Limni Gölü'nde kamp kurup JAK ekiplerinden dağ tırmanışı eğitimi aldılar Limni Gölü'nde kamp kurup JAK ekiplerinden dağ tırmanışı eğitimi aldılar

 
Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, TENMAK Başkan Vekili Prof. Dr. Uğur Çevik, TENMAK Başkan Yardımcısı Kadim Budak, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Muharrem Kiraz, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Demir, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal ve Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, TENMAK yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştayın açılışında konuşan TENMAK Başkan Vekili Prof. Dr. Uğur Çevik, 2000 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle kurulan ama aslında kökleri 1956 yılına kadar uzanan TENMAK’ın enerji, nükleer ve maden üzerine araştırma geliştirme faaliyetleri yapmak üzere oluşturulan, beş enstitüye sahip olan büyük bir kurum olduğunu vurguladı ve böyle bir çalıştayı ortaklaşa düzenlemek için desteklerini esirgemeyen Rektör Özölçer’e ve ZBEÜ’ye teşekkürlerini sundu.
Etkinlikte konuşan Rektör Özölçer, ZBEÜ’nün Türkiye’nin, Karadeniz Bölgesinin ve Zonguldak’ın gereksinim duyduğu enerji ile ilgili konularda emsal teşkil edecek araştırmalar yapmayı ve projeler ortaya koymayı daima öncelikleri arasına yerleştirdiğini belirtti. Günümüz dünyasının enerji kullanımı ve enerji politikalarına dair yaşanan değişimler nedeniyle küresel çapta yeni enerji politikalarının geliştirilmesini gerekli kıldığını ifade eden Rektör Özölçer, bu amaçla düzenlenen çalıştayda emeği geçen başta TENMAK olmak üzere tüm kurumlara, konuşmacılara, akademik-idari personele ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.
Açılış konuşmalarının ardından Enerji ve Teknoloji Politikaları Koordinatörü Dr. Celal Erbay enerji politikaları, Uluslararası ilişkiler Koordinatörü Mehmet Yener uluslararası iş birlikleri, Destek Programları Grup Sorumlusu Gülten Özçayan TENMAK destekleri ve çağrıları üzerine TENMAK tanıtım sunumlarını gerçekleştirdi. Sonrasında ise TENMAK Enstitisü’nden Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Bahadır Saygı nükleer enerji faaliyetleri, Bor Araştırma Enstitüsü araştırmacılarından Cennet Yıldırım BOREN AR-GE faaliyetleri, Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü Başkanı Dr. Belma Soydaş Özer nadir toprak elementleri, Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü Başkanı Ragıp Kızıltaş temiz enerji araştırmaları, Enerji Araştırma Enstitüsü Başkanı Dr. Sinan Yiğit enerji araştırmaları başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.
Sunumlardan sonra, teşekkür belgesi ve plaket takdimi yapıldı. TENMAK Enerji Çalıştayı açılış töreni, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Çalıştay öğleden sonra ‘Enstitü İş Birlikleri Çalıştayı’ ile devam etti.
Kapanış konuşmaları ile çalıştay sona erdi. Çalıştayın kapanışında konuşan TENMAK Başkan Vekili Prof. Dr. Uğur Çevik, verimli bir çalıştay gerçekleştirdiklerini dile getirerek, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesine ev sahipliği için teşekkür etti.
Kapanışta konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, bir enerji mühendisi olarak verimli bir çalışmaya katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, çalıştayın düzenlenmesine emeği geçen herkese teşekkür etti. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ise Çalıştayın kendileri açısından faydalı olduğunu ifade ederek, devletin öncelik verdiği alanlara önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Üniversiteler ve devlet kurumlarının birlikteliğinin önemine vurgu yapan Rektör Özölçer, “Yaptığımız çalışmalar ülke ekonomisine katkı sağlamalı. Bu bağlamda üniversite olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya gayret ediyoruz.” dedi.