Nokta Atış - 23.02.2024 Nokta Atış - 23.02.2024

KTÜ İLAFAR’A İLU BELGESİ

Beşeri, zirai ve veterinerlik alanında ilaç etkin madde formülasyonu geliştirmek, preklinik Ar-Ge çalışmaları ile yüksek teknolojili araştırmalar yapmak, bu alanlarda ulusal ve uluslararası tanınırlık vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren KTÜ İLAFAR, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılan denetimler sonucunda OECD Good Laboratory Practices (İyi Laboratuvar Uygulamaları-GLP) Uygunluk Belgesi almaya hak kazandı. KTÜ İLAFAR, almaya hak kazandığı OECD İyi Laboratuvar Uygulamaları Uygunluk Beyanı ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin sahip olduğu “Araştırma Üniversitesi” marka değerine ve uluslararası tanınırlığına katkı sağlayacağı gibi Türkiye’nin 12. Kalkınma Planı’nda yer alan ve öncelikli sektörlerden biri olan ilaç ve tıbbi cihaz sektöründeki milli ve yerlilik oranının yükselmesine; yapacağı test, analiz ve araştırmalar ile destek olacak. KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, KTÜ İLAFAR’da yürütülen başarılı bilimsel çalışmaları yerinde incelemek amacıyla belirli aralıklarla gerçekleştirdiği ziyaretlerde, İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. F. Sena Sezen ve İLAFAR’ın tüm akademik ve idari personelini, başarılı bilimsel araştırmaların ortaya çıkması sürecinde sarf ettikleri emek ve literatüre kazandırdıkları özgün çalışmalar ve bu çalışmaların somut ürünü olan Başarı Belgesi adına tebrik ederek KTÜ İLAFAR bünyesinde gerçekleştirilecek başarılı araştırmaların devamını diledi.

BTP ADAYINI AÇIKLADI

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Akçaabat İlçe Başkanlığı, 2024 yerel seçimleri için Akçaabat Belediye Başkan adayını belirledi. Partinin sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, “2024 Yerel Seçimlerinde Akçaabat Belediye Başkan Adayımız İş Adamı Samet Ayvaz olmuştur.” denildi. Bağımsız Türkiye Partisi’nin Akçaabat Belediye Başkan adayı olarak belirlediği Samet Ayvaz, parti tarafından desteklenerek seçimlere katılacak. Samet Ayvaz’ın adaylığının, BTP’nin Akçaabat’taki politikalarını ve stratejilerini seçim sürecinde nasıl şekillendireceği merak uyandırırken parti, Ayvaz liderliğindeki belediye başkan adayıyla Akçaabat’a dair projelerini ve hedeflerini kamuoyuyla paylaşmaya hazırlanıyor.

ASLI DENİZ İÇİN KOLLARI SIVADILAR

Her Adımda Kadın Derneği, SMA hastası Aslı Deniz Karagüzel adına düzenledikleri kermeste, 30 bin TL toplayarak aileye bağışta bulundu. Dernek çatısında buluşan hünerli ve yürekli kadınlar hazırladıkları ev yemeklerini ve el emeği ürünlerini satışa sunarak Aslı Deniz’e destek olmak için çabaladılar. Dernek Başkanı Elif Serdar: “Öncelikle bize bu imkânı sunan çocuklarımızdan desteğini hiç esirgemeyen Ortahisar Belediye Başkanımız ve Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Avukat Ahmet Metin Genç Başkanımıza teşekkür ederiz. Değerli STK temsilcilerimize, gönüllülerimize ve bütün üyelerimize çok teşekkür ederiz. Biz büyük bir aileyiz demiyoruz artık yeni eklenen üyelerimizle biz gün geçtikçe büyüyen kocaman bir şeklinde konuştu.

Editör: Sinem Demirgöz