Trabzon'da 2023 yılında kamu hastanelerinden alınan MHRS randevularının yüzde 11'i gerçekleşmedi. Toplamda 1.517.900 randevunun sadece 1.346.643'ü kullanıldı. Bu istatistik, Trabzon'da sağlık planlanması ve yönetiminde iyileştirmeler yapılması gerektiğini gösteriyor.

Ortahisar Belediyesi’nden vergi mükelleflerine hatırlatma Ortahisar Belediyesi’nden vergi mükelleflerine hatırlatma


Bu yüksek orandaki gerçekleşmeyen randevuların önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı önemli bir adım attı. Alınan randevular artık bir gün öncesinden onaylanacak. Eğer randevu sahibi onaylamazsa, sistem otomatik olarak randevuyu iptal edecek. Bu yenilik, meşgul edilen 171.257 randevu saati için boşluk yaratmayı ve daha fazla hastaya erişim sağlamayı hedefliyor.


Öte yandan hastanelerde bazı bölümlerde yaşanan randevu sıkıntısı ise giderildi. Konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada Trabzon Sağlık İl Müdürü Hakan Usta, “Randevu sistemimiz bir hekime günlük maksimum 40 hasta açabiliyor, 10 dakikada bir hizmet verebilme amacıyla. Onun dışında hekimlerimizin birçoğu randevu sisteminden sonra da ayaktan gelen diğer hastalara da bakabilme durumunda oluyorlar özveride bulunuyorlar. Dolayısıyla bizim insanımızın randevu alamadığı takdirde yine sabahleyin gelip ilgili hekimden muayene olma talebiyle birlikte yüzde 80-85 oranında muayene olma ihtimalleri var. MHRS sistemi randevu sistemi oldukça memnuniyet verici ve insanlarımızın yüzde 60'ını 70'ni medeni bir şekilde muayene ettirebilme imkânını bize veriyor. Dolayısıyla desteklenmesi gerekiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Sonnur Örnek