Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen etkinliğe katıldı. Özel gereksinimli bireylerin her zaman yanında olduklarını ifade eden Başkan Genç, “Hizmet anlamında raylı sistem mi, kalıcı yaşam merkezi mi, kalıcı yaşam merkezini ben daha önce görüyorum” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve eşi Arzu Genç, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Dünya Engelliler Haftası kapsamında Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe katıldı. Trabzon Otizm Derneği, Avrasya Engelsiz Yaşam Derneği, Trabzon Down Sendromu Derneği, Lösemi ve Engelli Gönüllüleri Derneği ve Türkiye Beyazay Derneği Trabzon Şubesi’nin ortak organizasyonuyla gerçekleşen programda özel gereksinimli bireylerin katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

ONLAR İÇİN NE YAPSAK AZDIR

Özel gereksinimli bireylerin toplumun en değerli ve özel parçaları olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Dün Anneler Günü’nü kutladık. Bütün anneler güzel, hepsi baştacı ama özel gereksinimli bireylerimizin anneleri çok daha özel bir yere sahip. Derneklerimizle bir arada olduk, sohbet ettik, dertlerini dinledik. Bu şehrin bir yöneticisi olarak çalıştık ama onlar için ne yapsak azdır. Her zaman onlar için daha fazlasını yapmamız lazım” ifadelerini kullandı. 

ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 yıl önce engelli bireylerin, özürlü olarak tanımlandığını belirten Başkan Genç, “Çok kötü bir tanım bu. Çünkü biz ya doğuştan veya daha sonra engelli olan vatandaşımıza, yavrumuza, kardeşimize Cenab-ı Allah’ın yaratma iradesine adeta bir itiraz ediyoruz. Özürlü diyorduk, özür atfediyorduk. Böyle bir zihniyet vardı. Ama göreve gelir gelmez toplumumuzun bütün kesimlerine aynı eşitlikle hizmet eden Sayın Cumhurbaşkanımız, engelli vatandaşlarımızla ilgili bir zihniyet dönüşümünü ortaya koyarak özürlüler kavramını ortadan kaldırdı. Özel gereksinimli bireylerimizin dünya hayatı Allah tarafından öyle takdir edilmiş ki, inancımız odur ki ebedi alemdeki mükafatları daha fazladır” şeklinde konuştu.

DERNEKLERİMİZİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLADIK

Trabzon’daki engelli derneklerini tek çatı altında topladıklarını vurgulayan Başkan Genç, “Derneklerimizle bir komşuluk hukukumuz oldu. Çok şükür ki Allah bana nasip etti, bütün engellilerimizi, özel bireylerimizin derneklerini bir çatı altında topladık. Çok şükür bunu başarabildim ama yeter mi yetmez. Özel bireylerimizin aynı zamanda eğitiminin yanında istihdamı da çok önemli. Bu nedenle de en mutlu köy projesi adı altında şu anda 23 tane yavrumuzun fedakarca çalıştığı, gayret ettiği, evine ekmek getirdiği yer oldu” dedi.

TÜM MÜCADELEMİZİ VERECEĞİZ

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Trabzon'daki iki üniversite ile anlaştı

Başkan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bana sorarsanız hizmet anlamında raylı sistem mi, kalıcı yaşam merkezi mi, kalıcı yaşam merkezini ben daha önce görüyorum. Söz veriyorum. Onun için Allah nasip edecek, bunları da hayata geçireceğiz. Bu şehirde bütün bize emanet olan özel bireylerimiz mutlu olsunlar. Özel gereksinimli bireylerimiz için Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm mücadelemizi vereceğiz. Bundan asla şüpheniz olmasın”

ÇOCUKLARIMIZA İMKAN VERİLSİN

Trabzon Avrasya Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Savaş Yol ise, “Doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldim. Hiçbir şeyi tam olarak görmedim ama hiçbir zaman mücadelemi bırakmadım. Özel eğitim benim zamanımda yoktu. Öğretmenlerim, müdürlerim beni hiçbir zaman anlamadılar. Liseyi okuyamaz dediler sonrasında azmimle liseyi okudum. Üniversiteyi bitirdim. Engelsiz bir Trabzon, engelsiz bir dünya bizim tek amacımız ve talebimiz. İstihdam konusunda bu çocuklarımıza imkan verilmesini istiyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından özel gereksinimli bireyler tarafından çeşitli halkoyunları gösterisi, şiir dinletisi yapıldı.