RÖPORTAJ: BAHATTİN BAŞTÜRK - Trabzon’da ki esnaf odaları seçimleri devam ediyor. Mart sonuna kadar devam edecek kongrelerde Tatlıcılar, Pastacılar ve Şekerciler odası 22 Mart’ta sandık başına gidecek. Oda başkan adaylarından Ahmet Bayraktar, üyeleri ziyaret ederek, oda için yapacağı projeleri anlatıyor. Odanın iyi yönetilmediğini üyelere anlatan Bayraktar, delegelerden kendisini 4 yıl denemelerini istedi.

ESNAFI SIKINTIDAN KURTARACAĞIZ
Adaylık sürecimiz, mevcut yönetimin üyelere hiçbir katkı sağlamadığı için başladı. Hiçbir etkinlik ve faaliyet olmadığı için ben de odaya talip oldum. Ekibimle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçim süreci olarak, piyasaya çıkıyoruz. Esnaf kardeşlerimizle bire bir istişare yapıyoruz. Esnaf kardeşlerimizin çok derdi var. Biz bu dertlere derman olmak için aday olduk. Esnafımızı inşallah sıkıntıdan kurtaracağız.

TEMSİL MAKAMIMIZ YOK
Bizi temsil eden odanın bir makamı dahi yok. Bir masa ve sandalye ile temsil ediliyoruz. İçler acısı durum var. 10 metrekare bir odada, yorgancılar odası, elektrikçiler odası ve bizim odamız var. Temsil makamı güzel olmayan bir odada esnaf huzurlu olur mu? Esnafımız burada temsil edilmiyor. Esnaflarımızın en büyük sıkıntısı oda kayıt belgesi veya bir belge almak için gittiklerinde günlerini alıyor. Zamanla mücadele ediliyor. Biz geldiğimizde bu işi inşallah çözeceğiz. İlk hedefimiz odamızı yakışır bir binaya merkezi bir yerde kendimize temsil makamı yapacağız. Bizim odamız kesinlikle üçüncü sınıf bir yönetimi hak etmiyor. Odamızı hak ettiği bir binaya taşıyacağız.

KIRTASİYEDE TATLI SATILIYOR
Esnafımızın en büyük sıkıntılarından bir tanesi de Ramazan ayında kırtasiye, bakkal, manav gibi tatlı ile alakası olmayan yerlerde yapılan tatlı satışları. Başkanımız bununla hiç mücadele etmiyor. Hatta geçen sene başkana bunu ilettiğimizde bize ‘174’ü ara’ denildi. Ramazana 2 ay gibi bir süre kaldı. Oda başkanı seçildiğim zaman bununla mücadele edeceğim.  Oda başkanının derdi esnaf olsa seçimi 2 ay önce yapardı.  Oda başkanının esnaf gibi bir düşüncesi yok.

24 SAAT GÖREVDE OLACAĞIM
Biz işimizi bir düzene oturttuk. Göreve geldiğimizde önceliği odaya vereceğiz. Esnafım için gerekirse 24 saat çalışacağım. Telefonlarım hiç kapanmayacak. Esnafımın gece 02.00’de bile sorunu olursa o saatte kalkıp gideceğim.

ÖNCE SAĞLIK
Kamu kurum ve kuruluşları ile istişare halinde olacağım. Merdiven altı sağlıksız yapılan imalatlara müsaade etmeyeceğim. Mevcut yönetim merdiven altı üretimle ilgili bir adım dahi atmamıştır. Merdiven altı üretim hem esnafımıza derinden darbe vuruyor hem de insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bizim önceliğimiz insan sağlığı sonrasında ise esnafım gelir.

GELİRİ OLMAYAN ODADA MAAŞ ALDI
Bizim odamızın 138 üyesi var. Odamızın fazla bir geliri yok. Bu odada mevcut başkan kendisine maaş bağlattı. Biz bu koltuğa maaş için değil hizmet için talip olduk. Üyelerimiz görevi bize tevdiğ ederse Ahmet Bayraktar olarak ne ben ne de yönetim kurulu üyelerim maaş kesinlikle almayacağımız gibi odamıza cebimizden para katarak odamızın ihtiyaçlarını karşılayacağız.

YERİNDE SAYAN BAYRAĞA TALİBİM
Üyelerimizi her gün ziyaret ediyoruz. Üyelerimize ulaşıyoruz. İş yerlerinde ziyaret ederek, bire bir istişare ediyoruz. Esnafımızdan her şeyin hesabını yaparak karar vermesini istiyorum. Şu andaki mevcut yönetim ne şekilde çalışmış, üyenin ne şekilde menfaatini korumuş. Biz de bir şeyler vaat ediyoruz. Bunları üyelerimizden değerlendirmesini ve Ahmet Bayraktar ile ekibini 4 yıl denemeleri için oylarına talibim. Yerinde sayan bayrağı 4 yıllığına bana versinler ben bu bayrağı ileriye taşıyacağım.