VALİ YILDIRIM’DAN DÖNEM SONU MESAJI

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, 2023-2024 eğitim öğretim yılı 2. dönem sonu dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Yıldırım mesajında şu ifadelere yer verdi: “Sevgili öğrencilerimiz, değerli öğretmenlerimiz ve saygıdeğer velilerimiz; 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nın ikinci dönemini tamamlamış bulunuyoruz. Sevgili öğrencilerimiz, notlarınız ne olursa olsun umudunuzu, cesaretinizi, inancınızı ve kendinize olan güveninizi asla kaybetmeyin. Sizlerden tatilinizi bol bol kitap okuyacağınız, aileniz ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçireceğiniz, dinleneceğiniz, eksiklerinizi tamamlayacağınız, sosyal ve kültürel faaliyetler ile kendinizi geliştireceğiniz bir süreç olarak değerlendirmenizi bekliyorum. Unutmayınız ki tatiller, dinlenmeniz ve eğlenmeniz için bir fırsat olduğu kadar kendinizi geliştirmeniz, eksik yönlerinizi telafi etmeniz ve yeni bir yıla daha motive bir şekilde hazırlanmanız için de birer fırsattır. ​Değerli öğretmenlerimiz, bir hayat biçimine dönüşmüş mesleğinizi icra ederken ortaya koyduğunuz fedakârlıklarla nice başarıların altında sizin emekleriniz var. Her durum ve şartta eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütülmesinde ve ilimizin başarı seviyesinin artırılmasında göstermiş olduğunuz gayretli ve özverili çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. ​Kıymetli velilerimiz,​ sizlerin çocuklarımıza karşı olan yaklaşımınız, onlarla kurduğunuz etkili iletişim ve onlara duyduğunuz sevgi ve güven; eğitimlerine çok önemli katkı sağlamaktadır. Bu eğitim-öğretim yılı için de siz değerli velilerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum.”

VATANDAŞIN YOĞUN İLGİSİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in vatandaşlarla diyaloğunun ne kadar sağlam olduğunu biliyoruz. Başkan Genç, dün gittiği Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi’nde vatandaşların yoğun ilgisiyle ve sevgisiyle karşılaştı. Elimize ulaşan fotoğrafa baktığımızda halkla bütünleşmiş bir başkan gördük. Vatandaşları tek tek dinleyen Genç, bir kez daha ne kadar halkın içinden olduğunu gösterdi. Çünkü vatandaşların en çok istediği şey onları görmezden gelen değil, sıkıntılarını anlatabileceği bir yöneticidir. Bu yüzden samimiyetle siyaset yapmak ve gönüllere dokunmak deyince bu şehirde Ahmet Metin Genç akla gelir. Ortahisar Belediye Başkanlığı döneminde de ne kadar halkın içinden olduğunu sık sık gözlemlemiştik. Tepeden bakan bir yöneticiden ziyade; kiminin evladı, kiminin kardeşi oldu. O yüzden Trabzon, Başkan Genç’i çok sevdi.

KTÜ’DEN EK KONTENJAN PROTOKOLÜ

Nokta Atış - 03.07.2024 Nokta Atış - 03.07.2024

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol, KKTC’li öğrencilerin KTÜ’de yükseköğrenim görmelerine yönelik özel kontenjan ayrılmasını öngörüyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen imza töreninde KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun imzaladığı protokol, KKTC’li öğrencilerin Karadeniz Teknik Üniversitesi lisans programlarına kabul edilmelerini ve bu öğrenciler için YÖK tarafından belirlenen yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında özel kontenjanlar ayrılmasını amaçlıyor. Protokol kapsamında, her yıl Mart ayının son haftasında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi (YÖDİD) tarafından belirlenen kontenjan talepleri KTÜ’ye iletilecek. Nisan ayının son haftasında ise KTÜ, hangi programlarda kontenjan ayrılacağını KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirecek. Başvurular KTÜ'nün belirleyeceği tarihlerde üniversitenin web sitesinden yapılacak ve başvuru belgeleri KKTC MEB onayı ile KTÜ’nün resmi internet sitesine yüklenecek.