Yomra Belediyesi ile Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü arasında önemli bir protokol imzalandı. 

Protokol kapsamında, Yomra Belediyesi'ne ait olan Kaşüstü Mahallesi'nde pazar yerinin bitişiğinde bulunan 600 metrekarelik bir alan, Aile Sağlığı Merkezi (ASM), Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu kurulması için İl Sağlık Müdürlüğüne devredildi. Bu devir karşılığında, Oymalı Mahallesi'nde bulunan mevcut karakol alanı jandarmaya verilecek ve eski karakol alanı Yomra Belediyesine devredilecek. Ayrıca, Yomra Belediyesine ait Oymalı Mahallesindeki Belediye Ek Hizmet Binasının 1. Katında hizmet veren Aile Sağlığı Merkezi hizmetleri devam ettiği sürece İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edilmeye devam edecek.

Kaşüstü Mahallesi'nde yapılacak olan toplum sağlığı merkezinin iki yıl içinde programa alınarak yapımının tamamlanması planlanıyor. Bu merkezin tamamlanmasıyla birlikte, Kaşüstü Mahallesi'nin önümüzdeki 20 yıl boyunca toplum sağlığı merkezi sorunu çözülmüş olacak.

Başkan Genç'i arayanlar ulaşamadı Başkan Genç'i arayanlar ulaşamadı

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, yaptığı açıklamada, "İlçemizde bulunan kamu kurumlarının eksik olan birimlerinin tamamlanması için Yomra Belediyesi olarak üzerimize düşeni her zaman yapmaya çalışıyoruz. Okul, sağlık merkezi, ilçe orman şefliği gibi kamu yatırımlarının ilçemize gelmesi için arsa ve yer tahsislerimizi ücretsiz olarak gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Kaşüstü Mahallemize uzun zamandır bir Toplum Sağlığı Merkezi kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyorduk. İlçemizde bu sorunun çözümü noktasında büyük hassasiyet gösteren İl Sağlık Müdürümüz Hakan Usta ve Erdem Şen’e teşekkür ediyorum." dedi.

İl Sağlık Müdürü Hakan Usta ise uzun yıllardır Yomra'da bir toplum sağlığı merkezi kurmak için arayış içinde olduklarını belirterek, "Yomra Belediyesinin bu soruna çözüm getirmek adına bize tahsis ettiği arazi için teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ve Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta tarafından imzalanan protokolde İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Dr. Erdem Şen ve Yomra Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şimşek hazır bulundu.