Kiliseye benzetildiği için inşaatı duran cami 18 yıl sonra bitirildi Kiliseye benzetildiği için inşaatı duran cami 18 yıl sonra bitirildi

144 yıllık mazisi, 137 yıllık eğitim ve öğretim hayatı olan, ülkenin asırlık çınarlarından şanlı Trabzon Lisesi, güzel bir projeye daha imza attı.

Arka bahçesindeki çınar ağaçlarının tanık olduğu; 144 yıllık mazisi, 137 yıllık eğitim ve öğretim hayatı olan, ülkenin asırlık çınarlarından şanlı Trabzon Lisesi, güzel bir projeye daha imza attı. 

Bugüne kadar yaklaşık 200 bin mezun veren ve bunların çoğunun, rahmetle anarak ebediyete göç ettiği günümüzde, bu okuldan mezun olanlar, zamanla ülkemizin ve dünyanın dört bir tarafına mesleklerini icra etmek için dağıldılar.   

Ülkemizin dört bir yanında yaşayan ve ayrıca Trabzon'da ikamet eden tanıdık simalardan ise, okulun bugünkü öğrencileri tarafından resmedilmeleri üzere, unutamadıkları birer anıları istendi.

Çok eski mezunlardan olan 60 kişiden, sadece yaklaşık yarısı bu isteğe geri dönüş yaparken, geri dönüş yapanların anılarını da okulun şimdiki öğrencileri resimlerle canlandırdılar. İki yıllık bir çalışmanın sonucu olan bu başarılı proje için; önce Boztepe'deki Kızlar Manastırı'nda sergilenen resimler, iki gün sonra okulun bahçesinde önce bir kokteyl verildikten sonra, konferans salonunda düzenlenen bir törenle, anı sahiplerine resmi yapan ve üzerinde çalışan öğrenciler tarafından takdim edildi. 

Önce topluca asırlık tarihi okulun içi gezildi. Müzesi, yatakhaneleri, kütüphanesi, sınıfları vs… gibi yerler gezilirken, duygusal anların yaşandığı törende, eski anılar yad edildi ve topluca günün anısına fotoğraflarda çekildi. Önümüzdeki günlerde bir sayfasında anı, yan sayfasında ise anıda geçen bir bölümün resmi yer almak üzere hazırlanacak olan kitaplar, anılarını yazan söz konusu eski öğrencilere, bugünkü öğretmen ve öğrencilere de olmak üzere birer tane kendilerine iletilecek ve kütüphanelerin yanı sıra okulun kendi kütüphanesinde de yer alacağı bildirildi. 

Trabzon Lisesi Müdürü ve bir grup öğretmeni, kentin asırlık çınarı Trabzon'un sahip olduğu en büyük tarihi kültür miraslarından biri olan, Trabzon Lisesi’nin mezunlarıyla yeni bir gönül köprüsü kurma niyetiyle yola çıkarken, Trabzon Merkez Fen Lisesi-Trabzon Lisesi öğrencileri, önce eski mezunların lise yıllarına ilişkin hiç unutamadıkları bir anısını kendileriyle paylaşmalarını ve  bu hatıralarını resmetmelerine müsaade etmelerini istediler. Ayrıca projede yer alan 70 civarında kızlı, erkekli öğrenci, onlarla bir mektup arkadaşlığı kurmayı, bu unutulmuş alışkanlığı birlikte hatırlamayı ve başkalarına da hatırlatmayı amaçladıklarını belirttiler. 

Edinilen bilgiye göre; en güzeli de, yaklaşık 1,5 asılık mazisi olan okulun sembolü sayılan önündeki yaşlı manolya ağacının altında, yeniden buluşmayı ve tamamlanmış tabloları, anı sahipleri mezunlara hediye etmeyi vaat ettiler, sonrasında da  bunu gerçekleştirdiler.

MİLLİ EĞİTİM CAMİASINDA TAKDİRLE KARŞILANDI

Geçmişten destek alarak geleceğe ışık tutmayı amaçlayan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na ve Cumhuriyet'in 100. yılına ise mütevazı bir armağan olan bu güzel ve anlamlı faaliyet, anıların ve resimlerin birlikte yer aldığı bir albüm ile taçlanacağı bir kez daha hatırlatılırken, Trabzon Lisesi’nin bu faaliyeti milli eğitim camiasında da takdirle karşılandı.

Köşe bucak her yeri tarih kokan, şehrin mazisi ve hafızası Trabzon Lisesinin mezunları; Prof. Dr. Ali BAKİ’den Efnan DERVİŞOĞLU’na, Eyüp Edip SEVİNÇ’ten Serdar BALİ’ye, Prof. Dr. Gülsün SAĞLAMER’den Alican LAKOT’a, Kamil ANAHAR’dan Eyüp AŞIK’a, Ali Kemal DENİZCİ’den Turgay BEŞYILDIZ’a, Hakan USTA’dan Yahya DEMELİ’ye, Prof. Dr. Hakan KULAÇOĞLU’ndan Asım AYKAN’a, Volkan CANALİOĞLU’ndan İhsan ÖKSÜZ’e, Osman DİYADİN’den Necmettin ÖZLÜ’ye, Hasan KURT’tan Erol TUNA’ya, Ergun ATA’dan Osman ÇAVUŞOĞLU’na, Yaşar BEDRİ’den Bilgin AYGÜL ve Aydın AKDENİZ’e uzanan anıları, sanatın gücüyle tuvale döküldü.

Bu arada, eski mezunlardan bir kesimi olan üstte adı geçen isimler; bu proje üzerinde çok zamanını harcayan ve çok emeği geçen, okulun başarılı öğrencileri başta olmak üzere, okulun yeni müdürü Coşkun Çolak ve bu projenin fikir öncüsü olan okulun başarılı öğretmenlerinden önemli roller üstlenen Davut Coşkun ve Mercan Ayçiçek'e ve töreni sunan öğretmen Atilla Uzun'a ve başka emeği geçen diğer öğretmen ve öğrencilerin tümüne ve okul çalışanlarına kadar herkese sarf edilen emeklerden dolayı, çok teşekkür ettiler.