Trabzon Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Ahmet Metin Genç yönetiminde başladı.  Küçük sanayi sitelerinin taşınmasıyla ilgili konuyu gündeme getiren CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Düzyurt köylülerinin hak kaybına uğramaması lazım” derken Başkan Genç, “Burada hem konunun yargısal, hem de planlama süreciyle ilgili yöre halkıyla karşılıklı iletişim içinde olalım.” dedi. Düzyurt’tan hak sahipleri ise meclisin ardından Başkan Genç’le görüşerek bilgi aldı.

DÜZYURT’TAKİ BÖLGEYE 400 HEKTAR İLAVE EDİLDİ

CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Ortahisar ilçemizde 5 tane Küçük ölçekli sanayi sitelerimiz var. Buralardan hizmet alanların da verenlerin de sağlıklı durumda olduğunu düşünmüyoruz. Sanayi siteleri Düzyurt, Çukurçayır, Gölçayır ve Kutlugün arasında bulunan 700 dönüme taşınması söz konusu. Sanayi sitelerin durumu da ortada. Araçlar sığmıyor. Depolama alanları yetersiz. Şehrimizin içinde bulunduğu Giresun, Ordu, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerini kapsayan Çevre Şehircilik Bakanlığı onaylı 1/100000 ölçekli imar planı yürürlükte. Gümrükçüoğlu döneminde Kanuni Bulvarı’nın güzergahına bağlı olarak çevre düzenlemesinde yaklaşık 385 hektar alanda değişiklik yapılmıştı. Düzyurt’taki alana 400 hektar ilave alan edildi.”

Büyükşehir’den öğrenci ve emeklilere yüzde 50 indirim Büyükşehir’den öğrenci ve emeklilere yüzde 50 indirim

DANIŞTAY PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ İPTAL ETTİ

“Bakanlık bölgede çevre düzenleme alanında değişiklik yaptı. Son düzenlemeye bağlı olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi de 1/5000 ve 1/1000 planlarında değişiklik yaptı. Bunlar yapılırken küçük sanayi alanlarını da bu planlara ekledi. Şehir Plancıları Odası buna itiraz etti. Danıştaya gitti. Ve Danıştay plan değişikliğini iptal etti. Danıştay her iki davada da Düzyurt bölgesindeki sanayi alanları imar dayanağı olan çevre düzenleriyle ilgili değişiklikleri iptal etti. Anayasaya göre üste olan bir planın iptal edilmesi bu plana göre yapılmış alt kademedeki planların da iptal edilmesi gerekirdi. Danıştay kararına göre 1/25000 ve 1/5000 nazım imar planları ve uygulamalı imar planları da iptal edilmeliydi. İmar planları ve sanayi alanları bu haliyle hükümsüz ve geçersiz olmalıdır.”

MAHALLELİ HAK KAYBINA UĞRAYACAĞI İÇİN ENDİŞELİ

“Değirmendere’deki sanayi alanları taşınmalıdır. Nereye taşınmalı? Boşaltılan yerler nasıl kullanılmalı? Düzyurt’a yerleştirdim denilmemesi gerekiyor. Yer belirleme çalışması sağlıklı yapılmalı. Ulaşımı Trabzon’a yakın ve birçok kriterler içerisinde olması gerekiyor. Düzyurt Köylülerinin hak kaybına uğramaması lazım. Bir bilgi kirliliği var. Bu çalışmalar sağlıklı bir ortamda yürütülmediğinde hak kaybına uğrayacaklarından endişeli. Dede topraklarının oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini ve muhatap alınmasını istediler. Küçük Sanayi Sitelerimizin daha modern ve hijyenik hale getirilmesi gerekiyor. Bunu hepimiz kabul ediyoruz. Ortak aklı devreye sokmamız gerekiyor.” dedi.

HEM İMAR HEM DE HUKUKİ SÜREÇ VAR

Başkan Genç ise, “Sanayi sitelerinin taşınmasında hemfikiriz, taşınması lazım. 1728 bağımsız bölümün taşınması hususu önceliklerimiz arasında. Burada hem konunun yargısal, hem de planlama süreciyle ilgili yöre halkıyla karşılıklı iletişim içinde olalım. Hem imar süreci, hem hukuki süreciyle ilgili konuya arkadaşlarımız vakıf. Hem Ortahisar, hem Büyükşehir Belediyemiz ile ne yapmak istiyoruz diye karşılıklı iletişim içinde olalım. Ama aynı fikirdeyiz. Buradan taşınması lazım. Yapıldığında kenardaydılar, ancak şimdi şehrin merkezinde kaldılar” dedi.

Editör: Sonnur Örnek