İŞKUR’DAN ÜNİVERSİTE ADAYLARINA DANIŞMANLIK

Üniversite eğitimi almak için YKS’ye girmiş öğrencilerin tercih dönemine hazırlık olması amacıyla, Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Meslek Danışmanlarınca “Tercih Dönemi Öncesi Danışmanlık Hizmeti” verilecek. 1-5 Temmuz 2024 tarihleri arasında çevrimiçi ve yüz yüze olacak şekilde grup görüşmeleri gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Servet Kaba şunları söyledi: “ YKS’den alınan puanların yanında öğrencilerin ilgi, beceri, yeteneklerinin öne çıkarıldığı, istihdam olanaklarının dikkate alındığı bir tercih dönemi daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Yapacağımız çalışma ile tercih aşamasında olan öğrenciler, bölüm seçmek için ellerinde hangi seçeneklerin olduğu, bölüm seçerken puan dışında neleri göz önünde bulundurmaları gerektiği, MYTB (Mesleki Yönelim Test Bataryası) veya benzeri bir ölçüm aracı ile mesleki yönelim belirlemenin ve tercih dönemi için belirlenen bu stratejinin önemi hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Bu kapsamda çevrimiçi ve yüz yüze olacak şekilde Kurumumuz Meslek Danışmanları tarafından grup görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Hayatınızın en önemli kararlarından biri olacak bu tercihler, hangi üniversiteye gideceğinizi, hangi bölümü okuyacağınızı ve hangi mesleği seçeceğinizi belirler.  Bu nedenle üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok detay vardır. Tercih aşamasında olan öğrenciler ve veliler söz konusu grup görüşmelerine katılarak daha sağlıklı ve isabetli kararlar verebilecektir.” Grup görüşmelerine katılmak isteyen üniversite adayları ve veliler Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilecek.

FINDIKTA REKOLTE TESPİTİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Nokta Atış - 09.07.2024 Nokta Atış - 09.07.2024

2024 ürünü fındık rekoltesinin tespiti için Trabzon’da da çalışmalara başlandı. 01 Temmuz 2024 tarihi itibariyle belirlenen bahçelerde çotanak sayımına başlayan komisyon, 09 Temmuz Salı gününe kadar sahada sayım yapacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda fındıkla ilgili kesimlerin temsil edildiği komite tarafından belirlenecek rekolte için bu yıl da Trabzon’un fındık tarımı yapılan ilçelerinde çotanak sayımı gerçekleştirilecek.  Sahil, orta ve yüksek kesimlerde örnekleme yöntemi ile rekolte tespiti yapmaya başlayan komisyonda sektörle ilgili şu kuruluşlara ait temsilciler yer alıyor:

Trabzon Ticaret Borsası, Tarım ve Orman Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, Fiskobirlik, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ulusal Fındık Konseyi, TZOB ve TMO Trabzon Başmüdürlüğü.

MEMURUN GÖZÜ HAZİRAN ENFLASYONUNDA

Memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri bugün açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini bugün saat 10.00'da kamuoyuna duyuracak. TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 3,37 yükselirken, ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 22,72'lik artış yaşandı. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 15'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı. Memurlara toplu sözleşme gereği, bu yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 10 zam verilecek, ayrıca buna enflasyon farkı da eklenecek.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2023 yılı ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 37,57 olarak gerçekleşirken, kamu görevlileriyle memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zamla 2024 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 49,25 iyileştirme yapılmıştı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.