Aylarca üzerinde çok konuşulan, sonuçları için çeşitli ön görüler yapılan Mahalli idareler seçimleri gerçekleştirildi. Tam bir demokrasi şöleni içinde geçen seçimlerin ve sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

2024 yılı yerel seçimlerine tam anlamıyla vatandaşın ekonomik sıkıntıları damgasını vurdu diyebiliriz. Seçmen AK Parti’ye işlerin iyi gitmediğini en iyi şekilde bu seçim sonuçları ile birlikte göstermiş oldu. Yıllar sonra CHP bir seçimden birinci parti olarak çıkarken, bu seçim ile birlikte Yeniden Refah Partisi de siyasi arenadaki yerini almış oldu. YRP’nin oyların büyük kısmını AK Parti’ye tepki oylarının oluşturduğunu belirtelim. Ülke genelindeki sonuçların özellikle AK Parti aleyhinde çıkmasının en önemli faktörlerinden biri de emeklilerin gösterdiği tepki. Emekliler bir anlamda “kale” alınmamalarının, içerisinde bulundukları zor ekonomik koşulların faturasını iktidar partisi, AK Parti’ye kesti. Bir anlamda emekliler seçim öncesi dediklerini yaptılar. 

AK Parti her imkanı ile kazanmak için büyük uğraş verdiği İstanbul’u yanı sıra Ankara ve İzmir gibi ülkenin önde gelen büyükşehirlerini kazamazken elindeki birçok büyükşehir belediyesini de kaybetti. CHP 15, DEM 3, YRP 1 büyükşehir belediyesi kazanırken, AK Parti 11 büyükşehir belediyesi kazanabildi. Yerel seçim sonuçları AK Parti açısından büyük bir hayal kırıklığı oldu. Seçmen AK Parti’de bazı şeylerin değişmesi gerektiği yönünde kuvvetli bir mesaj verdi. Bakalım bu mesaj AK Parti saflarında nasıl bir değerlendirmeye yol açacak. Önümüzdeki günler AK Parti’de oldukça hareketli geçecek gibi gözüküyor. Bir anlamda AK Parti’de büyük bir hesaplaşmanın kapıda olduğunu söyleyebiliriz. 

Trabzon’da ise yerel seçim sonuçları en çok merak edilen Ortahisar Belediyesinde, yönetimin değişmesi sonucunu ortaya çıkardı. Şunu seçim çalışmaları sürecinde hep söyledik. Ortahisar’da kıyasıya bir seçim yarışı olacak. Vatandaş en çok kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorsa onu başkanlık koltuğuna oturtacak. Seçmen Ortahisar’da tercihini CHP adayı Ahmet Kaya’dan yana kullandı. AK Parti Ortahisar’da kaybetmeyi aklının ucundan bile geçirmiyordu. Bu sonuçla CHP, Trabzon merkezde 15 yıl aradan sonra belediye başkanlığı kazanmış oldu. Peki AK Parti’de Ortahisar belediyesinin kaybedilmesinden kimler sorumlu? Hiç kuşkusuz A’dan Z’ye tüm yönetici kadroları, milletvekilleri. Kimse bu sorumluluktan kaçamaz. AK Parti’nin Ortahisar Belediyesini kaybetmesinde birçok neden yazılabilir. Bunun muhasebesini AK Parti önümüzdeki günlerde masaya yatırarak yapacaktır. Ama Ortahisar Belediyesinin kaybedilmesinin şokunu AK Parti’nin uzun süre atlatamayacağı kanaatindeyim. 

Trabzon’da Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimini ise beklenildiği gibi AK Parti adayı Ahmet Metin Genç kazandı. Genç, bu seçim zaferi ile AK Parti’nin kazandığı büyükşehir belediyeleri arasında birinci sırada yer aldı. Genç’in, her partiden oy aldığını söylersek yanlış olmaz. Genç’ten dolayı AK Parti’ye giden oylar ilçe belediye başkanlıkları seçimlerinde AK Parti’ye gitmedi. Trabzon AK Parti kazandığı ilçelerin büyük bölümünde yadsınamayacak kadar oy oranlarında büyük düşüş yaşadı. AK Parti’de oy kaybı bekleniyordu ama bu kadar yüksek oy oranında kayıplar beklenmiyordu.  

AK Parti içinde yapılan yanlışlar tabi ki bu hüsranda önemli etkenler ama mutfaktaki yangının bir türlü söndürülememesi, aksine yangının giderek büyümesi ve vatandaşın canını daha çok acıtmaya başlaması, bu seçim sonuçlarını da beraberinde getirdi.

Önümüzdeki hafta içinde YSK’nın kesin sonuçları açıklamasının ardında seçilen belediye başkanları mazbatalarını alıp görevlerine başlayacaklar. En ilginç devir teslim töreni Ortahisar Belediyesinde yapılacak. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Metin Genç, Ortahisar Belediye Başkanlığı görevini seçilen adaşı CHP’li Ahmet Kaya’ya devredecek. Ortaya ilginç görüntülerin ve konuşmaların çıkması kaçınılmaz gözüküyor.  

Türkiye’de ve Trabzon’da yerel seçim sonuçlarının ardından yeni bir dönem başlayacak gibi görünüyor. Bu seçimin sonuçları her siyasi parti tarafından nasıl yorumlanacak? Özellikle AK Parti nasıl dersler çıkaracak? Hatalar bertaraf edilecek mi? Yoksa görmezden gelinmeye devam mı edilecek?

Yerel seçim sonuçları ile birlikte göreve yeniden seçilen ve ilk kez belediye başkanlığı yapacak olanlara görevlerinde başarılar diliyorum.