Trabzon Temsilciliğinde UND Gürcistan-Azerbaycan-Karadeniz Bölge Çalışma Grubu toplantısını gerçekleştiren UND Yönetim Kurulu Üyeleri Alişan Ender Topaloğlu ve Kral Faysal Çillioğlu, Çalışma Grubu Başkanı Akın Pektaş, Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Talat Parlak, Çalışma Grubu Üyeleri İsmail Tosunoğlu, Salim Uzun, Abdullah Özer, İsa Baş ve UND Trabzon Bölge Temsilcisi Hakan Demircan, TTSO Başkanı Erkut Çelebi'yi ziyaret etti.

Başkan Genç: Seyir Terası yalanını düzeltin Başkan Genç: Seyir Terası yalanını düzeltin

Toplantıda Azerbaycan ve Gürcistan taşımalarına yönelik detaylı değerlendirmeler yapılırken, Gürcistan'a açılan sınır kapılarımızın son durumu, Kombine Taşımacılık Yönetmeliğinde tanımlanan "Yeşil Lojistik Belgesi" detayları, yabancı plakalı araçlara yönelik sıkı kontrollerin sağlanabilmesi gibi konular hakkında istişarede bulunuldu.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, GTİ Sarp Gümrük Kapısı Danışma Kurulu Üyesi olarak kapıyla ilgili detaylı incelemeler yaptığını belirterek, "Amacımız, hizmet verilen alan ile yaya ve araç geçişi yoğunluğu karşılaştırıldığında belki de dünyanın en yoğun kara sınır kapısı olan Sarp'taki işleyişi hızlandırmaktır. Alınan önlemlerle Sarp'taki ticareti hızlandırmak istiyoruz. Bu anlamda oradaki ilgililerle sürekli görüşüyor ve raporlarımızı TOBB kanalıyla ilgili mercilere gönderiyoruz. UND üyeleri de sınır kapılarındaki sorunları en yakından yaşayan, çözüm önerileri konusunda önemli görüşleri olan arkadaşlarımız. Görüşlerinden her zaman faydalanıyoruz" ifadesini kullandı.

Kaynak: Samet Ocak - Karadenizde Sonnokta