ATV ile dereye yuvarlanan gençler AFAD personeli tarafından kurtarıldı ATV ile dereye yuvarlanan gençler AFAD personeli tarafından kurtarıldı

Aralık ayına ve kış mevsimine sayılı günler kala Gümüşhane’de ilginç bir görüntü ortaya çıktı. Oltanbey Mahallesinde Harşit Çayı kenarında beton duvarın dibine dikilen genç bir elma ağacı Kasım ayının soğuk ve kuru havasına rağmen mevsim normallerinin dışında bir görüntü sergiliyor.
Ağacın bir dalında taptaze çiçekler açarken diğer dalında ise elma meyvelerinin olması görenleri şaşırtıyor. Ağaçtaki bazı çiçekler meyvelenme aşamasına geçerken geçtiğimiz günlerde etkili olan soğuk hava dalgasına çiçeklerin nasıl dayandığı da merak konusu oldu.
Açan çiçeklerinin üzerinde arıların uçuştuğu elma ağacının beton duvarın dibinde, az topraklı bir yerde olması da dikkat çekti.

“Böyle bir şeyi ben ilk defa gördüm Gümüşhane'de”
Kasım ayının son günlerinde betonun içerisinde bitmiş bir elma ağacının çiçek açmasını düşündürücü bir olay olduğunu ifade eden mahalle sakinlerinden Sait Terzi, “Bu ağaç yaklaşık 20 gündür böyle. Üzerinde hem elma meyvesi var hem de çiçekleri var. Bu şekilde milyonda denk gelebilecek bir şeyi ben ilk defa gördüm Gümüşhane'de. Yaklaşık bir ay önce de kendi köyümde evin yanında armut ağacının çiçek açtığına şahit oldum” dedi.

“Enteresan olan da üzerinde meyvesinin olması”
Yaşanan bu durumu mevsim değişikliğine bağlayan Terzi, “Mevsimlerin değişiminin sonucu bu. Yaz mevsimi ne kadar kurak geçti ki ufak bir yağmurda bu ağaç suyu alıp sıcakların da artmasıyla son aylarda çiçek açmış. Sıcakların artmasından kaynaklanan bir olay. Akşamları soğuk oluyor ama gündüzleri oldukça sıcak. Büyüklerimiz bu tarihler için ‘Kara kış ayı geldi’ derdiler. Kara kış ayında bu kadar sıcak olmasa bu ağaç çiçek açmazdı. Enteresan olan da üzerinde meyvesinin olması” diye konuştu.

Kaynak: İHA