RÖPORTAJ: BAHATTİN BAŞTÜRK - Ülkemiz, enerji tüketimi konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayan ve ısı yalıtımı konusunda bilinçlendirme sıkıntılarını henüz aşamayan toplumlardan. Enerji tüketimimiz her geçen gün artmakta, bu artış enerji verimliliğine yeterince zarar vermekte ve çok büyük israfa yol açmaktadır. Ayrıca enerji ithalatının da artmasına yol açmaktadır.

Özellikle küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte düşünüldüğünde, binalarda yalıtım konusu daha önemli bir hale gelmiştir. Bu konuda bilinçlenme yaşanmadığı takdirde ekonomi ve çevre sorunlarının yoğunluğundan kurtulmak mümkün değil. Yakıta ödenen paranın büyük kısmının da ithalat yoluyla yurt dışına gittiği düşünülürse, yalıtım yoluyla yakıt tasarrufu, döviz tasarrufu anlamına da gelmektedir. Yalıtıma harcanan paranın, kendini genelde 4-6 yıl arasında amorti ettiği ön görülmektedir.

Ayrıca binalarda ısı yalıtımını parasal boyutunun yarı sıra, iki önemli boyutu da bulunmaktadır. Daha az baca gazı ve daha az çevre kirliliği anlamına gelmektedir. Trabzon’un Ortahisar İlçesi Çağlayan Mahallesinde Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ısı, su ve yangın yalıtımı sektörüne hizmet eden Karadeniz Bölgesi’nde ısı yalıtımının yayılmasına yön veren Cepheart Yalıtım Merkezi Sahibi Fatih Şahintaş ile binaların yalıtımlarını konuştuk.

İşte o açıklamalar:
TÜM KARADENİZ’A HİZMET VERİYORUZ
Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteriyorduk. Ulusal birçok markanın bayiliğini yaptık. 3 boyutlu proje uygulama desteği verdik. Uygulama yaptığımız her binayı kendi binamız bildik. Bölgemizin en büyük sorunu yüksek maliyetlerdi.  Bölgemiz iyi kaliteli ürünleri tercih ederken neden daha az ödemesin diye düşündük. Farklı sektörlerden aldığımız örneklerle Cepheart Yalıtım Merkezini kurduk. Kendi üretimlerimizin yanı sıra farklı ürün grupları için Türkiye genelinde sektörün en iyileri ile bir araya gelerek sözleşmeleri imzaladık. Bu sayede laboratuar ve şantiyelerde çeşitli testlerden geçmiş en kaliteli ürünleri iyi fiyatlar ile birleştirerek Cepheart ürün yelpazemizi genişlettik.  Şehir merkezinden 10 km uzakta araçların rahatlıkla giriş çıkış yapabileceği yüksek miktarda stok tutabileceğimiz merkez ile lojistik destek vermeye başladık.  Dekorasyon ürünleri için teşhir alanımız genişlettik çeşitleri arttırdık. Müşterilerimiz ve bayilerimiz her zaman yanımızdaydı bize güç verdiler. Oluşturduğumuz bayi yapılanması ile tüm Karadeniz’e hizmet vermeye devam ediyoruz.

YALITIM OLMAZSA OLMAZ
Fatih Şahintaş yalıtımlı binalarda yüzde 50’ye varan enerji tasarrufları sağlandığını belirterek, “Yeni binalarda zaten ısı yalıtımı zorunlu. Çok yakında enerji kimlik belgesi zorunlu olacak. Enerji kimlik seviyenizin üst seviyede çıkması için ısı yalıtımı şart. Hem bu zorunluluktan dolayı hem de cebimizdeki parayı korumak için ısı yalıtımı yapmak gerekli.

KAYIP DUVARLARDAN
Binalarda en yüksek ısı kaybı duvarlardan kaynaklanır. Ancak ısı yalıtımı yaptırmadan önce mutlaka pencereler, çatı ve zeminde yalıtımın yapılmış olması gerekir. Böylece en yüksek enerji tasarrufunu sağlayabilirsiniz. Yalıtım pazarında çok fazla alternatif bir arada bulunuyor. Hangi ürünün sizin için doğru olacağına karar verirken işini bilen uzmanlara danışmanızda fayda var. Bulunduğunuz ilin iklim koşulları, binanızın özellikleri, hangi noktalarda ısı kaybı yaşadığınız gibi birçok faktör, ürün ve malzeme seçiminde etkili olacaktır. Doğru ürün seçimi ile ısı yalıtımından en yüksek verimi almanın ilk adımını atacağınızı unutmayın.

