Tüm Trabzonlular için pazar akşamı tam bir kabus gibi geçti. 

Bordo-Mavili taraftarlar takımdaki tüm eksiklere rağmen Galatasaray maçına akın etmiş ve tribünleri tamamen doldurmuşlardı. Tek istekleri bu sezon bekleneni veremeyen takımlarının Galatasaray karşısında bir galibiyet elde etmesiydi. 

Bu önemli maçta alınacak 3 puan Bordo-Mavili taraftarlar için teselli olacaktı. Maalesef evdeki hesap çarşıya uymadı. Trabzonspor bu sezonki en kötü futbolunu ortaya koyduğu maçta Galatasaray karşısında en ağır yenilgisini aldı. 

Futbolda kazanmak olduğu gibi yenilmek ve beraberlik elde etmekte var. 

Ancak Trabzonspor gibi büyük bir takıma ezeli rakibi karşısında hem de 40 bin taraftarı önünde böyle kötü bir futbol sonrasında 5 gollü bir mağlubiyet alması hiç yakışmadı doğrusu. Bordo-Mavili takımı ilk kez bu kadar etkisiz ve çaresiz gördük. Tabi böyle etkisiz futbol ve farklı yenilginin alınmasın da eksik oyuncuların fazla oluşu hiç kuşkusuz etkili oldu. Kilit isimlerinin bu maçta forma giyememiş olmaları takımın gücünün çok altlara inmesine neden oldu. 

Ama tüm olumsuz faktörlere rağmen bu skor kabul edilemez. 

Tüm Bordo-Mavili renklere gönül veren taraftarlar için kara bir gece oldu. 

Arzumuz bir daha böyle bir Trabzonspor izlememek...

KADRO YENİDEN KURULMALI

Trabzonspor'un Galatasaray ile oynadığı maçta gerçekler çok net bir şekilde gün yüzüne çıktı. Bu maçta forma giyen oyuncular tek kelimeyle sınıfta kaldılar. 

Uğurcan Çakır, Mandy, Enis Destan ve Edin Visca dışındaki isimlerin bu takımda yerlerinin olmadığı çok net görüldü. Trabzonspor'un rakipleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş. Bu rakiplerle bu oyuncu kadrosu ile mücadele etmek mümkün değil. Hatta şuanda çoğu Anadolu takımı bile Trabzonspor'dan çok daha üstünde kaliteye sahip. Bu nedenle yeni bir takım inşa etmek şart. 

Takımı hak ettiği yere getirecek oyuncular bu takıma motive edilmeli. 

Tabiki kulübün ekonomik koşulları da ortada. Bunun hiç de kolay olmayacağının farkındayız. Ama zor da olsa bu başarılmalı. 

Aksi takdirde çok telaffuz etmek istemeyiz ama 'dost acı söyler' misali bu kötü sonuçların devamı gelecektir. 

TRANSFERLERDEN DERS ALINMALI

Trabzonspor'da transferde çok daha titiz davranılmalı. 

Bir oyuncu transfer edilirken çok iyi araştırma yapılmalı. 

Kulüpler yanlış transfer politikaları nedeniyle borç batağına sürünmekte. Trabzonspor'un da son yıllarda transferlerde pek başarılı olamadığı da ortada. 

Artık Trabzonspor'da transferde gerekli dersler çıkarılmalı. 

Bordo-Mavili ekibe sıradan oyuncu takviyesi yapılmasından kaçınılmalı. 

Trabzonspor yolunu fark yaratacak oyuncularla birleştirmeli

Hem şu anki ara dönemde hem de sezon sonunda yapılacak transferler Trabzonspor'un kaderini belirleyecek. İş başı yaptıkları ilk günden beri büyük bir özveri ile görev yapan başta Ertuğrul Doğan ve kurmaylarının bu işin üstesinden geleceklerine inanmaktayız...

BAŞKAN VE AVCI’YA SAHİP ÇIKILMALI

Her yenilgiden sonra pusuda bekleyenlerin baltalarını çıkardıklarını görmekteyiz. Kimileri yönetime kimileri ise teknik direktör Abdullah Avcı'ya saldırmakta. 

