Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla, 2019 yılında Cazibe Programı Kapsamında Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi ilan edilen Trabzon'daki projede 5 yılda bir adım boy yol gidilmedi. Projenin dolgu işlemi kapsamında Milli Emlak'tan alınacak izinler ile ilgili projenin paydaşları arasında yer alan devletin hala para yatırmadığı ortaya çıktı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi, Yatırım Adası ile ilgili serzenişte bulundu. 

TEK BAŞINA MÜCADELE

Çelebi şöyle konuştu: “Yatırım Adası’nda son 600-700 bin TL ödeme var. Onu yaptıktan sonra dolgu aşamasına geliyor. Bu yaz bölgeye 61 kamyon döküm yapacağız. Ancak dolgusu uzun zaman alır. Dolgu için yaklaşık 3 milyon kamyon hafriyat lazım. Milli Emlak’tan alınacak izin belgeleri için para yatırılması gerekiyordu. 800 bin TL’den 200 bin TL’yi acil ödedik. Geri kalanın da ödenmesi gerekiyor ki dolgu işlemi başlasın. Odamız, tek başına mücadele ediyor.”

Başkan Ekim Kabotaj Bayramını kutladı Başkan Ekim Kabotaj Bayramını kutladı

YATIRIMCI YOK

“Bu projede valilik de var. Valilikten para gelmiyor. Şu ana kadar çıkan paralar odanın kasasından hep. Bütün projeler TTSO’ya yüklendiği için biz de çözmeye çalışıyoruz. Projenin asıl maliyetli kısmı üstünün dolgusu. Dolgusunu yapan yatırımcı bulsak burayı alıp kullansın. Ancak yok. Altyapısı olmayan projelerin reklamları yapılıyor. Halen projenin onayı çıkmamış. Bu tür büyük projeleri bizden ziyade devletin yapması gerekir.”

İŞ YOKUŞA SÜRÜLÜYOR

Çelebi, Dünya Ticaret Merkezi ile ilgili ise, “Arap yatırımcı devam etmeyecek gibi görünüyor. Sürekli iş yokuşa sürülüyor. Aylar oldu bir çivi çakılmıyor. Çalışıyoruz diye gösteriliyor. Bir an önce bu yatırımcıdan alınıp yeni yatırımcı bulunması gerekir.” şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla, 2019 yılında Cazibe Programı Kapsamında Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi ilan edilen Trabzon'da ki projede 5 yılda bir adım boy yol gidilmedi. Projenin dolgu işlemi kapsamında Milli Emlak'tan alınacak izinler ile ilgili projenin paydaşları arasında yer alan devletin hala para yatırmadığı ortaya çıktı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi, “Valilikten para gelmiyor. Odamız, tek başına mücadele ediyor” dedi.

61 KAMYON SÖZÜM VARDI

Çelebi, "Benim oda başkanlığına gelirken sözüm vardı projeyi yapacağım diye. 61 kamyon hafriyat dökeceğim. Altyapısı olmayan projelerin reklamları yapılıyor. Halen projenin onayı çıkmamış. Sadece sağlık bandı yapılmış. Proje yeniden değerlendirilecek. Yeniden düzelttik, ruhsatlar aldık. Bu tür büyük projeleri bizden ziyade devletin yapması gerekir.” dedi.

Muhabir: Rabia MOLLAOĞLU