ÖNCELİK KALİTE
Yalıtımda en yüksek enerji performansını sağlamak için malzemenin kalitesi kadar etkili bir faktör de uygulamadır. Isı yalıtım malzemesinin yapının soğuk yüzeyinde kullanılmasının, su buharının yapıdan atılmasını zorlaştırdığını ve ortaya çıkan yoğuşmanın duvarların iç yüzeyinde rutubet ve küflenme oluşma riskini artırdığını sizin bilmenize olanak yoktur. Ancak iyi bir usta bunu bilir. Isı yalıtım uygulaması ve teknikleri konusunda eğitim almış, sertifikalı ustaları tercih edin. Satış öncesi Keşif Hizmeti sunan ve uzman teknik kadrosu olan firmalar sizi doğru yönlendirir. Uzman gözü ile yapılan değerlendirme ve Termal Kamera ile binanızdaki ısı kaçaklarını belirleyip buna göre bir uygulama yaptırmalısınız. Binanızda enerjiyi adeta yutan noktalar vardır ve bu nedenle yüksek oranda ısı kayıpları yaşarsınız. Deneyimli bir teknik ekip bu açıkları saptar ve size öneriler getirir.

GÜVENİLİR MARKA
Güvenilir bir markanın sunduğu paket sistemleri tercih edin. Böylece ısı yalıtım levhasından sıvaya, fileye, dübele, boyaya kadar uygulamada kullanılan tüm malzemelerin kalitesinden emin olursunuz. Üründen kaynaklı bir sorun yaşanması durumunda karşınızda güvenilir bir firma bulursunuz. 2011 yılında yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği, binalarda Enerji Kimlik Belgesi’ni zorunlu kılıyor.  Yalıtım yaptırmayı düşündüğünüz markanın malzeme ve uygulama kalitesi kadar satış sonrası hizmetlerini de iyi araştırın. Kalite farkını yaratan çoğu zaman satış sonrası sunulan hizmetlerdir.

TASARRUF DA YOK
Binalarda sağlıklı yaşam koşullarının yaratılması, yakıt tüketimini azaltarak bina sakinlerinin düşük maliyetlerle ısıtma ve soğutma yapabilmesi ve dolayısıyla hava kirliliğinin de azaltılmasının sağlanması, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla yapı bileşenleri ve dış ortam arasındaki ısı kaybını azaltmak için yapılan işlemlere 'ısı yalıtımı' diyoruz. Bir binada ısı kaybının yüzde 25 ila 40'ı duvarlardan, yüzde 20 ila 25'i çatılardan, yüzde 15 ila 25'i ısı köprülerinden ve yüzde 10 ila 20'si doğramalardan kaynaklanıyor. Bu nedenle de ısı yalıtımı sadece dış cepheye değil ısı kaybının yaşandığı tüm yapı bileşenlerinde de uygulanıyor.

HEM BİNAYI HEM BÜTÇEYİ
Binalarda ısı yalıtımı uygulanan detayları genel olarak temeller-döşemeler, duvarlar ve çatılar olmak üzere üçe ayırmak mümkün' Birincisinde ısı yalıtımı; nem, toprak basıncı ve zemin suyunun zararlı etkilerine maruz kalan temel perde duvarlarında ve zemine oturan döşemelerde döşeme betonu üzerinde uygulanıyor. Duvarlardaki ısı yalıtımı uygulaması ise hem mantolama olarak da adlandırılan dıştan ısı yalıtımı hem de içten ısı yalıtımı şeklinde gerçekleşiyor. Duvarlara içten ısı yalıtımı uygulaması; yalıtım levhalarının dıştan uygulanmasının mümkün olmadığı ya da içten yalıtım levhalarının kullanımın çok daha faydalı olduğu durumlarda başvurulan bir yöntem. Örneğin, mevcut binanın kalitesini yükseltirken özellikle dış cephenin dış görüntüsünün korunması gerekiyorsa, dıştan ısı yalıtımı yapmak mümkün olmadığı için içten uygulama yapılıyor. Ayrıca çok sık kullanılmayan, devamlı ısıtılmayan spor, konferans, tiyatro salonları vb. için de içten ısı yalıtımı avantaj sağlıyor. Çatılarda ise üzerinde gezilebilen ve gezilemeyen teras çatılarda, bahçe çatılarda ve konutlarda en sık kullanılan tür olan kırma çatı olarak da bilinen eğimli çatılarda ısı yalıtımı uygulaması yapılıyor. Bunlar dışında ısı yalıtımına siding uygulamalarında da yer veriliyor.

