MAKAMDA DEĞİL HER ZAMAN HER YERDE

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, çalışmalarını aralıksız ve titizlikle sürdürüyor. Sorunları yerinde görme ve çözüm üretme anlayışı içerisinde olan Başkan Genç, diğer taraftan da şehrin daha fazla yatırım alması için Ankara’da koşturuyor. Bütün ilçelere verdiği önemi yaptığı ziyaret ve projelerle gösteren Başkan Genç’i hayırlı olsun ziyaretleri olmasa makamda görmek çok zor olacak. Başkan Genç, her daim sahada ve vatandaşın yanında olmaya devam edecek. Şimdiden Genç’e kolaylıklar diliyoruz.

Nokta Atış - 14.06.2024 Nokta Atış - 14.06.2024

BASIN KARTI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

“Basın Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sürekli basın kartı alabilmek için yapılan süre hesabında, serbest basın kartı taşınan dönemlere ait toplam sürenin en fazla 24 ayı dikkate alınacak. Basın kartı alabilecek ünvanlar şöyle sıralandı: “Yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve genel yayın yönetmeni, genel yayın yönetmenine veya genel müdür yardımcısına bağlı çalışan haber direktörleri, genel müdür yardımcısına bağlı çalışan direktörler, koordinatörler, haber koordinatörleri, müşavirler, yayın danışmanları, haber müdürleri, haber planlama müdürleri, müdürler, haber müdür yardımcıları, müşavir yardımcıları ve müdür yardımcıları, bölge müdürleri ve bölge haber müdürleri, başmuhabirler, başfoto muhabirleri, başkameramanlar, başgrafıkerler, başkurgucular ve başyayıncılar, kıdemli muhabirler, kıdemli foto muhabirleri, kıdemli kameramanlar, kıdemli grafıkerler, kıdemli kurgucular ve kıdemli yayıncılar, muhabirler, foto muhabirleri, kameramanlar, grafikerler, kurgucular ve yayıncılar, yardımcı muhabirler, yardımcı foto muhabirleri, yardımcı kameramanlar, yardımcı grafikerler, yardımcı kurgucular ve yardımcı yayıncılar.” Yönetmeliğin 24. maddesindeki “On beş günlük aralıklarla yayınlanan gazete ve on beş günden fazla aralıklarla yayınlanan dergilerde” ifadeleri “Haber ve fotoğraf ajanslarında”, 26. maddesinin başlık ve içeriğinde bulunan “Özel radyo” ifadesi ise “radyo” olarak değiştirildi. Radyo ve televizyonlarda basın kartı alabilecek ünvanlara “fotoğrafçı” da eklendi.

KTÜ PİLOT KURUM SEÇİLDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. (TÜRKSMD) arasında iş birliği protokolü imzalandı. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından fikri mülkiyet hakları ile korunan fikirlerin ticarileşmesini iyileştirmek amacıyla proje geliştirilmesi adına pilot kurum olarak seçilen KTÜ’de, sahip olunan fikri mülkiyet varlıklarının ticarileşme potansiyelinin analiz edilmesi ve fikri mülkiyet haklarının ticarileşme oranlarının artırımına yönelik bir toplantı gerçekleştirildi. İmzalanan protokol kapsamında, taraflar arasında sınai mülkiyet hakları arasında iş birliğini geliştirmek ve bu kapsamda gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlere ilişkin esaslar ve şartlar belirlendi. Protokol ile fikri ve sınai varlıkların ticarileşmesi ve sanayiye kazandırılmasında önemli adımlar atılmış olundu. Protokol sonrasında Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ile Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak ve TÜRKSMD Genel Müdürü Sacide Kasapoğlu hediyeleşti. Protokol merasimi, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Editör: Sonnur Örnek