FINDIK ÜRETİCİSİ ENDİŞELİ

Nokta Atış - 16.05.2024 Nokta Atış - 16.05.2024

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde gidince fındık ağaçları erken meyve vermeye başladı. Üreticiler ise rekoltenin yüksek göründüğü fındıkta dökülme riskinin yüksek olduğunu belirterek endişeye kapıldı. Giresun’un Tirebolu ilçesinde fındık üreticisi Ali Kuş, bu sene mevsim şartlarından dolayı tozlaşma ve döllenmenin olmadığını ifade ederek doğumda görünen fındığın dökülme riski olduğunu söyledi. İlçenin Menderes köyünde fındık üreticiliği yapan Kuş, “Dededen, babadan kalma yöntemlerle fındık üreticiliği yapmaktayım. Hayatım fındık bahçelerinde gözlemleyerek geçti. Tarımla ilgili birçok tecrübemiz oldu. Daha bu seneki gibi bir hava şartı ile karşılaşmadım. Kışımız yaz oldu, bizim gibi meyveler de şaşırdı. Şuana kadar zirai don riski olmadığı için her şey iyi gidiyor gibi görünüyor ama hiçte göründüğü gibi değil. Kışı bahar sanan fındık püslerini ve karanfillerini açtı ama ne yazık ki tozlaşma olayı gerçekleşmedi. Fındığa bakarsan dalları meyve vermeye durdu. Bir daldaki ışkında birden çok fındık verecek gibi duruyor ama bu meyveler döllenmediği için dökülecektir. Kısacası dallarda yalancı meyve var. Bunlar döllenmeyince dökülecek meyvelerdir. Fındık püsü ile fındığın çiçeği olan karanfil tozlaşması mevsiminde ve yeterince olmadı. Bizi endişelendiren işte budur” dedi.

İLİÇ'TE BİR İŞÇİNİN NAAŞINA ULAŞILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesinde maden sahasında meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 işçiden birinin naaşına ulaşıldığını belirtti. Bayraktar, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, maden sahasındaki arama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Kazanın gerçekleştiği 13 Şubat'tan bu yana arama çalışmalarının devam ettiğini aktaran Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: "Erzincan İliç'te maden sahasında meydana gelen heyelanda ilk günden bu yana aralıksız olarak devam eden 9 madenci kardeşimizi arama çalışmalarımızda bu akşam saatlerinde mangan ocağı olarak tabir edilen alanda bir işçi kardeşimize ulaştık. Diğer madencilerimiz için ekipler 7/24 çalışmalarını sürdürüyor. İşçi kardeşimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum." Ulaşılan naaşın 33 yaşındaki işçi Uğur Yıldız'a ait olduğu öğrenildi.

"THY SPOR A.Ş." KURULUYOR!

Türk Hava Yolları (THY), spor kulübü faaliyetlerini daha etkin bir şekilde yönetebilmek adına önemli bir adım attığını duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, THY'nin tamamına sahip olacağı ve İstanbul sınırları içerisinde faaliyet gösterecek yeni bir şirket kurulacağı bildirildi. "THY Spor A.Ş." adını alacak olan ya da ilerleyen süreçte farklı bir ticari unvanla anılacak olan şirket, 1.000.000 TL sermaye ile kurularak anonim şirket statüsünde faaliyete geçecek. Bu stratejik hamle ile THY, spor alanındaki faaliyetlerini güçlendirerek daha rekabetçi bir konuma ulaşmayı hedefliyor. Kurulacak yeni şirketin, Türk Hava Yolları'nın sporla ilgili tüm faaliyetlerini bünyesinde toplayarak, şirketin bu alandaki varlığını ve etkinliğini artırması bekleniyor. THY'nin spor dünyasındaki faaliyetlerinin genişleyerek gelişeceği öngörülüyor.