Hizmet-İş SendikaTrabzon Şube Başkanı Şevket Çelik, Ortahisar Belediyesi çalışanlarının sendika değiştirmeye zorlandığını ileri sürerek “Bu bir mobbingdir” dedi.

2024-KPSS Ön Lisans başvuruları başladı 2024-KPSS Ön Lisans başvuruları başladı

Çelik, yaptığı açıklamada “Ortahisar Belediyesi’nde çalışan emekçiler, Hak-İş/Hizmet-İş Sendikamızdan istifa ettirilerek Belediye Başkanının dayısının şube başkanlığını yapmış olduğu bir sendikaya üye yapılmaya zorlanmaktadır. Bugüne kadar emekçilerin yanında yer almamış sözde sendikalar, bazı amirleri de kullanarak, üyelerimiz üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bilhassa son günlerde üyelerimiz üzerinde artırılan sendika değiştirme baskıları, üyelerimizin huzurunu bozmuş durumdadır. Bu bir mobbingdir.

İşçilerin tercihini hiçe sayarak örgütlenmeye çalışmak anayasal suçtur. Üyelerimizi yalan ve tehditlerle sendika değiştirmeye zorlayanları çok iyi tanıyor ve kendilerini, geçmişlerinden ders almaya davet ediyoruz. Geçmişte Trabzon Belediyesi’nde imzaladıkları sözleşmelerle emekçileri yıllarca asgari ücrete mahkûm etmiş bir sendika olarak emekçilere boş vaat vermeyi bıraksınlar. Emekçileri yalan ve içi boş vaatlerle kandırmaya, amirlerin ismini kullanarak baskıyla üye kaydetmeye çalışan sözde sendikaları bir kez daha uyarıyoruz: Ortahisar Belediyesi’nde çalışan üyelerimize yönelik yalan, baskı ve tehditlerinizi kamuoyuyla paylaşacağız. Üyelerimizi korumak için tüm hukuki işlemler başlatılacaktır. Ortahisar Belediyesi Yöneticilerini de söz konusu sendikal baskılarla ilgili bir an önce inceleme başlatmaya ve sözde sendikalara stepne olan amirler hakkında işlem yapmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.