Nokta Atış - 05.06.2024 Nokta Atış - 05.06.2024

GENÇ, ÇALIŞMALARINI TAVİZ VERMEDEN SÜRDÜRÜYOR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i göreve geldiği ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Her zaman olduğu gibi kapısı da gönlü de herkese açık. Sokakta vatandaşlarla her fırsatta kucaklaşan Genç, misafirlerini de ağırlıyor. Şehirde devam eden projelerin yakından takipçisi olan Başkan Genç, çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Vatandaşlar ise Başkan Genç’in şehir ve vatandaşlarla kurduğu bağı tebrik ediyor. Biz de baktığımızda Başkan Genç, asla taviz vermiyor. Sürdürülen projeler tamamlandığında, yapılması planlanan projeler hayata geçtiğinde şüphesiz bambaşka bir Trabzon olacak.

KANUNİ ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ GURURLANDIRDI

Trabzon Ortahisar Kanuni Anadolu Lisesi öğrencileri, işitme engelli bireylerin iletişim problemine çözüm olarak buldukları aplikasyonla Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın GençBizz Lise Girişimcilik Programı Yarışmasının 15 finalisti arasında yer aldı. Trabzon Ortahisar Kanuni Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri Hatice Sağlam ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek projeleri hakkında bilgi verdi. Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın, lise öğrencelerinin proje fikri bulması, buna uygun şirket kurulumu ve şirketin nasıl işlediğini öğrenmesini amaçlayan GençBizz programı kapsamında düzenlediği yarışmada finale kaldıklarını belirten öğrenciler, “7 kişilik ekibimizle işitme engelli bireylerin iletişim kurmasını kolaylaştıracak bir telefon uygulaması bulduk. Uygulamaya sesli bir komut gönderdiğinizde bunu işaret diline çeviriyor ve görüntüyle işitme engelli bireyin sizi anlamasını sağlıyor. Yüzlerce farklı proje içinde finale kalan 15 proje içinde yer aldık. 7-9 Haziran'da yapılacak Türkiye finaline katılacağız.” dediler. TTSO Başkanı Erkut Çelebi, genç ve kadın girişimciliğine çok önem verdiklerini vurgulayarak, “Öğrencilerimizin bu yaşta bir projenin yaratılması, şirketin kurulması, işletilmesi, proje fikrinin hayata geçirilmesi konusunda yaptıkları çalışmaları görünce gerçekten mutlu oluyoruz. Ülkemizin istihdamı, üretimi, ihracatı, dolayısıyla milli geliri böyle girişimcilerin çoğalmasıyla artacaktır. Öğrencilerimizi ve onlara yol gösteren, destek olan öğretmenlerini kutluyorum, Türkiye finalinde de başarılar diliyorum.” diye konuştu.

KURSLARA ESNAFTAN YOĞUN İLGİ

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) tarafından, esnafın turistlerle daha iyi iletişim kurması amacıyla başlatılan mesleki yabancı dil kursları büyük ilgi görüyor. TESOB Başkanı Metin Kara, özellikle Körfez ülkelerinden Trabzon’a büyük bir turist akını olduğunu hatırlatarak, “Yaz döneminde neredeyse her sektördeki esnafımız turistlerle iletişime geçiyor. Bu iletişimin daha sağlıklı olması amacıyla esnaf ve sanatkarımıza yönelik temel mesleki yabancı dil kurslarını başlattık. Talebe göre ilk etapta Arapça kursları veriliyor. Ocak ayında başladığımız kurslarımıza Ortahisar, Çarşıbaşı, Çaykara, Maçka, Yomra ve Akçaabat ilçelerimizde 200’e yakın esnafımız katıldı. Diğer ilçelerimizde de talebe göre kurs açacağız. Geri dönüşler de çok olumlu. Esnaf ve sanatkarımız kurslardan çok memnun kaldı.” dedi. Başkan Kara, TESOB olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da turist memnuniyetini artırıcı ve sektörü destekleyici projelerini sürdüreceklerini vurguladı.