Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısının ilk oturumu bugün Başkan Ahmet Metin Genç yönetiminde gerçekleştirildi. 

Gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu ve Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu katı atık bedellerinin ilçe belediyelerince toplanmasının imkansız olduğunu vurgularken Başkan Genç, bu konuda net tavır sergileyerek geri adım atılmayacağını gerekirse yargıya gidebileceklerini kaydetti. 

VATANDAŞ BEDELİ BİZE ÖDEMEZ!

CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, Gülcemal projesinin tahkimatının yapılıp yapılmayacağını, döküm ücretlerinin fazla olması ile ilgili açıklamalarda bulunurken, katı atık bedellerinin ilçe belediyelerinin toplamasıyla ilgili ise “Geçtiğimiz ay meclis toplantısında katı atık bedellerinin ilçe belediyeleri tarafından toplanacağını söylediniz. Bütün ilçe belediye başkanlarımız burada. Konunun be aşamada olduğunu bilmiyorum. Yeni yönetmelik çıktı mı, açıklama yaparsanız sevinirim. Ancak ilçe belediyeleri olarak bunu toplama imkanımız yok. Bunlar su faturalarının altına gelince su bedelleri daha küçük kalıyor faturaları şişiriyor. Bunu kamuoyuna açıklamakta zorlanıyorsunuz. Bizlerin de bu parayı toplama şansımız yok. Suyu kesilmesi tehlikesi olmayan vatandaşımız bunu bize ödemez. Emlak vergisini toplamakta zorlandığımızı eski ortahisar ilçe belediye başkanı olarak biliyorsunuz. Bizi zor durumda bırakıyorsunuz” dedi.  Zorlu, “Mahallelerimize giden Küçük ölçekli otobüsler yeterli değil. Vatandaştan çok şikayet geliyor. Yeni otobüs alımı olacak mı?” Diye sordu.

Trabzon'un köklü lisesinde barınma sorunları! Trabzon'un köklü lisesinde barınma sorunları!

KATI ATIK BEDELLERİNİN TAHSİLİ MÜMKÜN DEĞİL

OF Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, “Katı atık konusundaki görüşlerimi beyan etmek istiyorum.  Bizleri de arkadaşlar aradılar. Meclis kararı almamız gerektiğini ifade ettiler. Burada yeni arkadaşlarımzın geçmiş dönemde şahsımın ve diğer belediye başkan arkadaşlarımızın vermiş olduğu 3 yıllık mücadele sonucunda katı atık bedellerinin TISKI faturalarına yansıtılarak tahsilatı yönünde adımlar atıldı. Bunun farklı uygulamayla su faturalarından çıkartılıp ilçe belediyelerinin bunu tahsil etmesi çok zor hatta imkansız. Ben de bu konuda Cüneyt beye katıldığımı bunun yeniden değerlendirilerek evet faturaları şişiriyor olabilir ancak yasal olarak tahsili mümkün değil.” diye konuştu. 

BEN TOPLAMAYACAĞIM, SİZ TOPLAYACAKSINIZ

Katı atık toplama bedellerinin ilçe belediye tarafından toplanacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Bu münhasıran ilçe belediyesinin gelir kalemini oluşturan kalemlerden birisidir. ÇTV gibi su faturalarından toplanması yönünde karar alındı. Büyükşehir olarak bunu toplamak istemiyoruz. Kendi meclis kararlarınızla beraber tahakkukunuza uygun aynen emlak vergisi oluşturup tahsilatını yapacaksınız. Bunu gelir tarifemizden çıkaracağız. Bunu siz toplayacaksınız. O zaman emlak vergilerini de biz toplayalım. Ortak mutabakat değil, bu şu anda bütün büyükşehir belediyelerinde yapılan bir uygulama da değil. Belki almayacak bazı ilçe belediyeleri, belki az alacak. Bunu kendisi belirleyecek.” Dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Zorlu ise “ Neden zorluk çıkarıyorsunuz?” Diye sordu. Başkan Genç, “Zorluk çıkarmıyorum. Ben sizin adınıza olan bir vergiyi toplamakla mükellef değilim. Toplanan paranın ilçelere verilmemesi ayrı konudur. Yargıya gidersiniz o zaman.” dedi. Konuya ilişkin ise yönetmelikte olan bir konu olsa dahi meclis kararlarının yönetmeliğin üstünde olduğu kaydedildi.