir düğün salonu yaparak kiraya verdik. Belediyemize gelir sağladık. Bugün ilçemizde 2 düğün salonu ve Kütür Merkezimizde nikah salonu mevcut.”

BETON TESİSİ

“Maçka’mızın yol ağı oldukça fazla ve arazi şartları zorlu. Bizler her mahallemize daha hızlı hizmet getirebilmek için makine parkının yanı sıra Maçka Belediyesi Beton Tesisi kurulumu gerçekleştirdik. Tamamen Belediyemize ait olan beton tesisinde ürettiğimiz betonu mahalle yollarımıza döküyoruz. Her mahallemizde bu yol çalışmalarını hızlı şekilde gerçekleştireceğiz.” 

KÜLTÜR VE EĞLENCE

“Maçka Macera Parkı, Doğu Karadeniz’deki en büyük ve doğa ile iç içe bir macera parkı kurduk. Bu macera parkımıza yerli ve yabancı turistlerin ilgisi oldukça fazla. İşletmesi tamamen belediyemize ait olan Macera Parkımızda 12 kişiyi de istihdam ediyoruz. Maçka deyince akla sanat gelir, sanatçı gelir. Maçka Belediyesi Halil İbrahim Atmaca Kültür ve Sanat Merkezi’ni ilçemize kazandırdık. Belediyemize ait olan merkezimizde Sinema salonu, tiyatro salonu, kütüphane, resim kursları, cam atölyeleri, horon kursları ve birçok kurslarımız yer almaktadır. Vatandaşlarımız için tiyatro etkinlikleri, sinema, konferans, nikah, düğün gibi birçok etkinliğe sahne oluyor. Üstelik yapılan etkinliklerin tamamı ücretsiz olarak sunuluyor. Adnan Menderes Parkı, Erkan Ocaklı Köprüsü, Turgut Özal Parkı, çocuk oyun alanları, yeni Reşadiye Mahallesi çok amaçlı oyun parkı, Oyuncakistan ve birçok mahallemizde oyun parkı yaptık.” 

YENİ BAKIŞ YARATTIK

“Turizm ilçesi olan Maçka’mızda gerçekten bina görüntüleri çok kötüydü. İlçe girişinden başlamak üzere Maçka Cephe İyileştirme Projesi ile ilçemizin görünümünü değiştirdik. Vatandaşlarımızın desteği ile binaların hepsini kaplattık. Sade ve gerçekten ilçemize yakışan bir görüntü ortaya çıktı. Şehit Halit Avcı caddemizi baştan aşağıya yeniledik. Pazar yerini değiştirerek, caddemize yeni iş yerlerinin, kafelerin, çay bahçelerinin açılmasını sağlayarak, ilçemizin en güzel ve tarihi caddesini ortaya çıkardık. Sümela Manastırı’nın restorasyonu ile ilçemize gelen turist sayısında yeni rekorlar kırdık. Kustul Manastırı’nın turizme kazandırılması için Turizm Bakanlığımız ile ortak bir çalışmamız devam ediyor.” 

EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ

“Ben eğitime ve gençlere çok önem veren biriyim. 3 üniversitenin yanı sıra 4. bölümü okuyorum. İlçemizde Karadeniz Teknik Üniversitesi Maçka Meslek Yüksekokulu kapanma aşamasına gelmişti. Bölümleri kapatılmıştı. Yüksek Öğretim Kurumları ve KTÜ ile yaptığımız görüşmeler sonucu Maçka Meslek Yüksek Okulu Eczane hizmetleri bölümünün açılmasını sağladık. Şu anda 800 öğrencimiz var. Öğrencilerimiz için Kültür Merkezimizde etüt salonu açarak ücretsiz çay, çorba, internetlerini verdik. Öğrenci sayılarını arttırdık. Öğrencilerimizden gelen her talebi karşıladık. Üniversitemizin her zaman destekçisi olduk. İlçemizde üniversiteyi kazanan tüm gençlerimize Maçka Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte burs başta olmak üzere destekler verdik.” 

SÖZ VERDİK YAPTIK

“Maçka’yı doğal gaz ile buluşturduk. Söz verdiğimiz gibi Fatih Mahallemizde de doğal gaz çalışmaları tamamlanmak üzere. Çalışmalar bittiğinde ilçe merkezimizde doğal gaz kullanmayan kimse kalmayacak. Bunun yanında ilçemiz artık çok göç alan bir ilçe haline geldi. TOKİ Başkanlığı ile birlikte, Esiroğlu Mahallemizde TOKİ konutlarının hak sahiplerini belirleyerek yeni yaşam alanları oluşturduk. Emeklilerimiz için de TOKİ projemizin çalışmaları başlıyor.” 

