BAŞKAN BIYIK 'DEVAM' DİYOR

Nokta Atış - 24.02.2024 Nokta Atış - 24.02.2024

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık seçim çalışmalarına başlıyor. Başkan Bıyık, seçim sloganını 'devam' olarak belirlerken seçim kampanyasını içeren hazırlıklarını tamamladı. Tekrar İYİ Parti'den aday olan Başkan Bıyık'ın seçim çalışmalarında görevde olduğu 5 yıl boyunca yapılan hizmetlerin tanıtımına ağırlık vereceği öğrenildi. Gelecek hafta başında saha çalışmalarına başlayacak olan Bıyık'ın, yaptığı hizmetlerin yanı sıra yeni dönem için planladığı projelerini de ayrıntılı olarak kamuoyuna yansıtacağı ifade edildi. Başkan Bıyık'ın yeni dönem projeleri arasında köy yolları ile şehir merkezindeki cadde ve sokak düzenlemelerine genişçe yer verdiği bilgisine ulaşıldı.

DURSUN ALİ ARSLANTÜRK VEFAT ETTİ

Trabzon eşrafından, Arslantürk Gıda’nın kurucularından hayırsever iş insanı, Dursun Ali Arslantürk, geçirdiği ani rahatsızlık sonucu vefat etti. Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Trabzon Ticaret Borsası (TTB) eski başkanlarından Sebahattin Arslantürk ile iş insanları İsmail, Selahattin, Sait ve Mustafa Arslantürk’ün babaları olan Dursun Ali Arslantürk, bu sabaha karşı evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu ebediyete intikal etti. Araklı’da kurulu bulunan fabrika ile fındık sektöründe faaliyet gösteren, ihracatçı firma Arslantürk Gıda’nın kurucuları arasında çocukları ile birlikte de yer alan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TTSO) meclis üyeliğinin yanı sıra, birçok hayır örgütünde de görev yapan Dursun Ali Arslantürk 85 yaşında idi. Arslantürk’ün cenazesi, bugün Araklı Fatih Camii’nde Cuma namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından Ayvadere Mahallesi’ndeki aile mezarlığında toprağa verilecek.

BU BELİRSİZLİK SON BULSUN

750 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapılan Gölçayır tünellerinin kapalı olması bölgede yaşayanlar tarafından tepki çekti. Trabzon trafiğinde çok önemli bir yere sahip olan Kanuni Bulvarının güneye cephanelikten yukarı devam eden kısmında çalışmaların başlamaması o bölgede yaşayan çok sayıda vatandaşı kara kara düşündürüyor. Gölçayır üzerinden Kanuni bulvarının Maçka yoluna bağlanacak kısmında yaşayan vatandaşlar şu ifadeleri kaydetti: “Bu güzergaha neden başlanmıyor. Bu şehri güneye neden büyütmüyorsunuz, kanuni bulvarında yer alan 750 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapılan Gölçayır tünelleri 10 yıl önce açılıp bitirildi fakat 4 yıl önce girişine toprak dökülüp kapatıldı. Bağlantı yolları yapılmayı bekliyor. Unutan yetkililere ve uyuyan muhalefete duyurulur. Gölçayır, Kutlugün, Düzyurt ve Gözalan kısımlarındaki vatandaşlarımız yerlerinin ne olacağını bilmiyorlar. Ne yer alabiliyorlar ne satabiliyorlar. Bu belirsizlik artık son bulsun. Hükümet yetkililerinin çıkıp bu konuda bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Bu bölgedeki mülk sahipleri Kanuni Bulvarı Projesinde yolun güzergahı, imar planları ve kamulaştırma çalışmaları hakkında Karayollarından ve Büyükşehir Belediyesi’nden yeterince bilgi alamamakta; arazileri ve evleri ile ilgili tapuda 18. Madde şerhi olduğu için herhangi bir alımsatım, bakım, onarım işlemi yapamamaktadırlar. Kanuni Bulvarının bitirilemeyişi, Trabzonlu vatandaşlarımızı mağdur etmekte ve şehrin trafik akışını olumsuz etkilemektedir. Bu çağda, bir yol projesini bitirmek neden bu kadar zor? Vatandaşın yerini parasız almayı planlıyorsun. İmar artışı ver 3 kat olan yere 6 kat yapsın inşaat al yeri bunu yapmıyor. Aynı kat sayısı ile 18. madde üzerinden yüzde 40 civarında yerini bedelsiz alıyorsun vatandaştan. Cevap bekleyen sorular var? Kanuni bulvarı üzerindeki bütün yerlere kamulaştırma parası ödenirken Cephanelikten yukarıya devam eden bölgede Gölçayır üzerinden Maçka yoluna bağlanacak bölgesinde İmar Kanunu’nun 18. Maddesi uygulanarak vatandaşlar mağdur edilecek midir? 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olarak planlanan Kanuni Bulvarı Projesinin Çukurçayır’dan güneye devam eden bölümünün 2 şerit gidiş, 2 şerit geliş olarak revize edildiği ve 40 metre genişliğinde olan yolun 25 metreye düşürüleceği iddiaları doğru mudur?” Bakalım bu sorulara nasıl bir yanıt gelecek.

Editör: Esra Nur Pervan