ANKARA’DA TRABZON’U KONUŞACAK

AK Parti'nin, Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın programı dün belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek programa iştirak edecek olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, bakanlarla Trabzon’a dair görüşmesi bekleniyor. Programa katılacak olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, bakanlara yapacağı görüşmelerde Trabzon’da devam eden çalışmaları ve projeleri aktaracak. Bugün Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın sunumu olacak. Kampta, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da sunum gerçekleştirecek. Yarın kampın son gününde ise Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik moderatörlüğünde Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz'un katılımı ile değerlendirme paneli yapılacak. Panelin ardından Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sırakaya sunum gerçekleştirecek. Bakan yardımcılarının katılımıyla düzenlenecek istişare ve müzakerelerin ardından kamp sona erecek.

SAHTE SİGORTALAR İPTAL EDİLDİ

Nokta Atış - 04.07.2024 Nokta Atış - 04.07.2024

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK), 2023 yılında yapılan denetimlerde, 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, çalışmadığı halde sigorta primi ödenen ya da sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterilen 88 bin 455 kişinin sigortalılığı iptal edildi. Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında, sahte iş yeri ve sahte sigortalılara yönelik denetimlerini sürdüren SGK, “Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu” üzerinden bu alandaki çalışmalarına hız verdi. Geçen yıl, kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu iller başta olmak üzere Türkiye genelindeki toplam 101 bin 794 denetimde, 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, 88 bin 455 kişinin çalışmadığı halde sigorta priminin ödendiği ya da sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterildiği tespit edildi. Bu yolla sigortalı gösterilenlerin sigortalılığını iptal eden SGK, sahte olduğu tespit edilen hizmetleri silerken, bağlanan aylıkları iptal etti, yapılan maaş ve diğer ödemeler ise faiziyle geri aldı. Sahteciliğin tespiti halinde iş yerlerine de yaptırımlar uygulayan kurum, baştan beri sahte olduğu tespit edilen iş yerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve iş yeri sicil numarasını iptal ederken, yersiz yararlanılan teşvik ve destekleri ise gecikme cezası ve gecikme zammıyla tahsil etti.

MEYDAN YOKUŞUNDA ÇİFT YÖN DENEMESİ

Trabzon’da trafiği rahatlatmak için çalışmalar devam ediyor. Trabzon'da daha önce Kahramanmaraş Caddesi'nin trafiğe kapatılması ile birlikte Kahramanmaraş Caddesi sonu, Meydan yokuşunun araç trafiğine çift yönlü olarak açılması gündeme geldi. Konu ile ilgili ilk çalışma önceki gün yapılırken deneme sürecine göre söz konusu yolun çift yön olarak trafiğe açılıp açılmamasına karar verileceği öğrenildi. Yola İki Yönlü Yol Levhası Trafik Bilgi Tabelası da eklendi. Sürücülere duyurmuş olalım.