RÖPORTAJ: SÖNMEZ ÇAK - AK Parti Trabzon Kurucu İl Başkanı Av. İbrahim Keskin ülke gündemi, Ak Parti’nin Trabzon hizmetleri ile Trabzon Kongresi sürecini konuştuk. Keskin, “Türkiye’de siyaset hareketlendi. Dış politikada önemli gelişmeler yaşanıyor. 2018 yılı sonu Ak Parti kongresi, 2019’da iki seçim yaşayacağımızdan yoğun gündem yaşıyoruz. Bilindiği üzere 2001 yılında Ak Parti Trabzon İl Başkanlığına atanmıştık. Görevimizde partimizin kentimizde kuruluş teşkilatlanmasını tamamladık. Her zaman görev aşkıyla işimizi yaptık ve anlımızın akıyla da bu görevi devrettik” dedi. İşte Keskin’in o özel açıklamaları:

AK PARTİ’NİN ÖZEL BİR PARTİDİR
2001 yılında Fazilet Partisi kapandığından bu arkadaşlarımız Ak Partiye geçtiler. Dolayısıyla hazine yardımı almaya hak kazanmıştık. Çünkü Türkiye’nin %70’inde teşkilatlanmış olma şartını aşmıştık. Bu dönemde teşkilat kurmayı başaran illerden biri olan Trabzon’da başını biz çekiyorduk. Trabzon’da teşkilatımızı kurarken partinin bir grup veya ekolün eline geçmesini önlemeye çalıştık. Nedenine gelince; genel başkanımız bana görevi verirken, “Kuracağımız parti Türkiye tarihinde kurulmuş hiç birinin devamı değil yeni ve özeldir. Trabzon teşkilatını oluştururken bu iki ilkeye çok dikkat et” dedi. Bu sebepten ötürü çok kişi bu ilkelere dikkat edişimiz nedeniyle kendilerine engel koyduğumuz için bize cephe aldılar. Bunların başında Abdüllatif Şener gelir.

ABDÜLLATİF ŞENER’LE İLK BEN KARŞI KARŞIYA GELDİM
AK Parti içinde Abdüllatif Şener’le ilk karşı karşıya gelen kişi benim. Çünkü bazı uygulamaları nedeniyle Ak Parti’yi bazı partilerin devamı yapmaya niyetlendi bazı tasarruflarda bulundu buna karşı çıktım. Aramızdaki problemlerden ötürü 2002 seçimlerinde milletvekili seçim listelerini oluşturan kişiydi haliyle Trabzon listesinden milletvekili olamayışımızın baş sebebi budur. Fakat ilginçtir ki bu olaydan 6-7 yıl sonra Abdüllatif Şener parti kurdu adamlarından birine beni aratıp Trabzon İl Başkanlığı teklifinde bulundu. Cevabımızda AK Parti beni il başkanı yaptı Sayın Şener de bu işin de vardı bana verdiği yetkiyi kendileri kullandı gene aynı şeyi mi yapacak dedim. Aynı kişiler cevaplarında genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iftira niteliğinde olacak ifadeler kullandılar. Yani Şener’le karşı karşıya gelmek pahasına bile olsa AK Parti’de gruplaşmalara meydan vermedim.

