CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, Trabzon’da tartışmaların odağında olan Kültür Yolu Festivali ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Hakan Gedikli Tapu Kadastro Genel Müdürü oldu Hakan Gedikli Tapu Kadastro Genel Müdürü oldu

Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Kültür Yolu Festivali’nin Trabzon ayağındaki organizasyonunun hiçbir amaca hizmet etmediğine dikkat çekti. Bak, “Programların içeriğine bakıldığında sırf yapmış olmak için yapılmış bir festival görünüyor.  Bu ekonomik koşullar altında Trabzon’a  içi bomboş bir festival sunarak bu kadar israfa yol açmanın mantığını anlamış değiliz” dedi.   

HANGİ KÜLTÜRÜN HANGİ YOLU?

Trabzon’un değerlerinin dikkate alınmadan bir organizasyon yapıldığını ifade eden Başkan Bak, “Trabzon şehrinin tarihi, kültürü ve turizmi ile ilgili hiç bir tanıtımına ve etkinliğe yer verilmemesi şehirden uzak bir anlayışın hakim olduğunu gösterir. Ayrıca hangi kuruluşla görüşsek ‘Bize hiç kimse bu festival ile ilgili bir şey sormadı, fikrimiz de alınmadı’ demektedir. Turizm kenti Trabzon’da  ilgili kurumların ‘festivalden haberimiz yok demesi’ bir garabettir.  Bakanlık nezdinde yapılan festivalin şehri her kurumu ile, her derneği ile, STÖ’leri ile bütünleştirmesi gerekirken Ortahisar Belediyesi’ni bile organizasyonun dışında tutması aklın almayacağı bir durumdur. Böyle bir durumda akıllara ‘Siz hangi kültürün, hangi yolunu yapıyorsunuz ve kimler için veya kimlere para kazandırmak için festival yapıyorsunuz?’ soruları gelmektedir. Ayrıca, Büyük Önder Atatürk’ümüzü festivaldeki bir slayt gösterisiyle geçiştirip, derinliği olmayan, sadece belirli bir kesime hitap eden söyleşilere, etkinliklere geniş yer vermeniz de gözümüzden kaçmadı. Bu organizasyonun hiçbir tarafı Trabzon’a, Trabzon’un kent kimliğine uygun olmamıştır” diye konuştu. 

TRABZON’UN EKONOMİSİNE HİÇ BİR KATKISI YOK 

Kültür Yolu Festivali’nin Trabzon’a ekonomik anlamda da hiçbir katkısının olmadığın belirten Başkan Bak, “Üstelik ekonomik anlamda halk bunca sıkıntılarla boğuşurken sanatçılara akıtılan bunca paralara yazık, günah değil mi? Trabzon'da bu tür organizasyonlar için birçok firma varken hiç biriyle çalışılmamış olması da şehri ne kadar önemsediklerinin bir göstergesi olsa gerek. Üstelik bu sanatçıların hiç birisi yöresel sanatçı da değil. Gelen sanatçılar hangi kültürümüzü temsil ediyor anlaşılır gibi değil” dedi.