Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezinde kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezinde kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.


Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in katıldığı törenle İstanbul’dan yola çıkan gezici eğitim tırı, Türkiye yolculuğuna devam ediyor. Türkiye'nin yedi bölgesinde öğrenci, öğretmen ve velilerle buluşmak için yolculuğunu sürdüren gezici eğitim tırı Bayburt’a ulaştı. Bayburt Öğretmenevi park alanına konuşlandırılan tır, sabahın erken saatlerinde kapıların açılmasıyla birlikte ziyaretçi akınına uğradı.
İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileriyle birlikte gün içinde etkinlik alanını ziyaret ederek öğrencilerin dijital sergideki heyecanına ortak oldu. Köklü mirasın genç kuşaklara aktarılması bakımından gezici eğitim tırının önemine değinen Güney, organizasyonun ara tatile denk geldiğini ve bu tesadüfün öğrenciler için keyifli bir aktiviteye dönüştüğünü belirtti.
'Köklü Mirastan Türkiye Yüzyılı’na' temalı etkinlikte Türkiye Yüzyılı ve gelecek yüzyılın eğitim reformları, mapping teknolojisiyle 3 boyutlu olarak sunuldu. 4 dakika süren sunum, öğrenciler ve veliler tarafından yoğun ilgi gördü. Sunumun ardından ziyaretçilere Türk bayrağı dağıtılarak, Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından patlamış mısır ikram edildi.
Bayburt Milli Eğitim Müdürlüğü Araştırma ve Geliştirme(AR-GE) biriminde görevli İdris Karateke, "2023 yılı bizler için çok önemli" diyerek, Türkiye Yüzyılı'na vurgu yaptı. Düzenlenen etkinlikten öğrencilerin memnun kaldığını ifade eden Karateke, konuşmasında şunları söyledi: "Bu yıl bizim için çok değerli, 2023 yılı bizim için çok önemli. Türkiye'mizin 100'üncü yılı. Türkiye Yüzyılı etkinlikleri çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye'mizin yüzyılını daha iyi tanıtmak amaçlı, içerisinde sinevizyon gösterisi bulunan bir gezici eğitim tırı dizayn etmiş. Ülkemizi geziyor, Türkiye'mizin yüzyılını anlatıyor, geçmişimizi anlatıyor. Geleceğimize ışık tutan bir kısa film planlamış. Milli Eğitim Bakanlığımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bize bu imkanı tanıdığı için teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimiz burada tır içindeki 4 dakika süren kısa filmi izlediler, çok beğendiklerini sevdiklerini söylediler. Öğrencilerimize filmin ardından bayrak hediye ettik, patlamış mısırlardan ikram ettik. Öğrencilerimize de ufuk açacak bir etkinlik olduğunu düşünüyorum, tekrardan tüm yetkililere teşekkür ederiz."
Gezici eğitim tırı içindeki 3 boyutlu kısa filmi çok beğendiğini söyleyen Arda Dağ isimli öğrenci, emeği geçenlere teşekkür etti.
Sırada beklerken heyecanlandığını belirten, filmi izlemek için içeri girdiğinde heyecanının bir nebze olsun geçtiğini belirten Zeynep Kondolot isimli bir diğer öğrenci, "Filmi çok beğendim, ışıklandırmalar çok iyiydi. İçeri girince heyecanım biraz da olsa geçti, Türkiye'nin 100'üncü yılına çok güzel vurgu yapılmıştı, çok şey öğrendim" dedi.
Babasıyla birlikte gezici eğitim tırı önünde sıra bekleyen Erva Karateke ise, Türkiye'nin 100 yıllık tarihinin kısa filmle güzelce anlatıldığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür etti.