Trabzon'da TESOB Denetimleri Hız Kesmiyor: 8 Ayda Bin 640 İşletme Denetlendi Trabzon'da TESOB Denetimleri Hız Kesmiyor: 8 Ayda Bin 640 İşletme Denetlendi

Türkiye’deki muhtarlar, ‘Muhtarlarımızla yeni yüz yıla adım adım projesi’ kapsamında Trabzon’da bir araya geldiler. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından organize edilen program kapsamında Trabzon’a gelen 220 muhtar için Zorlu Grand Otel’de akşam yemeği organize edildi. Yemeğe Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk ile bölgeye gelen illerin muhtarlar dernek başkanları ve proje kapsamında kente gelen muhtarlar katıldı. 

KADINLAR SOSYAL HAYATIN İÇİNDE

61 ilden gelen muhtarlarla akşam yemeğinde bir araya gelen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının 89 yıl önce verildiğini dile getirdi. Aktürk, “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı 89 yıl önce bir çok Avrupa ülkesinden önce tanındı. Batı dünyasında kadınların yok sayıldığı bir dönemde Anadolu kadını sosyal hayatın içinde yer alıyordu” dedi. 

KADINLAR TEŞVİK EDİLMELİ

Aktürk, “Anadolu kadının güçlü karakteri milli mücadelenin lokomotifi olmuştur. Türk kadının güçlü bir yüreği ve maneviyatı vardır. Cumhuriyetin ilanı ile kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmiştir. Kadınların katıldığı ilk seçim olan 8 Şubat 1935 tarihinde 17 kadın milletvekili TBMM’ye girmiştir. Muhtarlık camiası kurulduğu günden bugüne ülkemizin demokratik yapısında önemli rol oynadı. Kadın muhtarların başarısı kadınlara da örnek oluyor. Mahallelerde kadın muhtar adaylarının sayısını artırmak için teşvik edici çalışmaların yapılması gerekiyor” diye konuştu.

DOSTLUKLAR OLUŞTURDUK

Aktürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “İyi dostluklar oluşturduk. Biz bunu sözde değil, muhtarlarımızla özde yaptık. Biz bir araya geldik. Hiçbir bölgemizin birbirinden farkı yok. Biz et ile tırnak değiliz. Et tırnaktan ayrılınca pansuman olur, hayat devam eder. Biz kemik ile iliğiz. Kemik ilikten ayrılınca hayat biter. Biz birlikteyiz, beraberiz, kol kolayız. Bizim bizden başka da dostumuz yoktur. Sadece birlikte var olabiliriz. Biz devletimiz ve milletimizin hizmetindeyiz. Hizmetkarındayız, yolundayız. Bundan başka misyonumuz ve vizyonumuz yok.”
Aktürk, konuşmasının ardından Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü dolayısı ile kadın muhtarlara eşi Tülay Aktürk ile birlikte gül hediye etti.

Kaynak: Samet Ocak - Karadenizde Sonnokta