KURUCU TAKIM BUGÜNE KADAR Kİ EN İYİSİYDİ
Geçenlerde Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’le fikir teatisinde bulunduk. Kendisine de söyledim yine söylüyorum: AK Partinin Trabzon’da kuruluşunda görev almış ekip şimdiye kadar olanların en güçlü olanıdır. 41 kişiden oluşuyorduk. Mustafa Yanmış, Mustafa Cumur, Mehmet Cirav, Temel Köstereli, İbrahim Hakkı Gündoğdu, rahmetli Orhan Gültekin bu değerli şahsiyetlerden aklıma ilk gelen isimlerdir. Şu gerçek yönetimimizde olan birçok arkadaşımız sonrasında önemli görevlerde yer aldılar. Partimize üye olmaya davet ettiğimiz Faruk Nafiz Özak sonra bakan olmuştur. Yönetim Kurulu üyeliği teklifinde bulunduğumuz Av. Ayşe Sula Köseoğlu şimdi milletvekilidir. Eski ANAP’ta il genel meclisi üyesi olup partimize çağırdığımız Muhammet Balta AK Partiden İl Başkanı oldu sonrasında da milletvekili aynı zamanda TBMM Çevre Komisyonu başkanıdır. Partimiz saflarına kattığımız Ahmet Metin Genç sonra il başkanlığı yapmış ve şimdi Ortahisar Belediye Başkanıdır. Halkın sevdiği yüzdür. Çaykara İlçe Başkanı yaptığımız Hanefi Tok şimdi Çaykara Belediye Başkanıdır. İl yönetimine aldığımız daha sonra Akçaabat İlçe Başkanı yaptığımız rahmetli Mustafa Cumur iki dönem milletvekilliği yapmıştır. O tarihte ne kadar isabetli kararlar verdiğimizin kanıtıdır bu isimler.

YÜZDE 10 FAZLA OY ALMAYI BAŞARDIK
Ak Parti’nin kuruluşunda bir hedefi ortaya koymuştuk. Demiştik ki Ak Parti her seçimde Trabzon’da Türkiye ortalamasının 10 puan daha üstünde oy almalı. Rabbime şükürler olsun ki bu hedefimiz tutmuştur hatta son seçimde Ak Parti’nin oyu Trabzon’da %70’lere çıkmıştır. Yani ortaya koyduğumuz Trabzon’daki Ak Parti oy hedefi hala yaşamaktadır. Yani bu hedefimizde başarılıyız. Tüzüğü dikkate alarak Trabzon nüfusuna göre 41 kişiden oluşturduğumuz yönetim kurulu kişi sayısı hedefimiz hala uygulanmaktadır.  Bu geleneğin başlatıcısı da biziz.

AK PARTİ TRABZON’U YATIRIMA BOĞDU
Tüm bu geleneklerin ötesinde Trabzon yatırımlar açısından tarihi dönem yaşamaktadır. Sadece Karayollarının yatırımları Türkiye ortalamasının çok çok üstündedir. Bunu basit bir örnekle anlatayım Kanuni Bulvarı için şimdiye kadar kamulaştırma ödeneği bir milyarı geçti. Bu ifademizi anlamayı kolaylaştırmak için Karayolları Genel Müdürlüğünün 2017 yılı bütçesinin 6 milyar lira tutarında olduğunu hatırlatırım. Neredeyse Karayolları Genel Müdürlüğü bütçesinin 6’da birinin Trabzon’a ayrıldığını söyleyebiliriz. Trabzon’daki Karayolu ulaşım hizmeti sadece bu değil. Zigana tüneli yapımı hızla devam ediyor. Salmankaş tüneli büyük oranda bitti. Çaykara – Uzungöl yolu inşaatı başlamak üzere. Aynı yolun Of – Çaykara kısmı bitmek üzere. Sadece Karayolları alanında bunlar gibi yüzlerce proje hayata geçirilmeye çalışılıyor. Yani Ak Parti devrinde Trabzon çok ciddi yatırımlar almıştır. Diğer kurumları saymıyorum. Bu katkıları Trabzon’a yaşatan yetkililerimize çok teşekkür ediyorum. Bu Trabzon’un siyasetteki ağırlığı ve isabetli çalışmalarından kaynaklanmaktadır.

