Havuzda klordan zehirlenen 3 çocuk taburcu oldu Havuzda klordan zehirlenen 3 çocuk taburcu oldu

Sinop Tanıtım, Doğa, Kültür, Turizm Derneği Başkanı Yakup Üçüncüoğlu’nun koordinesinde yaklaşık 8 ay önce başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Hazırlanan kitap ile Sinop’un unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerinin tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.
Sinop’un ilk yemek kitabı olma özelliğini taşıyan bu kitap faklı bir yönüyle de öne çıkıyor. Kitaba yerleştirilen kare kodlar sayesinde yemek tariflerinin anlatıldığı videolara kolaylıkla ulaşılacak ve izlenebilecek.
Dernek Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, Sinop’a ait yaklaşık 24 tarifin yer aldığı ve Esra Çakır’ın da destekleriyle gerçekleştirilen çekimleri zaman zaman yerinde izledi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yakup Üçüncüoğlu, “Son yıllarda ülkemizde ve dünyada gastronomi turizmi önemli bir yer tutmaktadır. İnsanlar yöresel lezzetleri deneyimlemek ve tatmak için farklı şehirleri ve ülkeleri ziyaret ediyor. Biz de dernek olarak Sinop’un gastronomi turizminde gereken yeri alması için bu projeyi hayata geçirdik. Hazırlanan 'Sinop Lezzetleri' kitabıyla geçmişin damak tadını geleceğe taşıma hedefiyle ilimize ait mutfak kültürünün sınırlarımızı aşacağına ve Sinop’a değer katacağına inanıyoruz. Ayrıca kitabımız unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerimizin gelecek nesillere aktarılmasında da önemli bir kaynak olacaktır” dedi.
Son olarak tarif çekimlerinin tamamlandığını belirten Üçüncüoğlu, kitabın tasarım aşamasında olduğunu ve tarif videolarının montajlanmasının ardından, “Sinop Yöresel Lezzetler” kitabının mart ayı içerisinde Sinop gastronomi turizmine kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: İHA