Kamu da tasarruf tedbirleri geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalaması yayımlandı. Tedbirlerin içinde özellikle yatırımlar ile ilgili madde dikkat çekici 3 yıl boyunca kurumlar herhangi bir yatırım yapamayacak. Devam eden yatırımların yapımı ise sürecek. Tabi burada Trabzon’u ilgilendiren kısım ise geçtiğimiz ay içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan, Trabzon’un en önemli prestij projeleri arasında yer alan Trabzon Hafif Raylı Sistemi’nin yapımının nasıl etkileneceği. Şimdi akıllardaki soru bu!

Yıllardır Trabzon gündemin olan ve her seçim döneminde vatandaşın önüne seçim projesi olarak konulan Hafif Raylı Sistem ile ilgili olarak 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Metin Genç tarafından göreve başlar başlamaz ilk somut adım atılmıştı. Başkan Genç önümüzdeki 5 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirmeyi istediği en önemli 3 proje arasında Hafif Raylı Sistem’in olduğunu ifade etmişti. Yukarıda belirttiğim gibi 24 Nisan 2024 tarihinde Trabzon Büyükşehir Belediyesinde Başkan Genç ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürü Yalçın Eyigün arasında imzalanmıştı. Bu imza şehirde büyük bir heyecan yaratmıştı. Hatta Başkan Genç o toplantıda sorulan bir soru üzerine Hafif Raylı Sistem’in 2025 yatırım programına alınacağını, 2028 yılında ilk etabının (Akyazı stadyumu–Meydan arası) hizmete açılmasını planladıklarını söylemişti.

Bu imzaların atılmasının üzerinden önümüzdeki hafta 1 ay geçmiş olacak. Şanssızlığa bakın bunun üzerine kamuda tasarruf tedbirleri geldi. Bu tedbirler Trabzon Hafif Raylı Sistemi’nin yapımını sekteye uğratacak mı? Ortada bir belirsizlik oluşmuş durumda, bu belirsizliği de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç kaldırmalı diye düşünüyorum.

Trafik ve ulaşım anlamında son yıllarda sorun yaşanan Trabzon da, Hafif Raylı Sistemin bu sorunun ortadan kalkmasında önemli bir rol oynayacağı aşikar. Bu önemli ulaşım sisteminin tasarruf tedbirlerine takılmadan yapımı gerçekleştirilmeli diye düşünüyorum. Ama eğer sistem tasarruf tedbirlerinden etkileniyorsa gerçekleşme yüzdesi zor görünüyor. İnşallah böyle bir durum ile karşılaşmayız. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, Trabzon için düşündüğü, en önemli projelerinden biri olan yeni Trabzon Havalimanı’ndan bahsetmiyorum bile onla ilgili somut bir adım atıldığı yok, sadece söz ile projesinin hazırlandığı söyleniyor. Sanırım Yeni Trabzon Havalimanı kamuda tasarruf tedbirlerine takılacak.