Gazze'de can kaybı 37 bin 202’ye yükseldi Gazze'de can kaybı 37 bin 202’ye yükseldi

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Kurulu’nda aday olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 515 oyla başkan seçilirken, Ak Parti’nin adayı olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç 250 oy alabildi.

Açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “AK Parti grubunun aday gösterdiği Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, buradan belediyeler birliğinden parti birliğine geçiş diye önemli düzeltilmesi gereken bir durum var. Burada değil ama olsaydı bunu kendisine yüz yüze paylaşacaktım. Bizim devir aldığımız belediyeler birliğinin encümende tek bir kişi diğer partilerden yok. Saydım az önce yanılmıyorsam 2 üyesi MHP’den, geri kalanın tamamı Ak Parti üyesi. Bizim bugün geldiğimiz nokta o yanlışı düzeltme noktasıdır. O yüzden önemli bir başlangıç. Süreci koordine eden Genel Başkan yardımcımız burada. Biz de sürekli görüşme halindeydik. Ne yazık ki tüm çabalarımıza tüm talebimize rağmen bu listenin birlikte çıkartılan listeye dönüşmesinde Ak Parti’den onay gelmedi. Liste çıkaracaklarını dün itibariyle Genel Başkan Yardımcımıza bildirdiler. Yoksa çoğunluk olduğunu bildikleri için böyle yapıyorlar suçlaması da yanlış. Tam aksine yoğun çaba gösterilmiştir. Ne yazık ki demokratik çabamıza dönüş yapılmamıştır. Hatta silinmeyeceğini ya da hemen bu görevden istifa etmeyeceklerini bilsek yine de almayı tercih ederiz siyasi masada konuşulduğunu halkımızla paylaşmak isterim. 
Bu çabayı gösteren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ve değerli AK Parti grubunun Başkan Adayı Ahmet Metin Genç’in söylediği iki konu da doğru değildir. Doğru söylediği bazı şeyler de vardı. Onlar da belediye başkanlarının özlük hakları, belediyelerin gelirleri, bunun gibi hususlar herkesin altına imza atacağı hususlardır. Da kime söylüyor biz onu anlamadık! Bu kurul onun muhatabı değildi. Bunu söyledi biz onları not aldı. Merak etmesin söylediklerini baş üstü diyoruz. Söz veriyoruz. Sevgili belediye başkanı arkadaşımızın vaat ettiği şeyleri takip edeceğiz de bulunduğu ilde de Ak Partili milletvekilleri var. Onlarında bu konuda meclise önerge vermelerini bekliyorum. Demokratik anlamda bir şey daha hoşuma gitti. Kendi partisinde konuşamadığı birçok şeyi burada konuşması ona nasıl özgür bir kürsü vermiş hayranlıkla izledim. Bu özgürlük iyidir.” açıklamalarında bulundu.

Editör: Sonnur Örnek