Trabzonlu iş adamı Erol Tuna tarafından Ortahisar İlçesi Yenimahalle’de yaptırılan ve yapımı devam 24 derslik Mehmet Ali Tuna İlköğretim Okulunun yeni eğitim öğretim yılında hizmete açılmasını isteyen mahalle sakinleri bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Muhammet İkinci yaptığı açıklamalarda: "Yenimahalle halkının sesine kulak verilmeli, inşaatı tamamlanarak ilkokul hizmete sunulmalıdır. Yenimahalle kentimizin en eski mahallerinden biri. Mahalle kültürünün yaşatıldığı, komşuluk ilişkilerinin sürdürüldüğü, çocukların güvenle sokağa çıkıp oyun oynadığı, insanların rahatlıkla birbirinin kapısını çalabildiği birkaç  mahallemizden biri. Gelin görün ki yedi (7) yıldır  ilkokulu yok. Gözbebeği çocuklarımız tam yedi eğitim öğretim yılını adeta sürgünde geçirerek eğitim hakkını kullanabiliyor.  Çocuklarımız 5 katlı, yangın merdiveni olmayan, daracık merdivenleri olan bir binada eğitim alıyor. Sene başında okula öğrenci taşıyan servis sayısı 9 iken ekonomik kriz ve yoksullaşma nedeniyle bu sayı üçe düşmüş bulunuyor. Çocuklarımız karda kışta, yağmurun altında, uzun mesafeler yürüyerek okula erişmek zorunda kalıyor.  Çocuklara yapılan bu haksızlık daha fazla sürdürülmemeli, bir an önce bitirilmelidir.

Bir çocuk için en güvenli ve ideal olan okul mahallesindeki, evinden çıktığında kendi başına yürüyerek gidip geleceği okuldur. Ders dışı zamanlarda da vakit geçirebileceği, sosyal, kültürel, sportif etkinliklere rahatlıkla katılabileceği, ulaşım sorunu yaşamayacağı okuldur. 

“Yenimahalle mahallemiz için ilkokul ekmek, su, hava kadar zarurettir, ihtiyaçtır. “

KYK yurt başvuruları ne zaman? KYK yurtları ücretli ve ücretsiz kimlere çıkar? KYK yurt başvuruları ne zaman? KYK yurtları ücretli ve ücretsiz kimlere çıkar?

Mevcut 100. Yıl ilkokulumuzun 630 öğrencisi bulunmaktadır. Yeni kayıt döneminde okula 140’ın üzerinde öğrencinin başlayacağı öngörülmektedir. Mahallenin, anne-baba ve çocukların bütün isteği bir an önce okullarına kavuşmaktan başka bir şey değil. Bu isteğe kayıtsız kalınamaz. 2020 yılında başlayan inşaat nasıl tamamlanamaz? Çocukların eğitiminden daha öncelikli ve acil ne olabilir? İstenildiği taktirde çok kısa zamanda eksiklikler giderilebilir ve eğitime hazır hale getirilebilir.  

Eylül ayında ilkokulumuz hizmete açılmalı,  çocuklarımız okullarına kavuşmalı, Yenimahalle halkı daha fazla mağdur edilmemelidir. Mahalle halkımızın en temel ihtiyacı servise ihtiyaç kalmadan çocuklarını okula göndermektir. O nedenle yeni binanın ilkokul dışında başka bir biçimde değerlendirilmesi akıldan dahi geçirilmemelidir. Valilikten beklentimiz halkımızın bu talep ve beklentinin yerine getirileceğine dair kamuoyunu rahatlatacak bir açıklamanın yapılmasıdır. Biz Eğitim Sen Trabzon şubesi olarak konuyu çok yakından takip etmeye, halkımızın haklı beklentilerinin yanında durmaya çocuklarımızın eğitim hakkını savunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.