Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantılarının ilk birleşimi Başkan Ahmet Metin Genç yönetiminde gerçekleştirildi. 

Ortahisar Büyük Altyapı Projesi ile ilgili son durum paylaşıldı. 365 kilometre hat yapılırken 10 kilometre hattın kaldığı, 4 bin abone bağlantısının yapılacağı kaydedildi. 
Başkan Genç, Tedarik işinin takip edilmesi kaç sokak vs kaldığıyla ilgili net bilgi verilmesini Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Göktaş’tan Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Zorlu ile irtibatta kalınması gerektiğini açıkladı.

Kültür Yolu Festivali yaklaşıyor Kültür Yolu Festivali yaklaşıyor

Başkan Genç, “Tiski ile ilgili bilgiyi paylaşmak istiyorum. Seçim döneminde verdiğimiz sözlerdendi. Faturalarda hem katı atık bertaraf bedeli hem de toplama bedeli konusunda ayrı ayrı iki kalemden oluşan unsur var. Onu tekleştirme noktasında belediye başkanlarımızla da görüşüp bazı belediye başkanlarımızın bunu ilçe belediyesine ait kısmı kendilerinin tahsil etmesi noktasında fikir sahibi olanlar var. Bunu tekleştireceğiz. Bı konuda adım atacağız.” dedi. 

EMEKLİYE VE ÖĞRENCİYE İNDİRİMLİ SU TARİFESİ

Genç, “Bir diğer çalışmamız emeklilerimizle ilgili. Belli kriterlerde emeklilerimize ve öğrencilerimize yüzde 50 oranında indirimli verebilmemiz konusunda sözümüz vardı. Çalışmasını yürütüyoruz.” Diye konuştu.

Ortahisar Belediye Başkan Vekili Cüneyt Zorlu, “Geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız elini taşın altına koydıu. Yapılması Zor bir işti. 560 km su hattının değiştirilmesi sağlandı. Yüzde 60’ı Avrupa fonlarından, yüzde 25’i Tiski yüzde 15’i de çevre ve şehircilik bakanlığının bütçesinden karşılanıyor. Seçime bir hafta kala çalışmanın durduğu çalışanların ücretsiz izne ayrıldığı duyumu bize geldi. Büyükşehirin çalışanları için söylüyorum çevre ve şehircilik bakanlığına Avrupa’ya şikayet edildiğini duyuyoruz. Maz inşaatın hakedişlerini alamadığı doğru mu? ” açıklamasında bulundu.

ORTAHİSAR'IN 31 MİLYON ALACAĞI VAR

666-2

Zorlu, “2022 Sayıştay denetimlerde çevre ve şehircilik temizlik paylarının ödenmesi görüşü belirtilmişti. TİSKİ’nin büyükşehire borç verdiği ve bunu alamadığı söyleniyor. Çevre ve temizlik payı olarak 31 milyon alacağımız var. Bu paraya ihtiyacımız var.” dedi. 

MAZ İNŞAAT KALAN İŞİ BİTİRECEK
TİSKİ Genel MÜdürü İbrahim Kul “Maz inşaat 15 bin 500 milyon euro’luk hakediş yapıyor. 400 milyon euro’luk hakediş aşamasında. Avrupa Birliği hakedişleri bizim hakedişler gibi değil. Maz inşaat 400 milyon Euro’yu alacak. Ancak Bizim onlara Maz inşaata hiçbir borcumuz yok. Geçen hafta ilgili firma yetkilisiyle görüştük. Aslında düşüncesi işi bırakmaktı. En son aldığımız bilgi işe devam edecekler. Az ödeneğimiz kalacak 4 milyon Euro gibi . Onu sa ikinci ihaleyle hangi firma alırsa devam edecek. Bazı yapılar kaldı.” diye konuştu.

EK İHALEYLE KALAN HİBE KULLANILACAK

Başkan Genç, “Daha önce imar planına işlenmiş açılmamış yollar da bu projenin kapsamına kattık. Bu iş bittikten sonra MAZ ayrıldıktan sonra da kalan ve Avrupa Birliğinden hibesi olan bir kaynağımız daha var. 2027 yılına kadar bunu kullanmamız lazım. İstiyoruz ki bütün depolarımızı da ek ihaleyle yapalım.” dedi.