BAŞKAN EKİM UYARDI

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, çevre temizliğinin önemine dikkat çekti. Başkan Ekim, Sera Gölü çevresinde yaşanan çevre kirliliği problemini üzüntüyle karşıladığını dile getirdi. Gelecek nesillere bırakılabilecek en büyük mirasın temiz bir doğa ve pırıl pırıl bir çevre olduğunu özellikle vurgulayan Başkan Ekim, “Doğamız, toprağımız ve çevremiz insanların en büyük hazinesidir. Evlatlarımıza ve hatta torunlarımıza bırakacağımız en kıymetli hazine de yine doğamızdır. Üzülerek söylüyorum ki Akçaabat’ımız için doğa harikası olan Sera Gölü’nün çevresi, çevreye yeteri kadar duyarlı olmayan vatandaşlar tarafından kirletiliyor. Bu durum hem doğaya hem de insanlığa yapılan büyük bir haksızlıktan başka bir şey değildir. Her insan, doğanın ve çevrenin bekçisi, koruyucusu olmalıdır. Bu farkındalık, bilinç ve duyarlılıkla yakın çevresini ve çocuklarını eğitmelidir. Biz, Akçaabat Belediyesi olarak elbette ki şehrimizin her noktası için çevre temizliği konusunda ayrı ayrı çalışmalar yapıyoruz. Ancak şehrimizi de doğamızı da koruyacak olan yine hemşehrilerimizdir. Vatandaşlarımızın duyarlı olmadığı durumda belediyenin yaptığı temizlik çalışmaları önemini yitirir. Yediden yetmişe tüm hemşehrilerimizi özelikle gençleri çevre konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi.

Sera Gölü ve çevresinde yaşanan çevre kirliliğinden ve duyarsızlıktan rahatsızlık duyan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, çevre kirliliği oluşturanların tek tek tespit edilip gerekli cezai işlemlerin uygulanacağını belirtti. Başkan Ekim, özellikle yaz sezonunda şehrin turizm güzergahlarından biri olan Sera Gölü’nde ve diğer turizm noktalarında yaşanan çevre kirliliğinin Akçaabat’a ve Akçaabatlılara yakışmadığının da altını çizdi.

KOROLAR BİR ARAYA GELİYOR

11-12 Haziran 2024 tarihlerinde, Trabzon Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonu'nda iki gün boyunca yüzlerce çocuk, genç ve yetişkinin koro performanslarını birbiriyle paylaşacağı Trabzon 1. Koro Festivali’nin çalışmaları tamamlandı. Ekim 2023'te çalışmalarına başlayan ve CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenen Kur-Yönet-Paylaş isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında, Trabzon'da yaşayan ve beraber başarma motivasyonu yüksek müzik eğitmenleriyle bir dizi eğitim gerçekleşti. Kur ve Yönet aşamaları tamamlanan projede “Paylaş” aşamasına geçildi. Katılımcı eğitmenlerin kurduğu ve yönettiği korolar, 11-12 Haziran 2024'te gerçekleştirilecek Trabzon 1. Koro Festivali'nde bir araya gelecek. Korolar hazırladıkları repertuvarı birbiriyle ve tüm Trabzon halkıyla paylaşacak. Aralık 2023'ten itibaren altı aylık süre boyunca proje koordinatörü Dr. Yiğit Can Eyüboğlu ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Burcu Kalkanoğlu'nun yanı sıra Türkiye'nin çok önemli koro şefleri Prof. Ahter Destan, Dr. Atilla Çağdaş Değer, Çiğdem Aytepe, Dr. Mete Gökçe ve uzman müzikolog Ersin Antep ile bir araya gelen Trabzon'da yaşayan müzik eğitmenleri eğitimlerini tamamladı, sıra artık kurdukları koroların bir araya geleceği festivalde. Toplam 6 oturumda, 24 koronun sahne alacağı festival, Kur-Yönet-Paylaş bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan müzik öğretmenlerinden oluşan Trabzon Müzik Öğretmenleri Korosunun konseri ve ödül töreni ile son bulacak.

Nokta Atış - 11.06.2024 Nokta Atış - 11.06.2024

Editör: Sonnur Örnek