Trabzon'da kentsel dönüşüm projesi Milli Eğitim’in itirazına takıldı Trabzon'da kentsel dönüşüm projesi Milli Eğitim’in itirazına takıldı

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısının ikinci oturumunda görüşülen 2023 Faaliyet Raporu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Kanca yönetiminde gerçekleştirildi.  Faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edilirken CHP grubu çekimser oy kullandı. Belediyenin borcunun konuşulduğu toplantıda müteahhitlerin alacakları gündeme geldi. Başkan Genç, “Bazı yapım alacaklarıyla ilgili sıcak ödemelerimiz var. Bütün kesimler rahat olsunlar. Bu işe ciddi şekilde vaziyet ettik.” dedi.

2023 YILI GELİR GİDER TABLOSU

Toplantıda 2023 yılı faaliyet raporu gündeme geldi. Faaliyet raporuna göre 2023 yılı bütçe gelirleri toplamda 2 milyar 915 milyon 227 bin 130 TL olarak gerçekleşirken, bütçe giderlerinin ise 3 milyar 672 milyon 798 bin 725 olduğu görüldü. 2023 yılı iç borçlanma 585 milyon 276 bin gerçekleşti.

2022 YILI GELİR GİDER TABLOSU

2022 yılında gerçekleşen net gelir 1 milyar 643 milyon 704 bin iken giderin 1 milyar 883 milyon 557 bin olduğu kaydedildi. 

GELİRİN GİDERİ KARŞILAMA ORANI DÜŞTÜ

2022 yılında gelirin gideri karşılama oranı yüzde 87,27 oranından 2023 yılında yüzde 79,37 oranına düştü.
CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Bir önceki dönemin faaliyet raporu. Bu faaliyetleri yapan Murat Zorluoğlu’na teşekkür ederiz. Şehirde şantiye havası yaşatıldı. TİSKİ genel müdürlüğüne yapılan atama şehrimizin çocuklarımızın görev alması bizleri mutlu etmiştir. Doğru atama olmuştur. Bu konudaki inisiyatifine Sayın Ahmet Metin Genç’e teşekkür ediyorum. Müteahhit alacakları var. Borçlar bölümünde 824 milyon ama tam detaylı şekilde açıklanmamış. Piyasadan edindiğimiz bilgilere göre müteahhitler de arıyor bizi devamlı birçoğu ‘battık, batıyoruz’ diyor. Tahakkuka bağlanmamış işleri olduğunu, alacaklarını alamadıklarını, ne zaman alacaklarını bilmedikleri 824 milyon görülen borcun içinde ve üstünde ne var? Mizana baktığımızda 1 milyar 450 milyon gibi borç görünüyor. Banka hesabında da 268 milyon gibi nakit görünüyor. Bu günübirlik sanırım. Bu para olsaydı ilçelere ve müteahhitlere dağıtılırdı diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 
Zorlu, “Şirketler hariç aşağı yukarı 78 milyon gibi faiz ödemesi yapılmış. 3 ilçemizin bütçesinden fazla. Örneğin Köprübaşı, Dernekpazarı, Düzköy ilçelerimizin bütçelerinden 10 milyon daha fazla faiz gideri var. TİSKİ ya da diğer şirketler buna dahil değil. Bu 3 ilçemizin bütçesinden daha fazla. Anladığım kadarıyla daha çok faiz ödeyeceğiz.” dedi.

BELEDİYENİN PİYASAYA BORCU

Mali İşler Daire Başkanı İdris Aktaş, “31 Aralık 2023 tarihi itibariyle belediyemizin piyasaya borcu yüklenici anlamında borcu 824 milyon 325 bin 500 TL. İLBANK ve ticari bankalar ve kamu kurumlarına olan borçların toplamını belediyenin bütün borç yükünü hesapladığımızda 1 milyar 784 milyon 244 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Bu tarihten itibaren bankadaki mevcut bakiye büyükşehir belediyelerinde maliye payı her ayın son günü hesaplara intikal etmektedir. Faiz ödeme yükü İLBANK ve ticari bankalardan belediyemizin borçlanmış olduğu kredilere ilişkin yıl içinde ödenen faiz tutarlarından oluşmaktadır.” diye konuştu.

GENÇ: BÜTÜN KESİMLER RAHAT OLSUN

Faaliyet raporu müzakeresi sonunda konuşan Başkan Genç, “Murat Zorluoğlu döneminde başlayan devam eden projeleri halkımıza sunacağız. Daire başkanımız belirtti. Faaliyet raporundaki borç değil. Büyükşehir olarak devraldığımız borcumuz 1 milyar 784 milyon. Bundan dolayı müteessir değiliz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi geniş imkan ve kabiliyetiyle üreteceği değerlerle bu borç yükünü yönetecek kabiliyete sahiptir. Hem ödemelerimizi yapacağız. Bazı yapım alacaklarıyla ilgili sıcak ödemelerimiz var. Bütün kesimler rahat olsunlar. Bu işe ciddi şekilde vaziyet ettik. Toplantılarımızı yaptık. Kısa zamanda gelişme katetmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Editör: Sonnur Örnek