Trabzon'da muhteşem Gençlik Şöleni Trabzon'da muhteşem Gençlik Şöleni


Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda; Özgürlük Ülkesi’nin vahşi sınırlarında yaşayan tehlikeli, ‘’Otoban Köpekleri’’ adı verilen insanlar, acaba kimlerdir? Türk tiyatro edebiyatının yeni ve özgün distopik örneğini anlatan bir oyun olan ‘’Otoban Köpekleri ’’ prömiyer yapıp perdelerini açarak, Haluk Ongan Sahnesi’nde sergilenmeye başladı.

Dilan Demirel’in yazdığı oyunun, yönetmen yardımcılıklarını Ceyhun Gen ve Selin Poyraz’ın yaptığı, usta isim Murat Çidamlı’nın başarıyla yönettiği ‘’Otoban Köpekleri’’ oyununun dekor tasarımını da, Hasan Yavuz gerçekleştirdi.
Otoban köpekleri’nde, kostüm tasarımı Funda Çebi’ye, müziği Kerem Memişoğlu’na, ışık tasarımı Nihat Bahar ve video tasarımı ise Ceyhun Gen’e ait.
Oyunun asistanlığını Bedirhan Arpacı yaparken, haftanın perşembe ve Cuma günü akşamları saat:20.oo’de, cumartesi günü de saat: 15.oo ve 20.00’de sahne alacak olan oyunda; kondüvit Emin Serdar Kurutçu, ışık kumanda Arda Poyraz, suflöz Aynur Yılmaz, kadın terzi: Ayça Başar, erkek terzi: Samet Çelik, perukacı: Bahri Mutlu, dekor sorumluluklarını ise Hayrittin Direkli ve Vural Özcelep üstlendi.
Aksesuar sorumluluğunu Kader Sarı, sinevizyon sorumluluğunu Barış Kuzu’nun yaptığı otoban köpekleri’nin sahne amirliğinde ise Ülker Çelik var.
Söz konusu oyunda; Jess ve Hasi çifti, gelecekte dünyamızı sarsan bir felaket sonrası var olacak, hayali bir zamandaki ‘’Özgürlük Ülkesini’’nin, üst düzey, normal ve iyi birer vatandaşlarıdır. Yaşamlarını böylesine örnek insanlar olarak sürdürdükleri için, yaşadıkları o düzende, her vatandaşa verilmeyen çocuk yapma hakkına bile sahiptirler. Gelgelelim; her zaman ayrıcalıklı olanaklara sahip olduklarına inanan bu mutlu çiftin hayatı, bir gün aniden altüst olur. Jess, yaşadığı mutlu hayali hayattan, gerçekliğin kabusuna uyanır. Acaba yaşadıkları üst düzey hayat, tamamen bir kurmaca dan mı ibarettir? Özgürlük Ülkesi’nin vahşi sınırları içerisinde yaşayan tehlikeli, ‘’Otoban Köpekleri’’ adı verilen insanlar acaba kimlerdir? Türk tiyatro edebiyatının yeni ve özgün distopik örneği olan otoban köpeklerinin castında ise Jess ve Hasi karakterleriyle, Selin Poyraz ve Burhan Kurt var.
Ayrıca diğer karakterler de; Hizmetli: Volkan Satır, Birinci Görevli: Ayşe Natır, İkinci Görevli: Bedirhan Arpacı, Üçüncü Görevli / Doktor: Selin Karayağız, Ruki: Yasemin Nalçacıoğlu, isimleri yer alıyor. Cihaz (Ses)de Murat Çidamlı, Spiker (Video)da Ceyhun Gen, Çocuk (Video)da ise Deniz Gen isimleri var.
Büyük oyunu olarak; 1 saat 20 dakika süren, tek perdelik ‘’Otoban Köpekleri’’, 17 Şubat cumartesi ve 22 -23 -24 ve 29 Şubat tarihlerinde de, saat: 20.oo’de Trabzon Devlet Tiyatrosu-Haluk Ongan Sahnesi’nde izleyicilerin karşısına çıkmaya devam edecek.
Bu arada; cumartesi günleri, ayrıca matine saati olan: 15.oo olan oyun, önümüzdeki mart ayı içerisinde de sahnelenecek.