DEMİRYOLU 2023’E KALMAMALI
Trabzon 2023 yılına kalmadan demiryolu inşaatıyla tanışmalı. Büyüyen Trabzon’a bu yakışır. Gelişen Trabzon’un en kısa sürede demiryoluyla güneye bağlanmalıdır. Çünkü şu an itibarıyla Trabzon İran transit yolundan beklediği fayda yeterli değildir. Dolayısıyla Trabzon ekonomisinin Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’le irtibatlandırılması gerekir. Bu iş için çok ciddi gayret sarfedilmeli. Demiryolu Trabzon için yeni bir ufuk, açılım olacak. Trabzon binlerce yıl İpekyolunun var ettiği şehir olmuştur. Ancak günümüzde İpekyolu eski önemini kaybetti. Onun alternatifi demir İpekyoludur.

SÜMELA MANASTIRI TURİZMİN LOKOMOTİFİDİR
2017 yılı sonu itibarıyla Trabzon’a gelen yerli–yabancı turist sayısı 3 milyonu geçmiştir. Bu çok güzel bir rakamdır. Ancak yeterli değildir. Fakat Trabzon’da turizmin çeşitlendirilmesi ve mevcut potansiyelin hayata geçirilmesi için ciddi çalışmalar yapılmalı. Bu konuda pilot bölge konumunda olacak Maçka İlçesinden bahsetmek istiyorum: Bu ilçemizde Meryemana, Kuştul ve Vazelon adlı üç manastır var. Bunlar birbirleriyle çok alakalıdır. Ancak bugün itibarıyla Meryemana ziyarete açık değildir. Hâlbuki Trabzon’un turizmde motor destinasyonu Sümela’dır. Bu sebeple bu yenileme faaliyeti bir an önce tamamlanmalı. Ayrıca Vazelon Manastırı var. Dolayısıyla Meryemana Manastırına gelen her turist kafilesi Vazelon’a da gitmek isteyecektir. Ancak gelin görün ki; Vazelon yolu bozuk olduğundan normal araçlarla gidilemeyecek durumdadır. Bu yolu iyileştirmek Trabzon ve Türkiye için büyük mesele değildir. Ama maalesef ki yıllardan beri bu yol yapılamadı.

VAZELON’UN HALİ KÖTÜ DURUMDA
Daha kötüsü nadide turizm değeri Vazelon Manastırı kötü durumdadır. Tahribata uğramıştır. Bu yol sorununu çözmek için herkesi göreve çağırıyorum. Trabzon Büyükşehir Belediyesi kolaylıkla bu işi yerine getirecek imkâna sahiptir. Kültür Bakanlığı bu konuya el atabilir. Karayolları Genel Müdürlüğü bu yolu düzeltebilir. Dolayısıyla Maçka’ya gelen her turisti Meryemana ziyareti sonrası Vazelon’a getirip ilçede kalış süresini iki saat daha uzatırız. Sektör sahipleri çok iyi bilir turizmde iki saat çok uzun süredir. İki saat içinde ortaya çıkacak ihtiyaçlarını yöreden karşılayacaklar ve bu da Maçka esnafı için çok büyük gelir olacaktır.

YATIRIM ADASI BAŞLAMALI YENİ LİMAN ACİL DEĞİL
Yatırım adası hususunda hukuki süreç tamamlandı. Arsin’de yapılacak. Şimdi projenin fiiliyata geçirilmesi lazım. Endişem odur ki Sürmene Tersanesi gibi uzun süre beklemesidir. Trabzon Limanı büyük çapta gemilerin giriş – çıkış yapmalarına müsait değil. Ancak bu konu şimdilerde çok aciliyet taşımamaktadır. Çünkü mevcut liman kapasitesini kullanamamaktadır. Şöyle ki; son çalışmalarla liman kapasitesi 10 milyon tona yükseltilmiştir. Fakat 3 milyon ton civarında kullanılıyor. Bu haliyle çok acil gerekli hizmet değil. Ancak demiryolu İlimize ulaşırsa o zaman büyük çaplı bir limanın inşaatına başlanması gerekir.