KALİTELİ MALZEME KULLANILSIN
Şu an itibariyle yalıtım sektöründe kullanılan tüm malzemelerin aynı kalitede olduğunu söylemek mümkün değil elbette' Tüm sektörlerde olduğu gibi yalıtım sektörü için de merdiven altı üretim ciddi bir tehlike oluşturuyor. En hızlı büyümenin yaşandığı dış cephe ısı yalıtım uygulamasında, ürünlerin birbiriyle ve yapı bileşenleriyle birlikte performanslarının test edilmediği toplama paket olarak anılan ve malzeme kalitesinin düşük olduğu uygulamalardan oluşuyor. Ulusal ve uluslararası standartlara uygun olmayan bu ürünlere karşı paket sistemler çok ciddi bir avantaj sağlıyor. Çünkü paket sistemler belirli bir kalite güvencesi veriyor ve uzun vadede çevre koşullarına dayanıklı, birbiri ile uyumlu, standartlara uygun yapı malzemelerini içeriyor.

BÖLGEDE LİDER MARKA
Isı yalıtımı konusunda insanların her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilecek, doğaya ve insana zarar vermeyen çevre dostu ürünler üretiyoruz. Cepheart Yalıtım markalı ısı yalıtım levhalarının yanı sıra asmolen , yerden ısıtma straforları,stroopiyer , dekoratif ürünler, saray tavanlar, toz ve likit yapı kimyasalları (her türlü harçlar, sıvalar, yapıştırıcılar, yüzey sertleştiriciler, kendinden yayılan düzeltme şapı, saten macun, tek bileşenli, elastik, yarı elastik çift bileşenli su yalıtımı ürünleri, UV dayanımlı ürünler,  likit ürünler gibi yaklaşık 98 çeşit ürün) üretiminı de faaliyet gösteriyoruz.İç ve dış cephe Süsleme malzemelerinin toptan dağıtımını yapıyoruz. Bünyemizde 3 boyutlu tasarım yapıyoruz. Yakın zamanda Çimento fabrikasın karşısında showroom açıyoruz. Yalıtım sektöründe yeni ürünler ve AR-GE çalışmalarımızı yapıyoruz. Bölge insanımıza hizmet yapmanın onurunu yaşıyoruz. Üçbin metre kare alanımızla lojistik destek ve pazarlama yapıyoruz” dedi.

UZUN ÖMÜRLÜ BİNA İÇİN SU YALITIMI
Binanın ömrünün uzun olması ve konforlu yaşam için, bilinçli su yalıtımı şart. Temellerde, perde betonlarda, asansör kuyularında yapı bileşenlerinin yeraltı ve yüzey sularından olumsuz etkilenmemesi için doğru drenajla birlikte su yalıtımının yapılması binanın ömrünü uzatacaktır. Depremlerden daha az etkilenecektir. Islak hacimlerde, çatılarda ve açık teraslarda yapılan su yalıtımı ise binanın ömrünü uzatmanın yanında konfor da sağlayacaktır.

SU YALITIMI TOPRAKTAKİ SULARI ENGELLER
Su yalıtımı, Türkiye’de yapı sektöründe alanında ihmal edilen konuların belki de başında geliyor. Giderek artan maliyetlerden dolayı birincil olarak ısı giderlerini düşündükleri için, yalıtım denilince akla ilk olarak ısı yalıtımı geliyor. Su yalıtımı, öncelikli olarak temelden başladığı için, eğer bir binanın yapımı sırasında, daha temel atma aşamasındayken yeterli kalitede malzeme ve işçilikle uygulanmamışsa, geri dönüşü olmayan bir sürecin de ilk adımı atılmış oluyor. Sonuçta, depremlerle boğuşan coğrafyamızda su yalıtımının binaların sağlamlığı açısından yaşamsal bir önemi bulunuyor. Zira binaları içten içe çürüten korozyonu önlemenin tek yolu su yalıtımından geçiyor. Dolayısıyla su yalıtımı yalnızca ekonomik değil, insan yaşamıyla da doğrudan ilgili bir konu.  Bir yapı yapma fikri oluştuktan hemen sonra bir arsa seçiyoruz. Arsayı bulduğumuz andan itibaren aklınıza ilk gelecek olan şey temel atmaktır. Temel atma fikriyle birlikte, belki de biraz daha öncesinde, zemin etüdüne dayanarak su yalıtımı yapmak gerekir. Su yalıtımı, binanın dışsal ortamdan, yani toprak içindeki sular, yağmur suları gibi kaynaklardan su almasını engelleme eylemidir.

