Ak Parti İlçe Başkanı Selahattin Çebi'den sert gönderme Ak Parti İlçe Başkanı Selahattin Çebi'den sert gönderme

Türkiye Belediyeler Birliği başkanlıpına aday olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin GençGenel Kurul'da konuştu.

Başkan Genç, “Belediyeler Birliğimiz dernek statüsünde iken 2002 yılında birlik statüsüne geçmiştir. Divanın uyguladığı usulde bile Türkiye Belediyeler Birliğinin belediyeler birliği olmaktan çıktığını görüyor üzülüyorum. Biz belediye başkanıyız. Meclisler yönetiyoruz. Meclislerde gündeme riayet esastır. Ancak meclislere gündem dışı talepler de gelebilir. Divanımız maalesef bir parti grubundan gelen teklifi kurulan komisyonlara itiraz etmiyoruz. Belediyeler Birliğimizin işlevsel olma açısından biz de gerekli görüyoruz. Nezaketen önerge verilmiş. Şu komisyonları gündem dışı olarak kurduk. Başka önerge var mı diye nezaketen sorulmuyor. Böyle bir usul olmaz. Şu anda karşınızda aday olmamın bir gerekçesi de budur. Türkiye Belediyeler Birliği 2002 yılında birlik olduktan sonra 2005 yılından itibaren Türkiye Belediyeler Birliği encümeni genel kurulu oluşturan delegasyon sayısıyla değil Türkiye’deki tüm belediyelerin hangi partiden olursa olsun encümende temsil edilmiştir. Biz yine bu encümenin bu şekilde teşekkül edeceğini biliyorduk. Esasında tüm belediyelerin bu birliğin doğal üyesi olması lazım. Ancak birlik müessesesinde 98 tane belediye meclis üyesi var. 20 yıldır teamül uygulanmış. ” açıklamalarında bulundu. 

Başkan Genç, “Belediyeler Birliği statüsüne halle gelmiştir. Bir siyasi partinin genel başkanı buradaki oluşması gereken iradenin hilafına kendi insiyatifindeymiş gibi dağıtıyor. Buna kökten itiraz ediyoruz. Biz istiyoruzki tüm belediyelerin orantısıyla encümende temsil edilsin. Ama bu uygulanmadı. Sayısal çoğunluğu olan CHP’nim işine gelmemiştir.” dedi. 

Konuşması sırasında yönetmelik kitabını kaldırarak gösteren İBB Başkanı İmamoğlu’na Başkan Genç “Hatırlatmayın, Ben hukukçuyum çok iyi biliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Devamında ise Genç, “CHP ile DEM müşterek önerge veriyor. Kabul edenler, etmeyenler… Hani belediyeler birliği idi. Bu şekliyle belediyeler birliği olmaktan çıkar. CHP-DEM birliğine dönüşür.” diye konuştu.

Sözlerinin sonunda ise Başkan Genç, “Dem partiden bugün açıklama yapılıyor. Hakkari’de olan hadiseyi protesto etmek için Ankara’da Belediyeler Birliği önünde saat 19’dq protesto daveti yapılıyor. Türkiye Belediyeler Birliği Dem Partisinin protestosuna alet olacak birlik değildir. Buna müsade edemeyiz. Bu şekilde birliği birlik ol olmaktan çıkartırsınız. Sayın Başkan (Ahmet Türk) toplantıyı açarken hukuki süreci devam eden idari işlemi kınadınız. Bulunduğunuz divan buna muktedir değil. Ben de kınamanızı kınıyorum. Başka yerde gidip kınayabilirsiniz. Genel kurulumuzu görüyorsunuz işte. Belediyeler Birliğini birlik olmaktan çıktığını görmek üzüntü verici.” şeklinde belirtti. 

Türk ise "Birbirimize tahammül edeceğiz. Dem'e de tahammül edeceksiniz. Başka yolu yok. Kardeşlik istiyorsak birbirimizi kucaklayacak politika izlememiz lazım." şeklinde cevap verdi. 

Editör: Sonnur Örnek