TRABZONSPOR’U YÖNETMEK BENİM İÇİN ONURDUR
Her Trabzonlu Trabzonspor ile ilgilidir. Ben Trabzonspor’u ilk kırmızı–beyaz renklerinin olduğu devirden beri biliyorum. O tarihte Trabzonsporlular ve İdmanocağı’ndan gelenler vardı. 1967’de bu iki takım birleşti. 1967’de birinci lige çıktı. Esasında Trabzonspor siyasetin önemli alanlarından biridir. Trabzonspor’un kongre kararı almasını memnuniyetle karşılıyorum. Çünkü Trabzonspor iki sezondur ciddi transferler yaptı ama sahada başarısız oldu. Çok ciddi de paralar harcadı. Başarısız oldu. Gençlerin ve çocukların Trabzonspor maçlarını izlerken başarısız oluşunu gördüklerinde üzüntülerini gördükçe kahroluyorum. Deplasman maçlarına gelenler hayal kırıklığı yaşıyor. Kongre başarı için bir ümittir. Trabzonspor’da çalışmak bir onurdur. Trabzonspor’da başkan ya da yönetici olmak onurdur. Bir şeye talip olmayız ama çağırırlarsa da gelmemezlik yapmayız. Görevden kaçmam. Yönetime gelmem halinde en önemli icraatım başarıya ulaşmak için kendi öz kaynaklarını kullanmayı isterim. Şöyle ki; Takımın yarısının Trabzon’dan oluşturulması yöntemini tercih ederim. Bu şekilde başarı olur. Transferlere harcanan çok yüksek paralarla başarılı olunacağını sanmam. Yeni Özkan Sümer’ler, yeni Ahmet Suat Özyazıcı’lar, yeni Hami Mandıralı’lar, yeni Ali Kemal’ler yetiştirmek için çabalardım.

AK PARTİ YÖNETİCİLERİ İZİMİZDEN YÜRÜMELİ
 Mart Ayı içinde Ak Parti Trabzon İl Kongresi yapılacak. Ak Parti’li olmak bir onurdur. Yönetime talip olan arkadaşlarımızın başarılı olmalarını gönülden istiyoruz. Ak Parti yeni dönem için üç prensip belirledi. Değişim, demokrasi ve 2002 ruhu. Bu ruh çok önemli. Ak Partiyi iktidara taşıyan ve başarıya ulaştıran unsurdur. Bu anlayışla arkadaşlarımızı çalışmaya davet ediyorum. Yoksa partinin zarara yol açmalarına sebep olurlar.

AFRİN BAĞIMSIZLIĞIMIZIN İLANIDIR
 Afrin operasyonu bağımsız dış politika ürettiğinin tüm dünyaya ilanıdır. 50 yıldır siyaseti takip ederim. Günümüze kadar dış politikada çok ta bağımsız hareket edemediğini gördüm. Bugün Afrin operasyonunu hayata geçirdi. Hem de Türkiye milli üretimleriyle bu operasyonu gerçekleştirdi. Bu yönüyle de çok önemli. Karşı tarafın kaybı 3 bin küsür. Biz de ise ÖSO’yle birlikte çok az kaybımız oldu. Temennimiz hiç olmamasıdır. Askerlerin kızıl elmaya gittiklerini söyleyip geride kalanların kendilerini beklememelerini istemeleri manidardır. Dünyanın hiçbir ordusunda böyle bir asker yoktur.

CUMHUR İTTİFAKI KURTULUŞTUR
Cumhur ittifakı güzel oldu. 2001 yılında Ak Parti kurulurken çok dağınık bir tablo vardı. Halk o yıllarda bize tüm liderler birlikte hareket etsizler. Rahat yaşayalım. Şimdi Türkiye o noktadadır. Birlikte siyasette sonuçlar alınabilir. 2019 seçimleri yani başkanlık seçimlerinde Ak Parti kaybederse şimdiye kadar yapılan icraatlardan geri adım atılması demektir. Bu seçimler mutlaka alınmalı. Bu açıdan Cumhur İttifakı çok önemli. 2002 ruhuyla siyasetin içinde yer almalıyız.