Trabzon Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı toplantısında Ortahisar Belediyesinin borcu gündeme geldi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar Belediyesinin borcunun belirtildiği gibi 853 milyon değil, 596 milyon 759 olduğunu kaydetti. 

Başkan Genç, “Ortahisar’ın 2012 yılında merkez ilçe olmasından sonra 2014 yılında kurucu belediye başkanı olarak ve ikinci dönemde de hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. 31 martta halkın iradesiyle seçilen Başkan Ahmet Kayaya hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Santa’ya Turizm Bakanlığı el atmalı Santa’ya Turizm Bakanlığı el atmalı

Mecliste gündem olduğu için titizlikle Ortahisar Belediyesinde ne duçurumdaydık, ne kadar borcu var Trabzon’u bilgilendirmek adına bu bilgileri açıklama ihtiyacı duyduk. 

Ortasisarın hem belediye olarak devrettiği piyasa borçları, yapım ödemeleri, kamulaştırma ödemeleri ve vergi borçları, binayı aldığımız TOKİ’den borcumuzdan vadesi gelmiş olan borçlarımızın toplamıyla ve bağlı  şirketimiz Orbel’in (ki vergi sigorta borcu dışında borcu yok ne Orbel’in ne Orkent’in ) 31 Mart 2023 itibariyle toplamda 432 milyon 887 bin667 liradır.

Aynı döneme ilişkin vadesi gelmiş, vadesi geçmiş alacağımız 100 milyon 337 bindir, 2023 yılı vergi alacakları 114 milyon 486 bindir. 
Ortahisar’ın İlbank’tan kullanılan kredi ve özellikle son aylarda belediyeye kazandırılan GES santrali için alınan 50 milyon 681 bin kredi ve yapılandırdığımız borcumuz, Akvaryum yapmak için kullanılan borcumuz, Toki’nin vadesi gelmemiş olan borçları da dahil olmak üzere 163 milyon 871 bin624 TL de borcu var.  Vadesi gelmemiş ve vadesi gelmiş borçlarımızı topladığımızda bütün yekün borcu 596 milyon 759 bindir. 
Sadece borçları ortaya koyup değerlendiremezseniz. 700 milyon Ortahisar Belediyesinin yapımı tutmuştur. Bütün altyapı hizmetlerini ifade edebilecek tekamül durumundadır. Sadece akvaryumun bugünkü yapım maliyeti 116 milyondur. Döviz olarak yapıldığında 250 milyondur. 225 milyonluk hazır ürettiğimiz gayrimenkul var. Bütün bunlarla değerlendirme yapmanız gerekiyor. 596 milyon 759 bindir. Asla 853 milyon değildir. Bu konuda mecliste değerlendirmenizi yaptınız. Burada söz vermeyeceğim. Toplumda oluşturduğunuz algıya müsade etmeyeceğim. Ortahisar Belediyesi kurumsal mali disiplini olan belediyedir. Krediler de hemen hemen de bitmek üzeredir. Kredi kullanarak borcu ödeyebilirdik. Ancak daha fazla külfet bırakmak istemedik. Mülk ürettik. Vadesi geçmiş 300 milyon alacağımız var. 114 milyon 486 bin alacağımız var. Büyükşehir sıfatımla bütün ilçe belediye başkanlarımıza siyasi saiklerden polemikten uzak olarak hizmet üretmek istiyorum.” açıklamalarında bulundu.

Editör: Sonnur Örnek