Ama bazı gerçekler hiç görünmüyor. Ortada gecesini gündüzüne katarak çalışan bir başkan ve eldeki sınırlı oyuncu kadrosundan en iyi verimi alabilmek için büyük uğraş veren bir teknik adam var. Acımasızca eleştiri yapan belli bir kesimin hiç iyi niyetli olmadıklarının farkındayız. Bu kişiler çoğunlukla kendi çıkar ve menfaatlerine göre hareket etmekte. Trabzonspor'u düşünmedikleri çok açık. 

Bunlar kulüpten bir çıkarları olmadığı için saldırmak için fırsat arayan kötü niyetli kişiler maalesef. Gerçek Trabzonspor sevdalılarının bu oyuna gelmemesi gerekli. Trabzonspor'un zor bir dönemden geçtiği ortada. 

Böyle bir dönemde görev yapan yönetim kurulunu ve teknik heyeti yerden yere vurmamak lazım. Bunun yerine onlara destek verilmeli

Böyle özverili çalışan yönetim ve teknik heyet küstürülmemeli. 

Aksi taktirde bundan en zararlı çıkacak olan taraf Trabzonspor olacaktır. 

Bunun da olmasını istemeyiz...

SABIRLI OLMAK LAZIM

Özellikle iki sonuç kötü gittiğinde hemen hoca gönderilsin. 

Sanki yeni gelecek hocanın elinde sihirli değnek var. 

İşte Beşiktaş’ı görüyoruz. Kaç hoca değiştirdi. Son olarak dünyanın en iyi hocalarından kabul edilen bir teknik adamı takımın başına getirdiler. 

Bu yeni hocası ile son maçında ligde son sıralarda yer alan Pendikspor’dan 4 gol yediler. Yani hoca değiştirmekle bu işler olmuyormuş. Hoca faktörü bir yere kadar. Eğer elinizde malzeme yeterli değilse hoca kim olursa olsun bir yere kadar gider. Abdullah Avcı’nın gönderilmesiyle işlerin düzeleceğine sananlar ancak kendilerini kandırırlar. Sürekli hoca değiştirmek Trabzonspor’a bir şey kazandırmaz aksine maddi ve manevi olarak büyük kayıplar yaşamasına neden olur. 

Şimdi Abdullah Avcı’ya saldırmaktan vazgeçilmeli. 

Yeni güçlü bir takım kurmak için kollarını sıvayan hocaya sabır gösterilmeli.

ABDÜLKADİR’İN YAPTIKLARI KABUL EDİLEMEZ

Trabzonspor'da her zaman alt yapı vurgusu yapılır. 

Alt yapıdan çıkan oyuncuların Trabzonspor'a çok daha faydalı olacağından bahsedilir. Alt yapıdan çıkan ve Trabzonlu olan oyuncuların şehirlerinin takımlarına daha sadık oldukları dillendirilir. Peki, bu yaşadıklarımıza ne demeli. 

Daha alt yapıdan oyuncular Trabzonspor ile pazarlık masasına oturmaktalar. 

Son olarak ta Abdülkadir Ömür'ün takındığı tavır. Trabzonspor'dan ayrılma kararı almış ve idmanlara ve maçlara keyfi olarak çıkmamakta

Gitmek istemesine neden olarak ta taraftarlar tarafından eleştirilmesini göstermekte. Sonuç olarak kadro dışı bırakılmış. Abdülkadir'in bu sezonki performansı ortada. 

10 numaralı formayı giyen oyuncunun şu maçı da çevirdi diyebileceğimiz bir karşılaşması var mı acaba? Bunu hiç göremedik. 

Kendisinden büyük beklenti hâkimdi. Bu beklentiler olmayınca da taraftarın tepki vermesi de doğal olarak kaçınılmaz olmakta. 

Abdülkadir'in bu eleştirilere en iyi cevabı sahada vermeliydi

Bu şekilde değil. Tüm olumsuz görüntüsüne rağmen gerek başkan Ertuğrul Doğan gerekse teknik direktör Abdullah Avcı hep arkasında durdu. 

Özellikle Abdullah Avcı tarafından kendisine sürekli forma şansı verildi.  

Buna rağmen böyle disiplinsiz tavırlar içerisinde olması asla kabul edilemez olmuştur. Eğer geri adım atmayıp bu şekilde davranmaya devam ederse de en iyi çözüm gitmesi olacaktır. Bordo-Mavili takımda oynadıklarını farkında olmayan ve saygısızlık içinde olan oyuncuların Trabzonspor'da yeri yoktur.