Başkan Genç: Seyir Terası yalanını düzeltin Başkan Genç: Seyir Terası yalanını düzeltin

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde AK Parti Gençlik Kolları’nın düzenlediği “Liseli Gençler İle Söyleşi” programına katıldı. Başkan Zorluoğlu’na ziyareti sırasında İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Mahmut Çavuş ve Büyükşehir Belediyesi idarecileri eşlik etti.
 
DUYGUSAL ANLAR YAŞIYORUM
Gençlere seslenen ve onlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Yaşınız kaç olursa olsun bazı ortamlarda heyecanınıza mani olamıyorsunuz. 40 yıl önce sizlerin oturduğu sıralarda, dersliklerde, futbol sahalarında 3 yıl kadar bulundum. Çok duygusal anlar yaşıyorum. Sizlerle bir arada olmaktan ayrı bir mutluluk duyuyorum” dedi.
 
HAYALİMİN PEŞİNDEN KOŞTUM
Kendi kariyer süreciyle ilgili öğrencileri bilgilendiren Başkan Zorluoğlu, “Ortaokuldan sonra mühendislik ve tıp okuma kararındaydım. Trabzon İmam Hatip’ten sonra Trabzon Lisesi’ne gittim. Sosyal bilimler okumaya karar verdim. Türkiye’nin en önemli birkaç üniversitesinden biri olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni kazandım. Uluslararası İlişkiler bölümünü tamamladıktan sonra hayalimizin peşinden koştuk. Türkiye’de son 30 yıldır kamuda, kaymakam olarak, daire başkanı olarak, genel müdür olarak, müsteşar yardımcısı olarak, vali olarak ve şimdi de belediye başkanı olarak memleketimize, insanlarımıza, sevdiklerimize, hizmet etmeye gayret ediyoruz. Kendi şehrime ve şehrimin insanlarına hizmet ediyor olmak çok büyük mutluluk” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE’NİN KATETTİĞİ MESAFE GÖZ KAMAŞTIRICI
Çalışmanın önemine de değinen Başkan Zorluoğlu, “Çalışarak, gayret ederek, ülkemizin sağladığı imkânlardan faydalanarak en üst noktalara gelmiş bir ağabeyiniz, amcanız olarak elbette ki sizlere önerilerim olacak. Türkiye’nin nerelerden nerelere geldiğini, nasıl büyük bir gelişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu birebir yaşayarak görüyorsunuz. Bizim gençliğimizle kıyaslayarak büyük mesafeyi net olarak görme imkânımız oluyor. Siz biraz daha içerisinde olduğunuz için o kadar net farkına varmayabilirsiniz ama Türkiye’nin 2000’li yılların başından itibaren birçok alanda katettiği mesafe göz kamaştırıcıdır. 21. yüzyılı Türkiye yüzyılı yapmak önemli bir hedeftir. Elbette ki Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşılmasının anahtarı sizlersiniz” şeklinde konuştu.
 
FARKLI BİR DÖNEME DOĞRU GİDİYORUZ
Öğrencilere kariyer planlaması konusunda da tavsiyelerde bulunan Başkan Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Önümüzdeki yıldan itibaren üniversitelere gideceksiniz. İnşallah arzu ettiğiniz üniversiteleri kazanırsınız. Sizlerle 20 sene önce bir araya gelseydim, avukat, mühendis, mimar, doktor olun derdim. Ama çok daha farklı bir döneme doğru gidiyoruz. Sadece bir alanda uzmanlaşmak muhtemelen önümüzdeki yıllarda yeterli olmayacak. Bir taraftan da yapay zekâ ile yarışacaksınız. Önümüzdeki yıllarda çokça karşılaşacağımız bazı yeni meslekler var. Yapay zeka mimarları, uzaktan çalışma danışmanı, dijital etik uzmanları, yapay organ geliştirici, kişisel veri koruma danışmanı, siber psikolog, yapay zeka etik değerlendiricisi, uzaktan eğitim program uzmanı, çocuk teknoloji eğitmeni, yapay zeka etik hukukçusu, sürdürülebilirlik danışmanı, dijital sağlık koçu, yapay zeka moda tasarımcıları, uzaktan sağlık asistanı, yapay zeka gazetecisi, kripto psikologlar ve dijital avatar danışmanları insanların yeni meslekleri olmaya aday olacak. Önünüzde 5-6 yıl daha var. Bu süreyi çok iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız bize 3 şeyi iyi yönetin derdi. Birincisi para, ikincisi insan, üçüncüsü de zaman. Sizlerin şu anda parayla işiniz yok. İnsan olarak da aileniz ile birkaç arkadaşınızı yönetmeniz sizler için yeterli. Ama zaman sizler için çok çok kıymetli. Önümüzdeki 5-6 sene sizin daha sonra var olacak 50-60 senenizi belirleyecek. Bu zamanı çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor.”
 
PROJELERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ
Büyükşehir Belediyesi olarak 5 yıllık süreçte önemli hizmetler, önemli projeler ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Trabzon’da çok büyük bir altyapı hamlesi başlattık. İçme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, telekomünikasyon altyapısı ve doğalgaz hattı da dahil olmak üzere Trabzon tarihinin en büyük yatırımı oldu. Trabzon’un inşallah 50-60 yıl altyapı sorunu olmayacak şekilde sorunlarını çözmüş olduk. Ama onunla birlikte üstyapıya da önem verdik. Ganita-Faroz’u mutlaka görmeyeniniz yoktur. Yaz boyunca yüz binlerce insanın ziyaret ettiği, eğlendiği, dinlendiği, keyif aldığı bir mekâna dönüştürdük. Hemen karşısında büyük caminin olduğu alanı düzenliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Bilim Merkezi ve Planetaryumu hizmete açtık. Sizleri oraya da davet ediyoruz. O alanın yanında Avrasya Pazarımız var. Otogar çok eskimişti. Yeni otogarı sosyal medyadan da olsa görmüşsünüzdür. Onunla birlikte Uzun Sokak’ı, Maraş Caddesi’ni, Kunduracılar’ı, Gazipaşa’yı ve Trabzon merkezindeki birçok yeri aydınlatması, çevre ve kaldırım düzenlemeleriyle yeniden düzenledik. Maraş Caddesi’ni yayalaştırdık. Cephe sağlıklaştırma çalışması da devam ediyor. Şehrin merkezleri insanların hafızalarında kalacak kadar güzeldir Avrupa’da. Trabzon’u o hale getirmeye çalışıyoruz. Her yaptığımız hizmette gençlerimizin o hizmetten yararlanmasına özel gayret gösteriyoruz.”
 
ÇORBA İKRAM ETTİ
Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başkan Zorluoğlu, istek ve şikâyetleri de tek tek not alarak ilgili birimlere ileteceğini belirtti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Başkan Zorluoğlu, katılımcılara çorba ikramında bulundu. Söyleşi programı Başkan Zorluoğlu’nun öğrencilerle özçekim yapmasının ardından çekildi.

Kaynak: Samet Ocak - Karadenizde Sonnokta