Trabzon Büyükşehir sele karşı teyakkuzda Trabzon Büyükşehir sele karşı teyakkuzda


Düzenlenen programa Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Rıza Aydın, hastane doktorları ve Yenidoğan Yoğun Bakım çalışanları katıldılar. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçen yıl Temmuz ayında 24 haftalıkken erken doğum nedeniyle 470 gram olarak dünyaya gelen Gökdeniz bebek, 117 günlük yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki tedavi sürecinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Bebeğin annesi “Bebeğimin yaşayıp yaşamayacağı korkusu endişesi oldu ama doktor ve hemşirelerimiz sayesinde 117 gün sonra oğlumu sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım. Çok mutluyum. Allah doktor ve sağlıkçılarımızdan razı olsun." dedi.
Bebeğin doktoru Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Handan Bezirganoğlu ise, “Gökdeniz bebek Temmuz 2022 de 24 haftalık 470 gram olarak acil doğum eylemi nedeniyle hastanemizde doğdu. Acil doğum olduğu için öncesinden akciğerlerini geliştirecek tedavi almadan doğması gerekti. Aynı zamanda haftası ve ileri derecede düşük doğum ağırlığı olması nedeniyle yaşama şansı sınırda bir bebekti. Bu bebeğimizin çoğu organ ve sistemleri gelişmeden doğduğu için hayatını ömür boyu etkileyecek sorunlarla yaşayabilirdi. Ancak bizler bu durumda olan bebeklerin yaşamaları için elimizden geleni yaparız. Bu bebek hastamızın da yaşamasında çok personelimiz, doktorlarımız ve hemşirelerimizin de büyük gayreti oldu. Bebeğimizin başında sabahlara kadar beklediğimiz dönemler oldu. Çok şükür ki Gökdeniz bebeğin hayatını etkileyecek problem olmadan doğduktan sonra 117'nci gününde hasta bebeğimizi ailesiyle buluşturduk. Şuan 16 aylık ve gelişimi yaşıtlarıyla uyumlu. Takiplerini düzenli olarak devam etmekteyiz" diye konuştu.
Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç.Dr. Berna Hekimoğlu da, “Hastanemiz sadece Trabzon’un değil, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük YDY ünitesi. Bu nedenle hem il içinden hem de il dışından çok sayıda sevk alan bir merkez olma özelliğinde. İmkanlarımız birçok hastanenin üzerinde. 24 saat çocuk doktor olması, yeterli sayıda yardımcı sağlık personelinin olması, Total Parenteral Nütrisyon (TPN) ünitesinin olması ve uzman bir kadronun olması nedeniyle bugüne kadar birçok başarıya imza atmış bulunmakta” şeklinde konuştu.