İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, Şehir Hastanesi'nin 2025 Şubat ayında hizmete açılma hedefi doğrultusunda ilerlediğini ifade etti.

Trabzon Şehir Hastanesi, Şenol Güneş Spor Kompleksi'nin yanındaki dolgu alanında hayata geçirilen bir proje olup, 900 nitelikli yatak kapasitesine sahip olacak ve bu kapasite bin 461 yatağa kadar arttırılabilecek şekilde tasarlandığı belirtildi.

ehir-hastanesi1.jpg

Hastane, kentteki yoğun bakım kapasitesini iki katına çıkaracak bir yapıya sahip. Toplam 283 bin 943 metrekare kapalı alana sahip olan hastane, 300 poliklinik ve 33 ameliyathane ile donatıldı. Yoğun bakım ünitelerinde 236 yatak, diyaliz ünitelerinde ise 30 yatak bulunacak. Ayrıca, hastanede yanık tedavi ünitesi, nükleer tıp ünitesi, radyoterapi alanı, diyabet ünitesi, kan transfüzyon merkezi, uyku laboratuvarı ve genetik laboratuvar gibi birimler yer alacak.

ehir-hastanesi2.jpg

Şehir Hastanesi, 4 bin 300 fore kazık kullanılarak inşa edilmiş olup, depreme karşı dayanıklılığı 562 sismik izolatör ile sağlanacak. Kaba inşaatın bu yıl sonunda tamamlanması planlanan hastanenin, 2025 yılının şubat ayında hizmete girmesi öngörülüyor..

Trabzon Şehir hastanesi ne zaman hizmete girecek?

Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, hastane inşaatının sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirterek “Şehir Hastanemiz inşallah 2025 Şubat ayına yetişecek şekilde programlanmış ve o program dâhilinde de inşaat süreçleri devam ediyor. Bilindiği üzere tasfiye olmuştu ve sonrasında ikinci ihaleyle birlikte bir firma almış ve ihalenin süreçlerini, koşullarını yerine getirme gayreti içerisine girmişti. Nitekim de 2023 yılı içerisinde projede oldukça hızlı bir hareket son altı aylık süreçte görmekteyiz.

ehir-hastanesi3.jpgİnşallah bu yılsonuna kadar binanın karkasları bitmiş olacak. Sonrasında inşaat teknikleri icabı gereği hem dış kapamaları hem içerideki imalatları, elektrik suyu tesisatı ve benzeri çalışmaları devam edecek. Bizim proje bazlı bazı önerilerimiz oluyor, onları proje bazlı düzeltmeye gayret ediyorlar. Oradan geçen iki dere ve Akçaabat ilçesinin ve o taraftaki ilçelerin geçen data, telefon, elektrik, su, doğalgaz gibi bağlantılarının da deplase edilmesi ile ilgili bir talebimiz, önerimiz var. Onların da tekrar bu ihale içerisine veya farklı bir şekilde çözümü için bakanlıkla da yazışmalarımız oldu, onu da bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ehirhastanesi5.jpg

Ali Yerlikaya MHP Trabzon İl Başkanlığını ziyaret etti Ali Yerlikaya MHP Trabzon İl Başkanlığını ziyaret etti

Usta, mevcut hastanelerin durumuyla ilgili hesaplamaların yapılacağını belirterek, "Bu yıldan sonraki süreçte mevcut hastanelerle ilgili yeniden değerlendirmeler yapılacak. Elde edilen verilere göre, şehri en etkili şekilde yönetme çabası içinde olacağız. Yeni hastanemiz, tüm branşlarda hizmet verecek kapsamlı bir sağlık merkezi olacak. Bu sayede ilimiz, bir Tıp Fakültesi ve iki üst düzey hizmet sunabilecek hastane ile donatılmış olacak" ifadelerini kullandı.