YOL SORUNLARINI ÇÖZÜYORUZ

“İlçemizin en büyük sorunu yollardır. Yol konusunda 10 yılda ciddi mesafeler kat ettik. Daha yapacak çok çalışmamız var. Bugüne kadar 75 mahallede çalışma yapmadığımız mahallemiz yok. Maçka Belediyesi Kuru Beton Tesisimiz ve Büyükşehir Belediyesi ile Ortahisar Belediyemizin destekleri ile yeni dönemde çok ciddi ilerlemeler kaydedeceğiz.” 

MAÇKA BELEDİYESİ İLÇE STADI

“Yeni dönem yani 3. dönemimiz de benim ustalık eserim olacak. Çünkü yeni dönemde Maçka’da büyük bir dönüşüm başlatıyoruz. Bunlardan bir tanesi ilçemize yeni bir stat kazandıracağız. Mevcut olan Maçka İlçe Stadı taleplere cevap veremiyor. Yeni Maçka Belediyesi İlçe Stadı projemizi tamamladık. Yeni dönemde bunun temellerini atacağız.” 

DKİB'den Ahmet Hamdi Gürdoğan:  Trabzon'un Geleceği Tehlikede DKİB'den Ahmet Hamdi Gürdoğan: Trabzon'un Geleceği Tehlikede

YENİ SANAYİ SİTESİ

“İlçemizde çok eski bir sanayi sitesi var. Bu sanayi sitesini baştan sona yenileyeceğiz. Yerini biraz daha yukarı kaydırarak örnek olacak bir sanayi sitesi alanı oluşturacağız. Dükkan sahiplerine yeni dükkanlarını ve yeni yaşam alanları sunacağız.”


KENTSEL DÖNÜŞÜM

“Beşyıldız Konutlarını baştan yapacağız. İlçemizin en eski konutları olan bu yapılarda asansör bile yok. Bu konutları yıkarak yeni konutlar yapacağız. Maçka’nın rezidansları bu konutlar olacak. Yıkılan konutlarda kiracıların kiraları, taşınma masraflarını karşılayacağız. Her mülk sahibi evin metre karesi ne kadarsa yeni evinin metre karesi daha fazla olacak. Otopark, güvenlik, araç giriş alanları, yeşil alanlar, oyun alanları ile yepyeni ve güvenli bir konut vatandaşlarımıza yapacağız. Borfil konutları için de proje çalışmalarımız devam ediyor. İlçemizin en büyük sorunlarından otopark sorunu için Maçka Belediyesi Kapalı Otoparkımızı tamamladık. Hizmete açtık.  Sanayi sitemizi yenilerken bunun etrafını ve en üst katını değerlendireceğiz.” 

ESİROĞLU 5 PROJE BAŞLANGIÇ

“Esiroğlu Mahallemizde 5 projemizi hayata geçireceğiz. Kuru Köprü mevkiinde yeni bir yaşam alanı oluşturacağız. Esiroğlu Mahallemizde cephe iyileştirme projesi gerçekleştireceğiz. Esiroğlu Meydan düzenlemesini hayata geçireceğiz. Mahalle geneline kamera sistemi kurulumu gerçekleştireceğiz. Yeni bir ışıklandırma sistemi yapacağız.  Aile sağlık merkezimizin temelini attık. Kısa sürede hizmete açacağız. Ayrıca yeni halı sahamızı hizmete açtık. Esiroğlu TOKİ projesi tamamlandığında alt tarafına araç köprüsü yapacağız.” 

HER SEÇİMDE OYUMUZU ARTIRDIK

“Bu açıkladığımız yeni projeler yapacaklarımızın bazıları. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği yolda bizim işimiz her zaman milletimize hizmet etmek oldu. Bu hizmet yolunda 3. dönem de devam edeceğiz. Tüm hemşerilerimin bilmesini isterim ki bizim ne imkanımız varsa hepsi vatandaşlarımızındır. Maçka Belediye Başkanı olarak hizmete devam etmek benim için büyük bir onurdur. 2014’ten bugüne kadar girdiğimiz tüm seçimlerde oyumuzu yükselterek vatandaşlarımızdan takdir aldık. 2023 seçimlerinde yine çıtayı yükselteceğiz. Bizleri bugüne kadar destekleyen Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu’na, Trabzon Milletvekillilerimiz Sayın Adil Karaismailoğlu, Sayın Mustafa Şen, Sayın Yılmaz Büyükaydın, Sayın Vehbi Koç, AK Parti Trabzon İl Başkanımız Sayın Sezgin Mumcu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Metin Genç, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcıları Sayın Adnan Günnar ve Ayşe Sula Köseoğlu, eski milletvekillerimize, AK Parti Maçka İlçe Başkanımız Sayın Sedat Kongur’a teşekkürü borç bilirim.”

Kaynak: Selahattin Özcan - Karadenizde Sonnokta