DOĞRU YAPILAN BİR SU YALITIMI HAYAT KURTARIR
İnşaatlarda bazen görürüsünüz, “demir çürümüş ya da paslanmış dersiniz” işte o korozyondur. Korozyonu insanlardaki romatizmaya benzetebiliriz.  Hani, “Ben eskiden şu kadar metreyi şu kadar saniyede koşardım” dersiniz, ama artık ihtiyarladıkça bastonla yürümeye başlamışsınızdır. Çünkü vücut artık sağlıklı çalışmamakta, yavaş yavaş erimektedir. Binada da korozyon oluşması sebebiyle binanın dayanımı düşer. Yapısına göre sektör, binaları en az 50-60 yıl dayanıma göre tasarlar. Siz 50 yıllık bir binanın yüzde 64’ünü yok ederseniz, demek ki geriye kabaca 20 yıl kalır.

YALITIMSIZ BİNA KALMASIN
Firmamız Trabzon’da hizmet veriyor . Isı yalıtım konusunda uzmanlaşmış bulunmaktayız . Son zamanlarda da binaların ısı yalıtımları revaçta. Yeni binalarda ısı yalıtımı zorunlu, eski binalarda ısı ve su yalıtımlarını yapıyorlar. Yalıtımsız binalarda ısı kaybı olduğu için ülkemizden ciddi paralar her yıl havaya uçuyor.. Cepheart markalı ürünler ile , mükemmel ısı yalıtımı yanında uygun fiyat avantajı sunuyoruz.  3 boyutlu proje desteği  verip dekoratif ürünler ile cephelere değer kazandırıyoruz. Bizim hedefimiz ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde yalıtımsız bina kalmasın ve paramız cebimizde kalsın.

YASAL PROSEDÜR İÇİN YAPILMASIN
Bize en çok gelen talep, yalıtım ve mantolama alanında oluyor. Biliyorsunuz tüm binalara ısı yapılma zorunluluğu olan, elzem bir konu. Su yalıtımında membran, yeni nesil yalıtım malzemeleri ve yapı kimyasalları satışı yapıyoruz. Açıkçası, yalıtım denilince insanların aklına genelde mantolama geliyor. Hâlbuki yalıtımın ısı, su, ses, yangın yalıtımı olarak topluca ele alınması ve tek kalemde çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama maalesef Türkiye’de yapılan yalıtım uygulamaları daha çok yasal prosedürlerin gerekliliğinden yapılıyor ve çok bilinçli bir şekilde ele alınmıyor. Biz istiyoruz ki yalıtım uygulamaları bilinçli ellerde ve iyi malzemelerle yapılsın. Amacımız da bunu sağlamak. Firma olarak bir kurumsal karakterimiz var. Bunu senelerden beri çalıştığımız firmalar ve müşterilerimiz iyi bilirler. Bazı yeni anlaştığımız firmalara biraz ters gelir ama peşin alır, peşin satarız. Alırken de peşin aldığımız için önemli fiyat avantajları sunuyoruz. Uygun fiyatın yanı sıra bir diğer önceliğimiz de hızlı tedarik. Müşterimize istediği malzemeyi zamanında teslim etmek bizim için çok önemli; çünkü uygulamacı firmalara toptan malzeme satışı da yapıyoruz.   Yüzde 100 müşteri memnuniyeti hedefliyoruz. Dürüst ticaret en önemli ilkemiz. Zaten Cepheart adı piyasada dürüstlüğü ve güvenilirliğiyle bilinir.

KALİTE VE UYGUN FİYAT İSTENİYOR
Son zamanlarda gelen talepler tek yerde birleşiyor. Büyük bir kısım müşteri en iyi malzeme ve en iyi ekiple işi layığıyla yapmaya çalışırken, bir yandan da yasal zorunluluklar nedeniyle yapmış olmak gerekiyor. Bu nedenle hem iyi kalite hem uygun fiyat arayan kişiler çoğunluğu oluşturuyor. Yani işin en iyisi isteniyor ama bütçeleri çok zorlamadan isteniyor. Tabi biz burada biraz da sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek gelen taleplerde, hangi malzemenin hangi işe yarayacağını, ürünlerin avantajlarını, dezavantajlarını belirterek müşterilerimize farklı maliyetlerde, farklı varyasyonlarda teklifler sunuyoruz.