Trabzon Fatih Devlet Hastanesinde doktora yaşanan darp olayını değerlendiren HEGEM Kurucu Başkanı Adem Solak’tan çarpıcı açıklamarda bulundu.

Şiddet ve suç olaylarındaki artışın dikkate alınmadığını her şiddet haberinin adeta magazin haberi gibi servis edildikten sonra unutulduğunu belirten Şiddetle Mücadele Vakfı(HEGEM) Kurucu Başkanı Adem Solak “Bu anlayışla devam edersek yakında kimse sokaklarda-iş yerlerinde güvenli gezemez” dedi

Trabzon’da hayvan hakları savunucuları katliama “Dur” dedi Trabzon’da hayvan hakları savunucuları katliama “Dur” dedi

SORUNU KÖKTEN ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ

Trabzon Fatih Devlet Hastanesinde hasta yakını tarafından doktorun darp edilmesinin ne ilk n de son olacağını ifade eden Solak şunları söyledi: “Şiddet artık direkt öldürmeye yönelik bir eğilim aldı. Tartışmalar yerini silahlı-bıçaklı kavgaya bıraktı. Temele inip kökten çözüm bulmazsak bu işin önüne geçemeyiz”

ŞİDDETİN TEMELİNDE AİLE VAR

Türkiye’de, şiddet önleme çalışmalarında çok sektörlü ve çok disiplinli yeni bir dönem başladığını belirten HEGEM Yönetim Kurulu Başkanı Adem Solak Bu dönem ise, en çok “AİLE TEMELLİ SOSYAL ARABULUCULUK” ve “OKUL MERKEZLİ ARABULUCULUK” hizmet yöntemini esas alarak planlandığını dile getirdi.

SOSYAL ARABULUCULUK ÖNEMLİ

HEGEM Vakfı, şiddetle sivil mücadele ve sosyal arabuluculuk alanında dünyanın en güçlü hizmet birliğini ve akademik materyal ağını oluşturdu. Vakıf, şimdiye kadar 3 Bakanlık, 27 Devlet Üniversitesi ve 20’den fazla STK ile (şiddetin önlenmesi için “sosyal arabuluculuk” programı bağlamında) iş birliği protokolleri imzaladı.

22 İLDE PROJE HAYATA GEÇİYOR

Vakfın öncülüğünde pilot çalışmaları devam eden “İnsan Hakları Şiddetle Sivil Mücadele ve Sosyal Arabuluculuk Bağlamında Etkin Saha Aktörleri Yetiştirilmesi Seferberliği 2024-2034” projesi yeni dönemde 22 ilde öncelikli faaliyetler gerçekleştirecek.

ÖNCELİKLE KAMU ÇALIŞANLARI EĞİTİLECEK

Programla her mahalleye 10 sosyal arabulucu kazandırılması öngörülmekte. “Aile Temelli Sosyal Arabuluculuk” ve “Okul Merkezli Sosyal Arabuluculuk” sertifika programları Anadolu Üniversitesi üzerinden yürütülmekte olup, eğitimler öncelikle kamu çalışanları hedef almakta ve online sistemle gerçekleştirilmekte.

MEDYANIN ÇOK BÜYÜK ÖNEMİ VAR

Şiddet ve suçla mücadele noktasında yazılı ve görsel medyanın çok önemli olduğunun altını çizen Adem Solak “Medya bir köprü vazifesi konumunda  toplumsal duyarlılık için olmazsa-olmaz pozisyonunda. Bu misyon akılcı ve faydalı kullanırsa şiddetle mücadeleye de büyük katkı sağlanır” dedi..